Справа №366/487/21
Провадження №3/366/556/21
17 березня 2021 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., вивчивши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з відділення поліції №1 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП
встановила:
16.03.2021 року до Іванківського районного суду Київської області надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 а вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
09.03.2021 року в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 ненале+ним чином виконує батьківські обов'язки, передбачені ст.150 Сімейного кодексу України відносно свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: не забезпечує належного догляду, виховання та умов проживання і навчання, внаслідок чого ОСОБА_2 не відвідує навчання в ДНЗ «Катюжанське ВПУ» з 15 листопада 2020 року. Такі дані відображено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 номер 508248 від 09.03.2021 року.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП, вивчивши в порядку підготовки до розгляду справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного.
Так, вимоги до змісту протоколу про адміністративні правопорушення чітко визначені положеннями ст.256 КУпАП, яких повинна дотримуватись та виконувати посадова особа, уповноважена на складання такого протоколу.
Згідно положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, вивченням справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не були виконані вимоги, передбачені ст.256 КУпАП.
Так, при викладені суті адміністративного правопорушення в протоколі вказано, що ОСОБА_1 неналежним чином виконував батьківські обов'язки, відносно сина ОСОБА_2 , однак до протоколу не додано жодних документів, які б підтверджували, про те, що останній є дитиною саме ОСОБА_1 , що може бути підставою для притягнення його до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення, у відповідній графі «Поячнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, по суті правопорушення» відсутні відомості про надання ОСОБА_1 пояснень, з приводу вчиненого ним правопорушення, або відмову від їх надання.
Зазначені недоліки позбавляють суд можливості своєчасно, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та вирішити її в точній відповідності із законом.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що матеріали справи відносно ОСОБА_1 слід повернути на дооформлення до відділення поліції №1 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, під час якого слід усунути вказані вище недоліки.
За таких обставин, керуючись вимогами ст.ст.254, 256, 278, 280, 287 КУпАП, суддя,-
постановила:
Адміністративну справу №366/487/21 (провадження №3/366/556/21) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП повернути до відділення поліції №1 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області - для доопрацювання та усунення недоліків, викладених в мотивувальній частині даної постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя