Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/149/21
Провадження № 3/506/147/21
про повернення адміністративних матеріалів на доопрацювання
10 березня 2021 року смт Окни
Суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали про адміністративні правопорушення, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого.
- за ч.1 ст.191 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10.03.2021 року до суду, після доопрацювання, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.191 КУпАП.
Згідно п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів, складається по встановленій формі й повинен містити місце, час вчинення і суті останнього, а також інші відомості, необхідні для розгляду справи по суті.
Разом з тим, у скерованому до суду протоколі не усунуто недоліки, котрі були зазначені в постанові суду від 26.02.2021 року, а саме: не конкретизовано місце вчинення правопорушення, не зазначено прізвища, адреси свідків, відсутні відомості щодо наявності чи відсутності у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідного документу дозвільного характеру, а також чи піддавався ОСОБА_1 адміністративному стягненню протягом року.
У розумінні ст.251 КУпАП саме протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків даного протоколу розгляд справи є неможливим.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Окрім того, диспозиція ч.1 ст.191 КУпАП є бланкетною (відсилочною), протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.191 КУпАП, має містити посилання на відповідний нормативний акт, який визначає правила зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї, із зазначенням конкретного пункту, який вважається порушеним, однак таке посилання у протоколі відсутнє, що впливає на встановлення об'єктивної сторони правопорушення, оскільки не розкрита суть адміністративного правопорушення відповідно до нормативного акту, яким передбачено спеціальну заборону.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості чи притягувалася особа до адміністративної відповідальності протягом року.
Враховуючи вищевикладене, протокол підлягає поверненню, для належного оформлення.
Керуючись ст. 256, п. 2 ч.1 ст. 278 КУпАП, суддя -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.191 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до ВПД №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Бурдинюк О. С.