Ухвала від 15.03.2021 по справі 320/4522/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зміну способу виконання судового рішення

15 березня 2021 року Справа №320/4522/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ржищівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 з позовом до Ржищівської міської ради Київської області в якому просили суд зобов'язати Ржищівську міську раду розглянути заяви позивачів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2,0 гектара за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, розташованої на території Гребенівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в порядку ст. 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 14.05.2020 роз'єднані позовні вимоги у самостійні провадження. Позовні вимоги щодо зобов'язання Ржищівську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2,0 гектара за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3222282800:04:309:0002 розташованої на території Гребенівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в порядку ст. 118 Земельного кодексу України - виділені в окреме провадження адміністративної справи № П/320/4522/20.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Ржищівську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2,0 гектара за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3222282800:04:309:0002 розташованої на території Гребенівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в порядку ст. 118 Земельного кодексу України.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2840 грн. (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ржищівської міської ради (ідентифікаційний код: 04358218).

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 набрало законної сили 26.10.2020.

11.12.2020 Київським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист у справі №320/4522/20 про стягнення на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2840 грн. (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ржищівської міської ради (ідентифікаційний код: 04358218).

22.01.2021 представник позивача звернувся до Управління ДКС України у м. Ржищеві Київської області із заявою про виконання виконавчого листа щодо стягнення коштів.

Розглянувши заяву про виконання виконавчого листа щодо стягнення коштів з рахунків боржника Ржищівської міської ради на користь ОСОБА_1 у сумі 2840,80 грн. управління ДКС України у м. Ржищеві Київської області, листом від 28.01.2021 №01-11/9, повідомило, що повертає заяву без виконання, оскільки її виконання неможливе через відсутність на обліку боржника - Ржищівська міська рада, та відсутність відкритих рахунків в управлінні Казначейства за цим боржником.

Крім того, у вказаному листі, також, повідомлено, що в управлінні Казначейства на обслуговуванні знаходиться Виконавчий комітет Ржищівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ: 35486602).

12.02.2021 через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі №320/4522/20, в якій представник просить суд:

- змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 у справі №320/4522/20 в окремій частині щодо стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2840 (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ржищівської міської ради (код ЄДРПОУ: 04358218);

- встановити новий спосіб виконання в цій частині, а саме - стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2840 (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань - Виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ: 35486602).

Зазначену заяву зареєстровано у комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" Київського окружного адміністративного суду 12.02.2021 та передано до розгляду судді Василенко Г.Ю. 01.03.2021, про що свідчить акт відділу ДЗК (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2021.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 призначено до розгляду у судовому засіданні заяву представника позивача про зміну способу виконання рішення суду на 11.03.2021.

Перед початком розгляду заяви по суті від представника позивача, через канцелярію суду, надійшло клопотання про розгляд заяви без його участі.

Представник відповідача, у судове засідання призначене на 11.03.2021, не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином та своєчасно.

Розглянувши заяву про зміну способу виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 в адміністративній справі №320/4522/20, суд зазначає наступне.

Відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників" (далі - Порядок) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 25 Порядку передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Відповідно до пп. 3 п. 9 Порядку №845, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Статтею 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI (далі - Закон України № 4901) встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Ржищівська міська рада не підпадає під перелік, встановлений Законом України № 4901.

На підставі вищезазначеного, Управління ДКС України у м. Ржищеві Київської області повернуло виконавчий документ.

Одночасно з цим, Управління ДКС України у м. Ржищеві Київської області у своєму листі від 28.01.2021 №01-11/9 в тому числі зазначило, що у них на обслуговуванні перебуває Виконавчий комітет Ржищівської міської ради (код ЄДРПОУ 35486602).

Статтями 1 та 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон України № 280/97-ВР) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади, приймати від її імені рішення.

Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 16 Закону України № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено, що рішення про місцевий бюджет це нормативно-правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.

Водночас, статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно, зокрема за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Отже, Ржищівська міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має.

Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Ржищівської міської ради, які є розпорядниками коштів бюджету міської ради, саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.

Так, відповідно до статті 28 Закону № 280/97-ВР до повноважень виконавчих органів міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін належить й здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Згідно з ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Зміни способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом, який спрямований на гарантування виконання судового рішення (Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відсутність у Ржищівської міської ради розрахункових рахунків, з яких Управлінням ДКС України у м. Ржищеві Київської області можливо було здійснити безспірне списання коштів, є обставиною, яка унеможливлює виконання рішення про стягнення коштів у визначеному законом порядку, внаслідок чого заява представника позивача про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі №320/4522/20 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивача про заміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі №320/4522/20, - задовольнити.

2. Змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 у справі №320/4522/20 в частині стягнення на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судових витрат у розмірі 2840 грн. (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ржищівської міської ради (ідентифікаційний код: 04358218), на стягнення на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судових витрат у розмірі 2840 грн. (дві тисячі вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ: 35486602).

3. Копію ухвали видати (надіслати) особам) які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.