Справа №478/272/21 пров. №1-в/478/98/2021
15 березня 2021 року Казанківський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючої судді ОСОБА_1
за участю: секретаря ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду смт. Казанка подання начальника ДУ «Казанківська виправна колонія (№93)» стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про встановлення адміністративного нагляду,
З подання вбачається, що ОСОБА_3 вироком суду від 28.10.2015 року засуджений за злочини пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, до позбавлення волі строком на 7 років з конфіскацією майна. Клопотання про застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання відносно ОСОБА_3 направлено до суду, тому посилаючись на ч.1 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» начальник ДУ «Казанківська виправна колонія (№93)» вважає доцільним встановити щодо ОСОБА_3 адміністративний нагляд та визначити обмеження щодо дій піднаглядного.
Представник ДУ «Казанківська виправна колонія (№93)» в судове засідання не з'явився надав письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, подання підтримує, просить його задовольнити.
Від засудженого ОСОБА_3 надійшла до суду письмова заява про можливість розгляду подання в його відсутності.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить такого висновку.
Відповідно до вироку Ленінського районного суду м. Миколаєва від 28.10.2015 року ОСОБА_3 засуджений за ч.2 ст.307, ч.1 ст.317, ч.2 ст.317, ч.1 ст.70 КК України до позбавлення волі строком на 7 років з конфіскацією майна.
Початок строку: 14.03.2016 року. Кінець строку: 17.05.2022 року.
Засуджений ОСОБА_3 відбуває покарання у ДУ «Казанківська виправна колонія (№93)» з 18.03.2016 року.
Ухвалою Казанківського районного суду Миколаївської області від 10.03.2021 року в задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_3 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, відмовлено.
Статтею 158 КВК України визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону
Відповідно до ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно вимог п. «г» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Частиною 3 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», адміністративний нагляд щодо осіб, названих у пунктах «а», «б» і «г» ст.3 Закону, встановлюється при звільненні їх з виправно-трудової установи строком від одного до двох років.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги те, що засудженому ОСОБА_3 відмовлено в умовно-достроковому звільненні від відбування покарання, суд приходить висновку про відмову у встановленні щодо нього адміністративного нагляду, у зв'язку з передчасністю вирішення даного питання.
Керуючись ст.158 КВК України, ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.369 КПК України, суд
В задоволенні подання начальника ДУ «Казанківська виправна колонія (№93)» про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 , - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду через Казанківський районний суд протягом семи днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_1