П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 400/3297/20
Головуючий в 1 інстанції: Лебедєва Г. В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2020р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Міністерства внутрішніх справ, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2020р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Міністерства внутрішніх справ, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Миколаївській області щодо відмови у наданні уповноваженому органу запит на виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, передбачених законом, для проведення перерахунку пенсії станом на 1.01.2018р. відповідно до п.5 постанови КМУ №45 від 13 лютого 2008р. в редакції, яка діяла до внесення змін до неї постановою КМУ №103 від 21 лютого 2018р., та перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які передбачені п.5 постанови КМУ №45 від 13 лютого 2008р. та перерахунку пенсії у розмірі 55% від розміру грошового забезпечення;
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування всіх видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Миколаївської області та Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» скласти і направити до Головного управління ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням у складі грошового забезпечення всіх складових відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017р. №704.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 5.03.2019р. набрало законної сили судове рішення у справі за №826/3858/18 про визнання протиправними та не чинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та змін до п.5 і дод.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки.
Позивач зазначив, що відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме: положеннями ст.43 та ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а тому відмова відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 1.01.2018р., у зв'язку з тим, що Урядом не приведені у відповідність підзаконні нормативно-правові акти (не внесені зміни у Порядок № 45 щодо форми довідки), є протиправною.
Посилаючись на вказане просив позов задовольнити в повному обсязі.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2020р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не підготовки та не наданні до ГУ ПФУ в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 5.03.2019р., у відповідності до вимог ст. 43 та ст.63 ЗУ №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р., положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), для здійснення обчислення та перерахунку з 1.04.2019р. основного розміру його пенсії.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до ГУ ПФУ в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 5.03.2019р., у відповідності до вимог ст.43 та ст.63 ЗУ від 9.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», ст.9 ЗУ від 20.12.1991р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1.04.2019р. перерахунку основного розміру його пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80грн.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням Міністерство внутрішніх справ України, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що саме з 5.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст.43 та ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).
Розмір пенсійної виплати позивача був обчислений з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (25%), надбавки за роботу на АЕС, надбавки ОУС, надбавки 100%.
30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1.03.2018р., якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п.2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1.01.2018р. пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1.03.2018р. відповідно до Постанови №704.
Для здійснення відповідного перерахунку управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області надало до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку №13 від 22.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з врахуванням таких сум грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років.
На підставі зазначеної вище довідки позивачу перераховано пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років.
5.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
В подальшому, позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
До Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» поштою надійшов лист Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 29.04.2020р. №Б-62/05/38-2020 для надання відповіді по суті на заяву про надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсії за посадою старшого пожарного ГПЧ-22 Южноукраїнської АЕС із зазначенням всіх видів грошового забезпечення, встановлених законодавством.
Листом від 21.05.2020р. №33/35-Б-03 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» повідомила позивача, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019р. №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій (у тому числі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій) у Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально- гуманітарних питань цього Департаменту. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 грудня 2019р. №1088 «Про внесення змін до структури Міністерства внутрішніх справ України» замість Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності утворено Департамент персоналу. В направлені до Департаменту персоналу МВС України матеріалів (для оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) у зв'язку з їх відсутністю, позивачеві було відмовлено.
24.06.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій серед іншого просив здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 1.01.2018р. з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, надати список до відповідного уповноваженого органу, для виготовлення останнім довідки про розмір грошового забезпечення відповідної посади.
Разом з тим відповідач, листом від 10.07.2020р. відмовив позивачу у витребуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із відмовою відповідачів виготовити та направити до ГУ ПФУ в Миколаївській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та бездіяльністю ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у наданні уповноваженому органу запиту на виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.
Перевіряючи правомірність дій, які полягали у бездіяльності відповідачів, та з урахуванням підстав на які посилається позивач, а також висновків суду першої інстанції та доводів і вимог апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.
Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІІ (далі -Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, КМУ надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України своєю Постановою від 13.02.2008р. за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393 затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019р. у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і дод.2 Порядку №45.
Судова колегія зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до дод.2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (надалі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014р. у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019р. у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постанова №704 встановлює такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 Постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 Постанови №704).
При цьому підпунктом 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 5.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст.43 і ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 та 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.
Згідно із ч.2 та 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Крім того, 4.09.2019р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка установлює: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019р. в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018р.», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак суд зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов'язок відповідача із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.
До того ж Верховний Суд у постанові від 12.11.2019р., ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочення виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу як старшому пожежному перераховано пенсію з 1.03.2018р..
Відповідно до абз.2 п.5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що абз.2 п.5 Порядку не може застосовуватись до позивача, бо його посада не прирівнювалась до посади поліцейського, як посади працівників міліції, яким перераховувались пенсії станом на 1.01.2016р. за грошовим забезпеченням, що урегульовується Постановою КМУ №988 від 11.11.2015р., оскільки пенсія позивача перераховувалась станом на 1.03.2018р. відповідно до постанови КМУ №704 зі змінами і доповненнями.
Разом з тим, суд першої інстанції дійшов висновку, що саме з 5.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст.43 та ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову задоволенні позовних вимог у частині визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Миколаївській області щодо відмови у наданні уповноваженому органу запит на виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, передбачених законом, для проведення перерахунку пенсії станом на 1.01.2018р. відповідно до п.5 постанови КМУ №45 від 13 лютого 2008р. в редакції, яка діяла до внесення змін до неї постановою КМУ №103 від 21 лютого 2018р., та перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які передбачені п.5 постанови КМУ №45 від 13 лютого 2008р. та перерахунку пенсії у розмірі 55% від розміру грошового забезпечення, з огляду на наступне.
Першим етапом та підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас як було встановлено судом першої інстанції, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018р. №103.
При цьому положеннями діючого законодавства та постановою Шостого Апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р. по справі №826/3858/18 не було передбачено для відповідача додаткових або нових підстав для складення нового списку осіб, пенсія яких підлягає перерахунку з 1.01.2018р. у зв'язку з обставинами скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що скільки під час розгляду даної справи, судом не було встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців та прирівняних до них осіб, тому відсутні підстави для висновку про те, що у відповідача виник обов'язок направити до уповноваженого органу, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, запит стосовно позивача та складових його грошового забезпечення.
За таких обставин, судова колегія приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача в цій частині, а тому про необхідність відмови у їх задоволенні.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2020р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М.Градовський
Судді: А.В.Крусян
О.В.Яковлєв