15.03.2021 року м.Дніпро Справа № 908/1230/20
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В.
судді: Кузнецова І.Л., Кощеєв І.М.
Розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 (повний текст складений 21.09.2020, суддя Федорова О.В.) у справі №908/1230/20
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД», м. Запоріжжя
про стягнення грошових коштів, -
Короткий зміст і підстави позовних вимог
До Господарського суду Запорізької області звернулося публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД» про стягнення боргу за необліковану електроенергію у розмірі 92 221,52 грн.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на порушення відповідачем п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, а саме відсутність пломби № С30868714 ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була установлена на дверях шафи обліку та ввідного рубильника та зазначена в акті про пломбування від 06.03.2017. На засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 26.12.2019, у відповідності до п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення №10000391 від 19.11.2019 в розмірі 33154 кВт/г на загальну суму 92221,52 грн., що оформлено відповідним протоколом. У зв'язку з несплатою відповідачем виставленого рахунку в добровільному порядку, позивач звернувся з позовом до суду. Позов обґрунтовано ст. ст. 174, 175, 193 ГК України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 599, 610-612, 625, 629 ЦК України, п.п. 1.1.1, 5.5.5, 8.2.6, 8.2.7, 8.4.2, 8.4.9, 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, Постановами НКРЕКП № 312 та № 1415.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 у справі №908/1320/20 в задоволенні позову відмовлено.
Рішення мотивовано тим, що матеріалами справи встановлено незаконність та необгрунтованність нарахування позивачем вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 92.221,52 грн. на підставі Акта про порушення ПРРЕЕ від 19.11.2019 за №10000391.
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 у справі №908/1320/20 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що спірні правовідносини регулювалися Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ).
Акт про порушення було складено на місці виявлення порушення у присутності представника Відповідача з дотриманням норм п. 8.2.5. Правил.
Посилання господарського суду Запорізької області в оскаржуваному рішенні на висновки НКРЕКП викладені в листі № 3917/20.3/7-20 від 06.04.2020р. не містять правових норм та не є обов'язковими для відповідача у даній справі, та суду, оскільки вони носять роз'яснювальний, рекомендаційний та інформаційний характер.
Скаржник наполяає, що даний лист не є рішенням в розумінні норм ст. 21 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а отже несе лише рекомендаційний характер.
При винесенні рішення, судом не прийнято до уваги, що саме невиконання Відповідачем обов'язків обумовлених умовами Договору та діючого законодавства, призвело до порушення Відповідачем ПРРЕЕ у вигляді нарахування вартості не облікованої електроенергії.
Узагальнені доводи інших учасників справи.
Відповідачем надано відзив на апеляційну скагу позивача в якому зазначено, що судом першої інстанції належним чином досліджено обставини справи та надано цим обставинам відповідну правову оцінку, рішення Господарського суду відповідає фактичним обставинам справи, не суперечить чинному законодавству України, а відтак передбачені законом підстави для зміни чи скасування оскаржуваного рішення в розумінні приписів ст. 277 ГПК України відсутні. У зв'язку із чим, апеляційна скарга є безпідставною, необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Зокрема у відзиві зазначено, що ТОВ "Трейд-ЗП ЛТД" (надалі - Товариство, Споживач, Відповідач) є споживачем згідно договору про постачання електричної енергії від 09.09.2016 р. №13685.
06.03.2017 представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" було здійснено пломбування засобу обліку, а також дверцят шафи, в яких знаходиться засіб обліку.
19.11.2019 представники ПАТ «Запоріжжяобленерго» без попереднього попередження та без пред'явлення представникам Споживача службових посвідчень було здійснено незаконні дії щодо огляду шафи та засобів обліку споживача, пошкоджено пломбу на шафі обліку, після чого було складено акт від 19.11.2019 про порушення №10000391 про порушення Споживачем п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: відсутність пломби №0308688714, накладеної ПАТ "Запоріжжяобленерго" на дверцятах шафи обліку та ввідного рубильника, яка указана в акті про пломбування від 06.03.2017. Відсутня пломба №030868714, що унеможливлювача доступ до ввідного рубильника.
При цьому доступ представників ПАТ "Запоріжжяоблнерго" споживач або його довірена особа не надавав. Враховуючи, що щитова та засіб обліку знаходиться в коридорі офісного приміщення з загальним доступом, представники постачальника самовільно здійснювали дії щодо огляду шафи та засобів обліку, та відповідно, могли ненавмисно, або навмисно порушити пломбу на дверцятах шафи.
Вказаний Акт про порушення було складено в порушення вимог п. 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ.
02.03.2020 Відповідач, в особі представника, адвоката Працевитого Г.А. звернувся із скаргою на незаконні дії суб'єкта господарювання в сфері, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на ім'я Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
06.04.2020 за результатами розгляду скарги представника відповідача на незаконні дії суб'єкта господарювання в сфері, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, НКРЕКП надано відповідь, якою зазначено: «... в Акті відсутні дані щодо вимірів струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних у нього струмоприймачів на повну потужність, а також відсутня інформація, що представники оператора системи не змогли отримати ці дані внаслідок дій споживача (відмова від проведення вимірів, недопуск на обєкт для перевірки струмоприймачів)».
Оскільки в Акті відсутні всі вихідні дані, необхідні для проведення розрахунку, НКРЕКП вважає, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» не мало права застосовувати положення глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ для здійснення на підставі Акта розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, а тому ПАТ «Запоріжжяобленерго» має привести свої дії по відношенню до споживача у відповідності до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта, про що протягом двох тижнів повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області.
Рішення НКРЕКП не оскаржено в суді ні позивачем ні відповідачем, що додатково свідчить про правильність висновків, викладених у зазначеному рішенні НКРЕКП.
Таким чином, з огляду на обов'язковість рішення Регулятора (НКРЕКП) для учасників спору, яким зазначено позивачу про скасування нарахувань, здійснених на підставі, та те, що позивач не скористався правом на оскарження такого рішення в судовому порядку, нарахування позивачем штрафних санкцій на суму в розмірі 92221,52 грн., є незаконними та необгрунтованими. Відтак, позовні заява задоволенню не підлягає.
Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 09.11.2020 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 у справі №908/1230/20 залишено без руху через не надання доказів сплати судового збору у розмірі 3 153,00 грн.
У встановлений Центральним апеляційним господарським судом строк, недоліки апеляційної скарги скаржником усунуто.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 04.12.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 у справі №908/1230/20; з урахуванням положень ч.2 ст.271 ГПК України справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, в порядку письмового провадження; надано сторонам строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань.
Стислий виклад обставин справи, встановлених судами
Між Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД» (далі - відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії від 09.09.2016 за № 13685 (далі - договір).
Згідно Розділу 1 договору, позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а відповідач сплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України.
01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 09.09.2016 р. за № 13685 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312.
Згідно з п. 6.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, споживач зобов'язується:
1) виконувати умови цього Договору.
2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
4) узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Також зазначені норми містяться і в Договорі про постачання електричної енергії від 09.09.2016 р. за №13685.
Згідно з п. 8.7 Договору про розподіл, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Як зазначає позивач, 19.11.2019 під час здійснення технічної перевірки електроустановки Відповідача за адресою вул. Гоголя, 163 у м. Запоріжжя в присутності представника Відповідача заступника директора ТОВ «Трейд - ЗП ЛТД» Теплоухова Олексія Анатолійовича (особу якого посвідчено належним чином та яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки) було виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: «відсутність пломби № С30868714 ПАТ «Запоріжжяобленерго», установленої на дверях шафи обліку та ввідного рубильника, указана в акті про пломбування від 06.03.2017. Відсутня пломба № С30868714 унеможливлювала доступ до дооблікових кіл (ввідного рубильника)».
При проведенні перевірки під час виявлення порушення Правил представниками Позивача було здійснено фото та відеофіксацію порушення, про що зазначено в Акті в частині додаткових відомостей.
Зазначена пломба була прийнята на збереження Відповідачем, про що свідчить Акт про опломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 06.03.2017, який підписано представником Відповідача Теплоуховим О.А.
В пункті 9 Акту зазначено, що під час складання Акту були вжиті заходи для усунення порушення та проведено пломбування шафи обліку. Вказані пломби, пломбувальний матеріал, прилади обліку і їх ланцюги передані на зберігання заступнику директора Відповідача Теплоухову О.А.
Також 19.11.2019 було складено Акт технічної перевірки засобів обліку за зазначеною адресою. Представником Відповідача Акт про порушення Правил підписано із зауваженням та отримано другий екземпляр Акту разом із Додатками.
В п. 11 Акту зазначено дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення, яке призначено на 05.12.2019.
У відповідності до п. 8.2.6 Правил 05.12.2019 на засіданні комісії за участю представника Відповідача Теплоухова О.А. комісією було прийнято рішення щодо перенесення засідання комісії на 26.12.2019 р., про що представника Відповідача було повідомлено належним чином під підпис у Протоколі засідання комісії з розгляду Актів від 05.12.2019.
26.12.2019 відбулось засідання комісії з розгляду Акту за участю представника Відповідача, менеджера Чамарі Петра Дмитровича, який діяв на підставі довіреності від 26.12.2019р., однак без повноважень на участь у комісії.
На засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ Позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10000391 від 19.11.2019 в розмірі 33154 кВт/г на загальну суму 92221 гри. 52 коп., що оформлено відповідним протоколом від 26.12.2019.
На адресу Відповідача 27.12.2019 поштою були направлені другий екземпляр Протоколу, розрахунок та рахунку на сплату на суму 92221 грн. 52 коп.
Невиконання відповідачем в добровільному порядку протоколу засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 10000391 від 19.11.2019, а саме несплата відповідачем обсягу вартості недорахованої електричної енергії по Акту про порушення споживачем ТОВ «Трейд-ЗП ЛТД» Правил стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Відповідно до положень ст.ст. 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Розглядаючи доводи апеляційної скарги, судова колегія враховує наступні положення діючого законодавства України.
11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017. Вказаний Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Статтею 4 Закон України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про надання послуг з розподілу.
Частиною 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно із ч. 1 ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Частиною першою ст. 237 ГГК України встановлено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 Господарського кодексу України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 було затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) та визнано такими, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами), далі ПКЕЕ.
Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно із п. 1.1.1. ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Так, умовами п.п. 1, 2, 6, 8, 9 п. 5.5.5. ПРРЕЕ визначено, що Споживач електричної енергії зобов'язаний:
- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
- сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
- невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання.
Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ встановлено, що Оператор системи має право, зокрема:
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Відповідно до п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно із п. п. 8.2.6., 8.2.7. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, акт про порушення №10000391 від 19.11.2019. складений заст. начальника служби по рейд. роботі СЗВТА Золоторьовим В.Д. та інженером з технічного аудиту Пороник С.М.; перевірка проводилася без присутності представника споживача Теплоухова В.А., про що містяться відповідний запис на акті.
02.03.2020 відповідач в особі адвоката Працевитого Г.А. звернувся із скаргою на незаконні дії суб'єкта господарювання, що провадить діяльність в сферах енергетики та комунальних послуг на ім'я Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповіді № 3917/20.3/7-20 від 06.04.2020 на звернення відповідача Національна комісія зазначила, що при здійсненні розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії підпункт 3 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ може бути застосовано лише за умов, якщо дозволена потужність, зазначена в договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, менша ніж визначена за процедурами підпунктів 1 або 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII визначена за процедурами підпунктів 1 або 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, або ці процедури оператор системи розподілу не зміг виконати внаслідок дій споживача.
Так, в Акті зазначено: «Споживачем не надано паспортних даних всіх наявних струмоприймачів».
В Акті відсутні дані щодо вимірів струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних у нього струмоприймачів на повну потужність, а також відсутня інформація, що представники оператора системи не змогли отримати ці дані внаслідок дій споживача (відмова від проведення вимірів, недопуск на об'єкт для перевірки струмоприймачів).
Отже, здійснити розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по Акту відповідно до положень глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ неможливо, оскільки в Акті відсутні необхідні дані, зазначені в підпункті 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, і тому їх не можна порівняти з договірною потужністю. Крім того, відсутня інформація про перешкоджання споживача отримати ці дані.
Разом з тим, згідно з протоколом засідання комісії з розгляду Акта від 25.12.2019 та відповідно до копії розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, комісією прийнято рішення здійснити нарахування на підставі Акта за період з 19.05.2019 по 19.11.2019, за формулою 4 ПРРЕЕ виходячи з договірної потужності 37 кВт, часу тривалості роботи обладнання 14 год, коефіцієнта використання струмоприймачів рівним 0,6. Сума нарахувань склала 92 221,52 грн.
Таким чином, оскільки в Акті відсутні всі вихідні дані, необхідні для проведення розрахунку, НКРЕКП вважає, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» не мало права застосовувати положення глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ для здійснення на підставі Акта розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, а тому ПАТ «Запоріжжяобленерго» має привести свої дії по відношенню до споживача у відповідність до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта, про що протягом двохтижнів повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області.
Відділу НКРЕКП у Запорізькій області проконтролювати стан врегулювання спірної ситуації.
Відповідно до п. 7.3. Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених Постановою НКРЕКП від 02.07.2019 р. № 1333 (далі - Правила), рішення НКРЕКП, прийняте відповідно до цих Правил, є обов'язковим до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України віл 22.09.2016 N 1540- VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю об'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до приписів ст. 21 Закону України від 22.09.2016 N 1540-VIIІ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних Послуг» регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Вирішення спорів, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснюється у порядку, затвердженому Регулятором.
Під час розгляду скарг, вирішення спорів Регулятор має право вимагати від суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідні для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спорів.
До прийняття рішення по суті спірного питання Регулятор може проводити попередні слухання із залученням заінтересованих осіб та, за потреби, проводити позапланові перевірки. Порядок проведення попередніх слухань визначається Регулятором.
За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:
1) припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідній сфері;
2) припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;
3) накладення штрафу на суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у встановленому порядку;
4) припинення розгляду звернення заявника.
Рішення Регулятора надається суб'єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом надсилання або вручення під розписку.
Рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов'язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.
Колегія суддів констатує, що рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не є суб'єктивною думкою стосовно спірних правовідносин, а носить обов'язків характер.
Матеріалами справи встановлено, що позивач доказів виконання вказівок Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо приведення своїх дій по відношенню до споживача (відповідача у справі) у відповідності до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта від 19.11.2019 суду не надав; викладені висновки в листі НКРЕКП належними та допустимими доказами не спростував.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду про незаконність та необгрунтованність нарахування позивачем вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 92.221,52 грн. на підставі Акта про порушення ПРРЕЕ від 19.11.2019 за №10000391.
Щодо незаконності опломбування шафи колегія суддів зазначає наступне.
Актом про порушення від 19.11.2019 р. зазначається про порушення споживачем п. 5.5.5 ПРРЕЕ (забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування).
Пунктом 3.1 Правил користування електричною енергією, що діяли станом на складання акту про пломбування від 06.03.2017 р. зазначалося, що розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Згідно п. 7.1 Кодексу КОЕЕ пломбування здійснюється з метою запобігання несанкціонованому втручанню, доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ.
Пунктом 7.4 Кодексу встановлено, що ЗВТ має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО. Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Таким чином, Правилами користування електричною енергією не передбачалося взагалі обов'язку пломбування дверцят шафи, в якій встановлено електролічильник. Згідно акту пломбування, згідно Правил, було опломбовано: клем на кришка лічильника; кріплення кожуха лічильника; лівий винт лічильника; кожух з корпусом; шафа управління
Дії оператора системи щодо пломбування шафи, в якій знаходиться лічильник, не були передбачені Правилами. Наявність пломби на шафі хоч і виконує функцію додаткового захисту лічильника, проте не є визначеним законом засобу забезпечення невтручання споживача в роботу лічильника, оскільки невтручання споживача в роботу лічильника вже і так забезпечується накладеними в порядку Правил пломбами, що були накладені на: клемну кришка лічильника; кріплення кожуха лічильника; лівий винт лічильника; кожух з корпусом;
Згідно пп. 2 п. 8.2.4 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: - пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);
Виходячи з положень п. 8.2.4 ПРРЕЕ відповідальність у вигляді безоблікового використання електроенергії не може бути покладена на Споживача за лише сам факт пошкодження пломби на шафі лічильника, без доказів пошкодження пломб на самому лічильнику та без доказів факту втручання в роботу лічильника.
Таким чином, опломбування шафи лічильника законом не передбачено. Пошкодження пломби на шафі лічильника, без пошкодження пломб на самому засобу обліку електроенергії та без встановлення факту втручання в роботу засобу обліку, не може бути підставою для притягнення Споживача до відповідальності у вигляді донарахування електроенергії.
Колегія суддів зауважує, що місцевий господарський суд всебічно, повно та об'єктивно дослідив обставини справи, правильно визначив характер спірних правовідносин та застосував норми матеріального права при ухваленні оскаржуваного рішення.
Звертаючись з апеляційною скаргою, апелянт не спростував наведених висновків суду першої інстанції та не довів порушення ним норм процесуального права або неправильного застосування норм матеріального права, як необхідної передумови для скасування прийнятого ним рішення.
Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги та вбачає підстави, передбачені статтею 276 Господарського процесуального кодексу України, для залишення рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на скаржника у справі.
Керуючись ст.ст. 129, 240, 269-270, 275, 276, 281-282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 14.09.2020 у справі 908/1230/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя І.Л. Кузнецова
Суддя І.М. Кощеєв