Постанова від 12.05.2010 по справі 2а-1410/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1410/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чеснокової А.О.,

при секретарі - Лисенко М.С.,

за участю:

представника позивача - Сухомлин Ю.В.

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавської міжрайонної державної податкової до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2010 року Полтавська міжрайонна державна податкова інспекція Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 2475,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що була проведена перевірка СПД ОСОБА_2 щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки був складений акт № 1845/16/31/23/НОМЕР_1 від 13.08.2009 року, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0001392301 від 02.09.2009 року в сумі 775,00 грн. та № 2299/Ш/23-050 від 02.09.2009 року на суму 1700,00 грн. Вказані рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалися, зобов'язання щодо сплати суми штрафної санкції є узгодженим.

В судовому засідання представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні відповідач проти позову не заперечував, але зазначив, що всю суму виплатити зразу не зможе, письмових заперечень до суду не надав.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

СПД ОСОБА_2 перебуває на обліку в Полтавській МДПІ, як платник податків і зареєстрований в єдиному державному реєстрі згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданого державним реєстратором Полтавської районної державної адміністрації від 11.06.2007 року.

Працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка ОСОБА_2 щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки був складений акт № 1845/16/31/23/НОМЕР_1 від 13.08.2009 року, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0001392301 від 02.09.2009 року в сумі 775,00 грн. незабезпечення проведення розрахункової операції на повну суму покупки, сума непроведення становить 155,00 грн. та № 2299/Ш/23-050 від 02.09.2009 року на суму 1700,00 здійснення торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю. Рішення отримані відповідачем особисто 12.05.2009 року.

Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": "Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України".

Відповідно до п. 2.7 наказу ДПА України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001р. за N 268/5459: "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" (далі наказ №110): "Контролюючий орган - орган державної податкової служби, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, дотриманням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби".

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Стаття 16 цього Закону передбачає, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Проведеною перевіркою були виявлені наступні порушення: не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму покупки, яка складає 155,00 грн.; здійснення торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю.

Згідно п. 1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємця обліку готівки в касі на повну суму и фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат книзі обліку розрахункових операцій.

В п. 2.6 вказаного положення міститься вимога стосовно того, як потрібно оприбутковувати готівку залежно від оформлення и надходження, а саме: уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Відповідачем порушена вказана норма Положення, що зафіксовано актом перевірки.

Пункт 1 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачає відповідальність за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, а саме -застосування до порушника фінансових санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, що складає: 155,00 х 5 = 775,00 грн.

Абзацом 4 частини 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена відповідальність за здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, що були нараховані відповідачу за порушення вказаних Законів складає: 775,00 грн. +1700грн.=2475,00 грн.

Відповідач не скористався своїм правом оскаржити рішення Полтавської МДПІ про застосування фінансових санкцій в порядку процедури адміністративного або судового оскарження.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій - задовольнити.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іден.код НОМЕР_1)

- на р/р 31114104700395, банк ГУДК у Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698254, код платежу 21080900, - штрафні (фінансові) санкції в сумі 775 (сімсот сімдесят п'ять) грн.;

- на р/р 31112106700395, банк ГУДК у Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698254, код платежу 21081100, - штрафні (фінансові0 санкції в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 14 травня 2010 року.

Суддя А.О. Чеснокова