15 березня 2021 року м. Рівне №460/5601/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доПоліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки
про визнання протиправною та скасування постанови,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 30.06.2020 №204342.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірна постанова прийнята з порушенням законодавства, є такою, що не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості.
Позивач вказує, що отримана ним копія зазначеної постанови належним чином не засвідчена, не відповідає вимогам Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55.
Зазначає, що під час проведення працівниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки перевірки транспортного засобу зважувальне обладнання перебувало у несправному стані.
Звертає увагу суду на те, що в акті про проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відсутнє посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, що використовувалося при проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу.
Ухвалою суду від 27.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, призначено підготовче засідання на 23.09.2020.
Ухвалою суду від 23.09.2020 підготовче засідання за клопотанням сторін відкладено на 20.10.2020.
25.09.2020 (у встановлений судом строк) відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого доводи позивача не спростовують факт порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, а спірна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною та такою, що відповідає вимогам Закону. Відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У підготовчому засіданні 20.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 19.11.2020.
Ухвалою суду від 19.11.2020 допущено процесуальне правонаступництво у справі шляхом заміни відповідача, Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, його правонаступником - Поліським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, відкладено розгляд справи на 14.12.2020.
У судовому засіданні 14.12.2020 розгляд справи відкладено на 26.01.2021 для повторного виклику позивача.
Ухвалою від 26.01.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
21 травня 2020 року уповноваженими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі направлення на перевірку від 14.05.2020 №000183 та щотижневого графіка перевірок (а.а.с.65-66) в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на 36км автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, щодо дотримання вимог транспортного законодавства.
Зокрема, 21.05.2020 о 14год. 40хв. здійснено перевірку автомобіля марки "DAF", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки "KRONE", державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать ФОП ОСОБА_1 . Вказаним автомобілем з напівпричепом керував водій ОСОБА_2 (а.с.64).
За наслідками перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.05.2020 №235163, у якому зафіксовано наступне порушення: "перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 5%, але не більше 10% включно, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу". Водій ОСОБА_2 підписав акт перевірки із запереченням, зазначивши, що транспортний засіб проходив ваговий контроль на місці завантаження у КПП "Радивилів", проблем із завантаженістю не було (а.с.58).
За результатами габаритно-вагового контролю Уповноваженими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.05.2020 №024345, згідно з яким навантаження на одну з одиночних осей становить 12,04т при нормативно допустимому - 11т (а.с.61).
Зазначені обставини щодо перевищення нормативно допустимого навантаження на одну з одиночних осей відображені також у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.05.2020 №043335 (а.с.62), яка складена на підставі талону про зважування від 21.05.2020 (транзакція №04570) (а.с.59).
Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області ОСОБА_1 було надіслано повідомлення від 22.06.2020 №46485/34/24-20 про розгляд справи щодо порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту 30.06.2020 о 10год. 30хв. (а.с.57).
За результатами розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, на підставі акта перевірки Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 21.05.2020 №235163 начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанову від 30.06.2020 №204342 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до СПД ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу) , застосовано штраф у сумі 8500,00 грн (а.с.53).
Вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюється Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) та Порядком здійснення державного контролю у сфері автомобільного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
У силу вимог пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Частиною четвертою статті 6 Закону №2344-III та пунктом 4 Положення №103 встановлено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 Положення №103, до завдань Укртрансбезпеки належить, зокрема, здійснення відповідно до законодавства державного нагляду (контролю) з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та ведення дорожнього господарства.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 та пунктом 3 Порядку №1567, Укртрансбезпеки реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Постановою Кабінету Міністрів України 26.06.2015 №592 затверджено, що територіальними органами Державної служби з безпеки на транспорті, є, зокрема, Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Відповідно до частини одинадцятої статті 6 Закону №2344-III, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктами 12, 13 Порядку №1567, рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається та затверджується наказом Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Пунктом 14 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).
Відповідно до абз.14 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами ст.48 Закону №2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV), рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
У силу вимог ст.29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Встановлені судом фактичні обставини щодо проведення уповноваженими особами Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки 21.05.2020 габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу дають підстави для висновку про те, що такі дії були вчинені відповідно до наданих законом повноважень та з дотриманням встановленої процедури.
Відповідачем до відзиву наданий належний документ, який підтверджує повірку зважувального обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, ваг автомобільних тензометричних типу "Лахта-У" СВ-80000А/18 (зав.№0616), - видане ДП "Київоблстандартметрологія" свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 02.08.2019 №П40М11305219. Термін дії свідоцтва - до 02.08.2020 (а.с.68).
За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ EN 45501:2016 та експлуатаційної документації фірми-виробника.
Отже, зважувальне обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, відповідає вимогам чинного законодавства. Зворотного позивачем не доведено, доказів перебування ваг "Лахта-У" СВ-80000А/18 у пошкодженому стані - суду не надано.
Результати зважування підтверджують перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом позивача на 9,45%, що за відсутності дозволу, передбаченого ст.48 Закону №2344-III, є підставою для накладення адміністративно-господарського штрафу відповідно до приписів статті 60 цього Закону.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що за результатами зважування транспортного засобу 21.05.2020 на стаціонарному пункті габаритно-вагового контролю поблизу села Опарипси Радивилівського району не було виявлено жодних порушень законодавства про автомобільний транспорт у зв'язку з відсутністю будь-яких доказів на підтвердження зазначених обставин.
Крім того, безпідставними є посилання позивача на ненадання водієві довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.05.2020 №043335, оскільки отримання копії зазначеного документа підтверджується підписом водія ОСОБА_2 , що вчинений безпосередньо на такій довідці (а.с.62).
Судом встановлено, що акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.05.2020 №235163 відповідає формі, затвердженій Порядком №1567 (Додаток №3).
Вказана форма не передбачає зазначення в акті перевірки характеристик зважувального обладнання.
Таким чином, обґрунтування позивачем протиправності спірної постанови відсутністю в акті перевірки посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання є безпідставним.
Також суд вважає неспроможними посилання позивача на невідповідність отриманої ним копії спірної постанови вимогам Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55, оскільки неналежне засвідчення копії акта індивідуальної дії не вказує на протиправність такого акта чи прийняття його з порушенням встановленої процедури.
До матеріалів справи відповідачем було долучено докази виконання вимог п.26 Порядку №1567 - надіслання позивачу повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту, а саме: повідомлення про розгляд справи від 22.06.2020 №46485/34/24-20, корінець до зазначеного повідомлення та фіскальний чек органу поштового зв'язку від 22.06.2020 (а.а.с.56-57).
За даними офіційного веб-сайту УДППЗ "Укрпошта" поштове відправлення за трек-номером 3301105495685 було направлено на адресу ОСОБА_1 22.06.2020, до відділення зв'язку, що обслуговує територію, на якій проживає позивач - надійшло 23.06.2020, вручено - 01.07.2020 (а.с.9).
Суд зазначає, що факт отримання позивачем зазначеного поштового відправлення 01.07.2920 (після розгляду 30.06.2020 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт) не спростовує факту виконання відповідачем вимог п.26 Порядку №1567.
Крім того, усі пояснення та докази щодо протиправності проведеної перевірки та її наслідків, які не були надані відповідачу під час розгляду справи про порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту, позивач мав можливість подати суду під час розгляду даної адміністративної справи.
Поряд з цим, сукупність наданих позивачем пояснень та доказів не спростували правомірності дій уповноважених осіб органів Укртрансбезпеки під час проведення перевірки та притягнення позивача до відповідальності.
Суд звертає увагу на те, що порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.
Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення".
Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.04.2020 у справі №813/1790/18.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем не було доведено наявності таких порушень відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що спірна постанова відповідає критеріям обґрунтованості та розсудливості, прийнята з урахуванням усіх обставин, а тому є правомірною та скасуванню не підлягає.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул.Небесної Сотні, буд.34, м.Рівне, 33013, код за ЄДРПОУ
Рішення складено 15 березня 2021 року.
Суддя О.М. Дудар