про залишення позовної заяви без руху
17 березня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/2123/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, третя особа: Головне управління Національної Поліції України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
12 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, третя особа: Головне управління Національної Поліції України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та виплати учаснику бойових дій в період з 2016 по 2020 роки відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій визначеної ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язання нарахувати та виплати за період з 2016 по 2020 роки учаснику бойових дій відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій визначеної ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у відповідному році виплати з урахуванням раніше виплачених сум, виплатити 29075,00 грн.
Згідно з пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною шостою статті 160 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Відповідно до пункті 2 частини п'ятої вказаної статті в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Судом встановлено, що позовна заява подана адвокатом ОСОБА_2 та не містить інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України представника позивача.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни. гарантії їх соціального захист" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Частиною четвертою вказаної статті встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до приписів частин першої та другої статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з частиною шостою статті 161 цього ж Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатися, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатися про відповідне порушення її прав.
Звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня у період з 2016 по 2019 роки та отримання відмови у вигляді листа від 26.02.2021 №Ф-198/9 як доказ дотримання строку звернення до суду судом до уваги приймається, виходячи з того, що отримавши грошову допомогу до 5 травня у 2016, 2017, 2018, 2019 роках позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016, 2017, 2018 та 2019 років законом встановлено кінцевий строк, до якого могла бути здійснена вказана виплата і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми ніж йому була нарахована.
Отже, перебіг строку звернення до суду потрібно обраховувати з 30 вересня року виплати допомоги, а саме з 30 вересня 2016 року, 30 вересня 2017 року, з 30 вересня 2018 року, з 30 вересня 2019 року.
Аналогічний висновок зроблено у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі №607/7919/17.
Враховуючи те, що перебіг строку звернення до суду з цим позовом щодо вимоги про стягнення допомоги до 5 травня за 2016 рік слід обраховувати з 30 вересня 2016 року, за 2017 рік з 30 вересня 2017 року, за 2018 рік з 30 вересня 2018 року та за 2019 рік з 30 вересня 2019 року, а позивач звернувся до суду лише12 березня 2021 року, тобто з пропуском встановленого строку звернення.
З клопотанням про поновлення строку звернення до суду з цим позовом ОСОБА_1 не звертався.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, та таку належить залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом з доказами поважності причин пропуску строку або доказів на підтвердження факту дотримання такого строку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, третя особа: Головне управління Національної Поліції України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Бойко