1Справа № 335/2045/21 3/335/649/2021
09 березня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Стеценко А.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючого, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 16.01.2021 серії ААБ № 102208, 16.02.2021 о 19 год 58 хв в м. Запоріжжі, по вул. Яценка, біля буд. 10-а, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 21043», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду у встановленому законодавством порядку відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР). Від керування транспортним засобом ОСОБА_1 відсторонений шляхом залишення транспортного засобу у заїзному кармані, про повторність попереджений.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 16.01.2021 серії ААБ № 102622, 16.02.2021 о 19 год 58 хв в м. Запоріжжі, по вул. Яценка, біля буд. 10-а, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «ВАЗ 21043», державний номерний знак НОМЕР_1 , повертаючи на зелену допоміжну стрілку не надав переваги у русі автомобілю «Skoda Rapid», державний номерний знак НОМЕР_2 під керування водія ОСОБА_2 , який рухався на перехресті на зелений сигнал світлофора, чим змусив водія ОСОБА_2 різко загальмувати, щоб уникнути зіткнення. Своїми діями ОСОБА_1 створив аварійну ситуацію, чим порушив п. 16.9 ПДР.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м Запоріжжя від 09.03.2021 вищевказані протоколи про адміністративні правопорушення об'єднані в одне провадження для спільного розгляду.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Суду пояснив, що 16.01.2021 у вечірній час доби, керуючи зазначеним у протоколі транспортним засобом, він повертав на зелений сигнал світлофора з вулиці Перемоги на вул. Яценка в місті Запоріжжі. Про те, що світлофор на перехресті вулиці Перемоги з вулицею Яценка обладнаний додатковою секцією зі стрілкою в напрямку руху на вул. Яценка і вона вмикається одночасно з червоним сигналом світлофора, він не знав. Щодо порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху ОСОБА_1 зазначив, що в зазначений протоколі час він не перебував в стані наркотичного сп'яніння. Від проходження медичного огляду він відмовився за порадою працівників поліції. Крім того, ОСОБА_1 повідомив суду, що 16.01.2021 патрульними поліцейськими його було притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП за керування транспортним засобом без посвідчення водія. Транспортним засобом він керував без посвідчення водія, оскільки у 2019 році його постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя його було позбавлено права керування транспортними засобами на один рік, після чого він посвідчення водія не отримував. Крім того, ОСОБА_1 повдомив суду що відносно нього за 2021 вже було складено кілька протоколів за ст. 130 КУпАП, за якими рішення суддів ще не ухвалювались.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Частиною 4 ст. 122 КУпАП передбачена відповідальність за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5. Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних та токсичних речовин.
Відповідно до п. 16.9 Правил дорожнього руху, під час руху в напрямку стрілки, ввімкнутої в додатковій секції одночасно з жовтим або червоним сигналом світлофора, водій має дати дорогу транспортним засобам, що рухаються з інших напрямків.
01.07.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень № 2617-VІІІ від 22.11.2018, відповідно до якого відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння було виключено з ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та закріплено у ст. 286-1 КК України, відповідальність за вказане порушення посилена.
Законом України від 17.06.2020 № 720-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який набрав законної сили 03.07.2020, внесені зміни до Закону №2617-VIII, та передбачено низку змін, якими, зокрема, виключено ст. 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» та повернуто редакцію ст. 130 КУпАП, яка діяла до 01.07.2020, а кримінальна відповідальність за дане порушення не передбачена.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення від 16.02.2021 серії ААБ №102208, від 16.02.2021 серії ААБ №102622, які складені уповноваженою на те особою, а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у протоколах зазначено дату і місце їх складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків, інші відомості, необхідні для вирішення справи, тобто всі необхідні відомості, які визначені законом. Зокрема протокол від 16.02.2021 серії ААБ №102208 складений за відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, що згідно ст. 130 КУпАП є самостійним складом правопорушення;
- поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які підтвердили факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, поясненнями ОСОБА_2 ;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 16.02.2021, згідно якого водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду;
- оглянутим в судовому засіданні СD-диском, на якому відображені події, які підтверджують обставини викладені в протоколах про адміністративне правопорушення;
- довідкою управління патрульної поліції в Запорізькій області, згідно якої повторності за ст. 130 КУпАП немає.
Таким чином, дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані особою, яка склала протоколи про адміністративне правопорушення, за ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного суду №14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів (затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства юстиції України N114/38/15-36-18 від 24 лютого 1995 р.). Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , з метою виховного впливу та запобіганню вчинення зазначеною особою нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 24, 33, 36, 40-1, 126, 130, 268, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 10 200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , в дохід держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Стеценко