Рішення від 12.03.2021 по справі 444/746/21

Справа № 444/746/21

Провадження № 2-о/444/28/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2021 року м. Жовква

Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Оприск З. Л.

секретар судового засідання Усманова З.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Львів) про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ :

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті. Свої вимоги мотивує тим, що є сином ОСОБА_2 . Зазначає, що мати, ОСОБА_2 , приїхала до нього в гості в м.Алушта АР Крим і ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , дана територія є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Це встановлено ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зазначає, що він перевіз тіло матері і захоронив 11.03.2021 року у м.Рава-Руська.

Крім цього зазначає, що як наслідок не має можливості отримати свідоцтво про його смерть або належним чином завірену його копію. Крім того, такі документи в будь-якому випадку не визнаються державними органами України.

Наголошує, що місцем проживання та настання смерті померлого в даному випадку є м.Алушта, АР Крим, а тому родичі померлого заявника, не мають підстав для звернення до органів РАЦС на території України для реєстрації смерті. Він звернувся до Жовківської міської ради з приводу отримання свідоцтва про смерть матері, однак йому роз'яснено, що свідоцтво про смерть щодо осіб, які померли на тимчасово окупованій території видаються органами РАЦС за рішенням суду.

У зв'язку з чим заявник звернувся до суду з данною заявою та просить таку задоволити.

Заявник в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, заяву підтримує в повному обсязі, просить таку задоволити.

Представник заінтересованої особи відділ реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Львів) в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Оскільки сторони в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законівУкраїни. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законівУкраїни, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зав'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпеченняна ціональних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання (ч. 1 статті 316 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

З копії медичного свідоцтва про смерть серії 35 №052847, вбачається, що мати заявника, ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Алушта, Крим.

Згідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окуповані йтериторії України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно з п. 3 глави 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

У відповідності до п. 1 глави 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», підставою для державної реєстрації смерті зокрема є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до листа ВССУ № 9-801/0/4-16 від 17.03.2016 року, від осіб що звертаються до суду із заявою про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації цих фактів не вимагається. З урахуванням зазначених норм суди, розглядаючи справи про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, не ставлять вирішення цього питання у залежність від наявності чи відсутності письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану щодо здійснення реєстрації цього факту.

Таким чином, з огляду на зазначене суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту смерті, що передбачено статями 315-319 ЦПК України.

Разом з тим суд враховує, що зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст. 12, 13, 23, 76, 268, 258, 259, 264, 265, 315-319, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Львів) про встановлення факту смерті- задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 (російською ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Алушта, АР Крим.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Копію судового рішення направити в відділ реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Львів) - для виконання.

Копію судового рішення видати заявнику негайно після проголошення такого.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцятиднів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга з врахуванням п. 15.5 розділу ХIII "Перехідніположення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подаєтьсядо Апеляційного суду Львівськоїобласті через Жовківський районний суд Львівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцятиднів з дня вручення йому повного рішення суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя: Оприск З. Л.