15 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/6645/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Прилуцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просить визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Прилуцької міської ради щодо запобігання підтоплення прибудинкової земельної ділянки житлового будинку АДРЕСА_1 стічними водами з ливневої каналізації відкритого типу та зобов'язати Виконавчий комітет Прилуцької міської ради провести реконструкцію відкритої зливової каналізації, розташованої між земельними ділянками у АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 , для забезпечення нормального та надійного відведення атмосферних опадів та запобігання підтоплення, або припинити функціонування зазначеної зливової каналізації.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що бездіяльність відповідача порушує права та законні інтереси позивача, зокрема на володіння та користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у встановлений судом строк надав відзив на позов, в якому із позовними вимогами не погодився та просив у їх задоволенні відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 володіє на праві власності 1/2 часткою житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , а також є співвласником земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель за даною адресою, кадастровий номер земельної ділянки 7410700000:03:003:0355.
По межі зазначеної земельної ділянки з боку домоволодіння по АДРЕСА_2 знаходиться водозбірна канава, яка розміщена на землях Прилуцької міської ради. Зазначене підтверджується планом меж земельної ділянки (зворотній бік державного акту на право власності на земельну ділянку).
Дана водозбірна канава є відкритою зливовою каналізацією, яка виконує функцію відведення стічних вод з території міста Прилуки, зокрема вулиці Київська, вул. Михайлівської, вул. Шевченка.
Протягом багатьох років внаслідок незадовільного стану даної канави щорічно, під час сильних опадів відбувається підтоплення земельної ділянки позивача та сусідніх ділянок.
Позивач, а також мешканці сусідніх будинків неодноразово зверталися з питання усунення підтоплень до Виконавчого комітету Прилуцької міської ради, Чернігівської обласної державної адміністрації.
У 2011 році розпорядженням Прилуцького міського голови № 229-р від 02.08.2011 утворена комісія по обстеженню відкритої зливової каналізації по вул. Гоголя. Зазначене підтверджується листом Виконавчого комітету Прилуцької міської ради № 012-10/Л-2206 від 03.08.2011.
Зазначена комісія провела обстеження зливової каналізації по вул. Гоголя та встановила, що зливова каналізація по вул. Гоголя відкритого типу перебувала на той час на балансі Комунального підприємства «Комунальні послуги». Талі та дощові води спрямовуються зливовою каналізацією закритого типу від вул. Київської по вул. Михайлівській (5 Грудня) та вул. Шевченка, далі відкрито, за рахунок природного рельєфу земельної ділянки по АДРЕСА_2, до відкритої зливової каналізації. А також комісія встановила, що протягом другої та третьої декади липня 2011 року під час сильних злив відкрита зливова каналізація за вищевказаною адресою не забезпечила відведення атмосферних опадів, внаслідок чого відбулося підтоплення прибудинкових земельних ділянок будинків АДРЕСА_2, АДРЕСА_1.
Зазначене зафіксоване в акті обстеження відкритої зливової каналізації по вул. Гоголя
№ 012-10/Ко-3635, № 012-10/Ко-3635/1 від 22.11.2011, складеному зазначеною комісією та затвердженому Прилуцьким міським головою 25.11.2011.
За результатами обстеження комісія зробила висновок про те, що для забезпечення
нормального та надійного відведення атмосферних опадів та запобігання підтоплення
прибудинкових земельних ділянок житлових будинків АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1
необхідно провести реконструкцію існуючої відкритої зливової каналізації, розташованої
вздовж межових знаків вищевказаних земельних ділянок, шляхом влаштування азбоцементних
труб діаметром 800 мм та загальною довжиною 40 м.
Позивача листом № 012-10/Ко-3635 від 30.11.2011 відповідач повідомив про те, що станом на 30.11.2011 КП «Послуга» розроблено калькуляцію на виконання робіт по облаштуванню зливової каналізації по вул. Гоголя, згідно з якою вартість даних, робіт становить 48710,80 грн., а також про те, що вищевказані роботи планується виконати в першому півріччі 2012 року.
Проте дані роботи у зазначені строки не були виконані.
Листом № 012-11/Л-462ГЛ від 30.08.2012 відповідач повідомив про те, що рішенням Прилуцької міської ради від 30.08.2012 виділені кошти у розмірі 70,0 тис. грн. на виконання робіт з капітального ремонту відкритої ливневої каналізації між земельними ділянками АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 .
29 травня 2020 року позивач разом з власниками/користувачами сусідніх земельних ділянок подали колективне звернення виконавчому комітету Прилуцької міської ради щодо припинення діяльності відвідної канави.
У відповідь на зазначене звернення позивач 22.06.2020 отримав лист Виконавчого комітету Прилуцької міської ради № 012-10/Ко-407 від 18.06.2020, в якому її повідомлено що роботи з розчищення діючих стоків ливневого водовідведення виконано працівниками КП «Послуга» 05 червня 2020 року та забезпечено відток води з територій приватних домоволодінь.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 108 Водного кодексу України (далі ВК України) у разі загрози стихійного лиха, пов'язаного із шкідливою дією вод, місцеві ради із залученням підприємств, установ, організацій зобов'язані вжити невідкладних заходів щодо запобігання цьому лихові, а в разі його настання - щодо негайної ліквідації його наслідків відповідно до законодавства України.
Шкідливою дією вод відповідно до частини 1 ст. 107 ВК України є: - наслідки повені, що призвели до затоплення і підтоплення земель та населених пунктів; - заболочення, підтоплення і засолення земель, спричинені підвищенням рівня грунтових вод внаслідок ненормованої подачі води під час зрошення, витікання води з водопровідно-каналізаційних систем та перекриття потоків підземних вод при розміщенні великих промислових та інших споруд.
Відповідно до частини 2 статті 107 ВК України під час проектування водогосподарських та інших об'єктів повинна враховуватися можлива шкідлива дія вод, а під час експлуатації цих об'єктів - вживатися заходи щодо її запобігання, а саме будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд, земляних валів, водоскидів, захисних дамб, водосховищ-регуляторів, спорудження дренажу, укріплення берегів тощо.
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Відповідно до абз. 11 статті 1 зазначеного закону виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Зокрема, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону України № 280/97-ВР ).
Стаття 16 Закону України № 280/97-ВР визначає, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, (стаття 18-1 Закону України № 280/97-ВР).
Глава 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Зокрема, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, згідно з:
- підпунктом 1 пункту а) статті 29 - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад;
- підпунктом 1 пункту а) статті 30 - управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
- підпунктом 7 пункту а) статті 31 - організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів;
- підпунктом 1 пункту а) статті 31 - організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально- культурного призначення,
- підпунктом 2 пункту а) статті 31 - виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності.
Крім того стаття 40 Закону України № 280/97-ВР встановлює, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Відповідно до статті 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право самостійно господарювати на землі, власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Частина 3 даної статті визначає, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, в т.ч. шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (п.п. «Б»); а також застосування інших, передбачених законом, способів (п.п. «д»).
Згідно з статтею 104 Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.
Внаслідок постійних підтоплень стічними водами з ливневої каналізації відкритого типу посіви сільськогосподарських культур на землі позивача знищуються, або їх врожайність істотно зменшується, що заподіює матеріальну та моральну шкоду позивачу.
Відповідачем не надано суду доказів того, що ним здійснюються дії для усунення підтоплень.
Таким чином бездіяльність відповідача порушує права та законні інтереси позивача, зокрема на володіння та користування земельною ділянкою за адресою: м. Прилуки, вул. Гоголя (Трьохсвятительська), 128.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Прилуцької міської ради щодо запобігання підтоплення прибудинкової земельної ділянки житлового будинку АДРЕСА_1 стічними водами з ливневої каналізації відкритого типу.
Зобов'язати Виконавчий комітет Прилуцької міської ради провести реконструкцію відкритої зливової каналізації, розташованої між земельними ділянками у АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 , для забезпечення нормального та надійного відведення атмосферних опадів та запобігання підтоплення, або припинити функціонування зазначеної зливової каналізації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Прилуцької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 15 березня 2021 року.
Суддя О.В. Заяць