П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/9580/20
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса 29 жовтня 2020 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: визнання протиправними дій в щодо відмови у здійснення перерахунку пенсії позивачу з 05 березня 2019 року за наданою Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідкою № ЮО107391 від 31 серпня 2020 року; зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача з 05 березня 2019 року на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки № ЮО107391 від 31 серпня 2020 року, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами, премії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року частково задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року за наданою Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідкою № ЮО107391 від 31 серпня 2020 року; зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки № ЮО107391 від 31 серпня 2020 року, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами, премії.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що у межах спірних правовідносин відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача, так як КМУ не затверджено порядку здійснення перерахунку пенсії даній категорії громадян.
При цьому, апелянт вважає, що у позивача у межах спірних правовідносин не виникло право на здійснення перерахунку пенсії, так як довідка Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надана пенсійному органу в обхід встановленого порядку.
Крім того, апелянт наголошує на тому, що судовим рішення в адміністративній справі № 420/2439/20 його не зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача.
В свою чергу, позивачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог, так як він має право на здійснення спірного перерахунку розміру своєї пенсії.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року, у справі № 420/2439/20, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № ЮО107391 від 31 серпня 2020 року для проведення перерахунку розміру його пенсії.
Крім того, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яка направлена Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
В свою чергу, листом № 8526-8414/Т-02/8-1500/20 від 21 вересня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача про те, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року, у справі №420/2439/20, на нього не покладено зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії, а тому для проведення перерахунку пенсії відсутні підстави.
Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на здійснення спірного перерахунку розміру його пенсії, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що у випадку коли пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 вказаної статті встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 18 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно п. 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 1 п. 5 Порядку № 45, у редакції Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Колегією суддів встановлено, що у межах спірних правовідносин позивачу, який перебуває на пенсійному обліку як пенсіонер за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про його грошове забезпечення.
В даному випадку, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, зокрема, з підстав відсутності рішення КМУ про встановлення умов та порядку проведення перерахунку пенсій відповідній категорії громадян.
В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог скарги пенсійного органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, внесені Постановою КМУ № 103 зміни до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнано судом протиправними та нечинними, а тому з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому, колегія суддів наголошує на тому, що порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, центри комплектування ЗСУ та органи ПФУ, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2, не змінився.
Тобто, на час звернення позивача до пенсійного органу, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
В даному випадку, на центри комплектування покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
В свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 N 3-1.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
В даному випадку, тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Більш того, у межах спірних правовідносин обов'язок центру комплектування виготовити оновлену довідку про грошове забезпечення та направити її до пенсійного органу встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року (справа № 420/2439/20), яке набрало законної сили.
Тому, колегія суддів не погоджується з доводами пенсійного органу про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача через відсутність встановлених КМУ умов та порядку перерахунку пенсії після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103, так як така процедура встановлена Порядком № 45.
Крім того, колегія суддів погоджується з посиланнями суду першої інстанції на висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
В даному випадку, Великою Палатою Верховного Суду встановлено, що до моменту отримання оновленої довідки про грошове забезпечення особи, з додатково включеною інформацією про усі виплачені особі кошти, в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії відповідній категорії пенсіонерів.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що спосіб відновлення порушеного права особи, яка звернулась за захистом своїх прав до адміністративного суду має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а також необхідність у повторному зверненні до суду.
В даному випадку, вказаний висновок колегія суддів відповідає правовій позиції, викладеній у численних рішеннях Верховного Суду України (від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15, від 02 лютого 2016 року у справі № 804/14800/14).
Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі отриманої довідки від спеціального уповноваженого суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.