Постанова від 17.03.2021 по справі 540/978/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/978/20

Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.

Місце та час укладення судового рішення «----», м. Херсон

Повний текст судового рішення складений 11.06.2020 р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

13.04.2020р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0010631-5105-2103 від 11.02.2020р. про визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2019р., в розмірі 19659грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач з посиланням на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.10.2019р. у справі №540/1482/19 стверджує, що ставка податку за гараж складає 0,2% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019р., за 1кв.м. бази оподаткування, а ставки на такі об'єкти нерухомого майна як майстерня, кузня, котельня, вбиральня, підвал, прохідна рішенням Генічеської міської ради від 22.05.2018р. №742 не встановлено. Тому відповідачем невірно здійснено розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 року позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0010631-5105-2103 від 11.02.2020р. в частині нарахованого грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на суму 8319,71грн., з підстав того, що загальна площа об'єктів нерухомого майна, які підлягають оподаткуванню, становить 695,2кв.м. (942,2кв.м. - 247кв.м.). Із 695,2кв.м., які є об'єктом оподаткування, 252,9кв.м. оподатковуються за ставкою 0,2%, а 442,3кв.м. - за ставкою 0,5%. Тому, є безпідставним нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ставками, не встановленими органом місцевого самоврядування, а обраного відповідачем довільно на власний розсуд.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції при вирішені справи обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначає, що під час нарахування позивачу зобов'язань має використовуватись загальна площа нерухомості, що передбачено пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України, та що вірно визначено спірним податковим повідомленням-рішенням.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлових будівель загальною площею 942,2 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом на право власності ВРЕ 605702, виданим 04.02.2011р. приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Воєводіною Н.М. та Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта. /а.с.10, 64-65/

11.02.2020р. ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі винесено податкове повідомлення-рішення №0010631-5105-2103 від 11.02.2020р. про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік у сумі 19659грн. /а.с.9/

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі (п.10.3 ст.10 ПК України).

Згідно п.12.3 ст.12 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття рішення органом місцевого самоврядування) сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Відповідно до пп.12.3.2 п.12.3 ст.12 ПК України при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст.7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

У відповідності до пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України).

Відповідно пп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Приписами пп.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПК України встановлено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Згідно пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Пунктом 1.5 рішенням XXХІI сесії VII скликання Генічеської міської ради Херсонської області від 22.05.2018р. №742 «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» визначено ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, в залежності від типів таких об'єктів нерухомості у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування згідно з додатком № 1 до цього рішення.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, загальна площа нежитлових будівель, що належать позивачу на праві приватної власності, становить 942,2кв.м.

Відповідно до свідоцтва про право власності ВРЕ 605702, виданого 04.02.2011р. приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Воєводіною Н.М., нежитлові будівлі складаються із таких об'єктів: сарай літ. «Б» площею 69,6 кв. м, гараж літ. «В» площею 252,9кв.м, майстерні із прибудовою літ. «В1», «в1» площею 147,1 кв. м, кузня літ. «Г» площею 25,9кв.м, склад з прибудовою літ. «Д», «д» площею 101,4 кв. м, котельня літ. «в» площею 7,7 кв. м, сарай літ. «І» площею 30,5 кв. м, сарай літ. «З» площею 40 кв. м, навіс літ. «О» площею 149 кв. м, сарай літ. «Є» площею 51,8 кв. м, вбиральня літ. «М» площею 3,5 кв. м, підвал літ. «К» площею 45 кв. м, прохідна літ. «Л» площею 17,8 кв. м. /а.с.10/

Відповідач вказує на те, що оскільки, позивач володіє нежитловою будівлею за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 942,2кв.м, то з урахуванням встановленої рішенням Генічеської міської ради від 22.05.2018р. №742 ставки податку у розмірі 0,5% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік становить 19659грн. ((4173 грн. х 0,5 %) х 942,2 кв. м). /а.с.21/

Разом з тим, відповідно до додатку № 1 до рішення Генічеської міської ради від 22.05.2018 р. №742 об'єкти нерухомого майна нежитлового призначення оподатковуються за наступними ставками: код 1242.1 «Гаражі наземні» - 0,2%; код 1252.9 «Склади та сховища інші» - 0,5%. /а.с.25/

Відтак розмір податку за «Гаражі наземні» має становити: гараж літ. «В» площею 252,9кв.м. (4173грн. х 0,2%) х 252,9кв. м = 2110,70грн.

Розмір податку за «Склади та сховища інші» має становити: сарай літ. «Б» площею 69,6кв.м., склад з прибудовою літ. «Д», «д» площею 101,4 кв. м, сарай літ. «І» площею 30,5 кв. м, сарай літ. «З» площею 40 кв. м, навіс літ. «О» площею 149кв.м., сарай літ. «Є» площею 51,8 кв. м. Загальна площа 442,3 кв. м. (4173 грн. х 0,5 %) х 442,3 = 9228,59 грн.

При цьому, ставки на такі об'єкти нерухомого майна як майстерні (площа 147,1кв.м.), кузня (площа 25,9кв.м.), котельня (площа 7,7кв.м.), вбиральня (площа 3,5кв.м.), підвал (площа 45кв.м.), прохідна (площа 17,8кв.м.) у рішенні Генічеської міської ради від 22.05.2018р. № 742 відсутні. Загальна площа цих об'єктів складає 247кв.м.

Водночас, є код 1274 «Будівлі інші, не класифіковані раніше», проте для даного виду будівель не встановлені ставки податку, міститься позначка «Х», крім коду 1274.4 «Будівля лазень та пралень» та коду 1274.5 «Будівлі з облаштування населених пунктів». /а.с.27-28/

Таким чином, загальна площа об'єктів нерухомого майна, які підлягають оподаткуванню, становить 695,2кв.м. (942,2кв.м. - 247кв.м.). Із 695,2кв.м., які є об'єктом оподаткування, 252,9кв.м. оподатковуються за ставкою 0,2%, а 442,3кв.м. - за ставкою 0,5%.

Відтак, загальна сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що належить до сплати позивачу становить 11339,29 грн. (2110,70 грн. + 9228,59 грн.).

За таких обставин, є безпідставним нарахування ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ставками, не встановленими органом місцевого самоврядування, а обраного відповідачем довільно на власний розсуд.

Отже, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про скасування податкового повідомлення-рішення № 0010631-5105-2103 від 11.02.2020р. в частині нарахування грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на суму 8319,71грн.

Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні справи правильно застосував норми матеріального та процесуального права, тому в порядку ст.316 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі залишити без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.