Рішення від 09.03.2021 по справі 466/10572/20

Справа № 466/10572/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

09 березня 2021року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Свірідової В.В.

з участю секретаря Шаповалової Ю.О.

справа №466/10572/20; 2/466/847/21

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, -

встановив:

28.12.2020 начальник Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Бутивченко Н. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, в якому просить стягнути з відповідача на користь Шевченківського відділу соціального захисту кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 5737,10 грн., сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 від 02.12.2015 Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено та виплачено житлової субсидії за період з 01.12.2015 до 30.04.2018.

Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подана заява від 02.12.2015, та декларація про доходи і витрати, осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 02.12.2015.

Призначення та виплата житлової субсидії визначається Положенням про порядок призначення житлової субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

В результаті проведеної Шевченківським відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан, зокрема не зазначено, що у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено, що член сім'ї заявника, а саме: внук, ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) здійснив, 31.05.2016 купівлю житла за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна, номер інформаційної довідки 0601009 від 03.06.2016, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 938564446101.

Також, дана інформація підтверджується листом Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації від 22.02.2018 №08-1233 з додатком та Актом про проведення правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги Шевченківського відділу соціального захисту від 16.03.2018.

Відповідно до підпункту 5, п. 5 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії), субсидія не призначається якщо, будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п. 13 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання:

- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою встановленою Мінсоцполітики;

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначенням житлової субсидії та на визначення її розміру.

Таким чином, при автоматичному призначенні субсидії 01.05.2017, ОСОБА_1 втратив право на отримання житлової субсидії оскільки, якщо, будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю на суму, що перевищує 50 тис. гривень.

Підпунктом 3 п.14 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Отже, ОСОБА_1 не мав правових підстав на отримання житлової субсидії у період з 01.05.2017 до 30.04.2018.

Таким чином, житлова субсидія призначена незаконно з вини заявника, який не повідомив інформацію, що вплинула на право на отримання житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 5737,10 грн.

На даний час належна до повернення сума заборгованості залишається непогашеною, тому Шевченківський відділ соціального захисту змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова Свірідової В.В. від 11.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в спрощеному позовному провадженні (а.с.23).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду клопотання, в якому підтримує позовні вимоги в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує та просить суд розглядати справу у його відсутності, а тому суд вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів.

Відповідач у судове засідання не з'явився, повторно, з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, що стверджується відмітками у журналі реєстрації вихідної кореспонденції, наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення, відзив відповідачем до суду подано не було, а тому оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без його участі, представник позивача не заперечував проти заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог статтей 280-283 ЦПК України вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних доказів.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

З'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, перевіривши зібрані по справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ч.1-4 ст. 77 ЦПК України).

Частина 1 ст. 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч.1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 від 02.12.2015 (а.с.3) Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено та виплачено житлову субсидію за період з 01.12.2015 до 30.04.2018.

Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подана заява від 02.12.2015 (а.с.3), та декларація про доходи і витрати, осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 02.12.2015 (а.с.4).

Призначення та виплата житлової субсидії визначається Положенням про порядок призначення житлової субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

В результаті проведеної Шевченківським відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан, зокрема не зазначено, що у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено, що член сім'ї заявника, а саме: внук, ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) здійснив, 31.05.2016 купівлю житла за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна, номер інформаційної довідки 0601009 від 03.06.2016, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 938564446101.

Також, дана інформація підтверджується листом Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації від 22.02.2018 №08-1233 з додатком та Актом про проведення правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги Шевченківського відділу соціального захисту від 16.03.2018 (а.с.7-8).

В судовому засіданні не спростовано доводів позивача, що станом на момент звернення до суду кошти повернуті не були.

Відповідно до підпункту 5, п. 5 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії), субсидія не призначається якщо, будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п. 13 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання:

- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою встановленою Мінсоцполітики;

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначенням житлової субсидії та на визначення її розміру.

Таким чином, при автоматичному призначенні субсидії 01.05.2017, ОСОБА_1 втратив право на отримання житлової субсидії оскільки, якщо, будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю на суму, що перевищує 50 тис. гривень.

Підпунктом 3 п.14 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Отже, ОСОБА_1 не мав правових підстав на отримання житлової субсидії у період з 01.05.2017 до 30.04.2018.

Таким чином, житлова субсидія призначена незаконно з вини заявника, який не повідомив інформацію, що вплинула на право на отримання житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 5737,10 грн.

Внаслідок неповідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги було надмірно нараховано та виплачено адресної допомоги в розмірі 5737,10грн.

Відповідно до п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, вони підлягають стягненню з відповідача.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.

Крім того, в силу дії ст. 141 ЦПК України до стягнення з відповідача підлягає розмір судових витрат, сплачених позивачем при зверненні з заявою до суду.

У зв'язку з наведеним, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача 2102,00грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 223, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265, 280-283, 354 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на розрахунковий рахунок UA738201720343160014000021047, одержувач Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 25261380, банк одержувача - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172 в розмірі 5737,10 (п'ять тисяч сімсот тридцять сім гривень десять коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на розрахунковий рахунок UA058201720344220006000020953 банк одержувача - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26256754, одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні).

Заочне рішення може бути переглянуте Шевченківським районним судом м. Львова, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя В. В. Свірідова