ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
10 березня 2021 року справа №640/4647/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) «визнати: зловживання владою; узурпацію влади; повалення конституційного ладу і правового режиму в Україні; злочином проти людності-геноцидом в Україні; будь-який законодавчий, нормативно-правовий акт, будь-якого органу державної влади України, який суперечить Конституції і спеціальній-особливій страховій нормі З.У. №796-12 від 28 лютого 1991 р., за будь-який період часу, визнати незаконним, в тому числі, Постанову КМ України №110 від 23 листопада 2011 р., та відповідно до вимог ст.ст. 4,5,16,20,21 ЦК України, скасувати в повному обсязі. Відновити непорушну форму Закону №796-12 від 28 лютого 1991 р. в редакції законодавця, який повністю визнав повну відповідальністю України за ядерну шкоду, спричинену внаслідок Чорнобильської катастрофи, нормативно-правовими актами України 1996-2006 рр.; 2) визнати дії відповідача протиправними: - злочином проти людяності-геноцидом в Україні; безправ'ям; беззаконням, замахом на гарантії визначених основоположних прав і свобод народу України; 3) зобов'язати Україну відновити страхове-ядерне конституційне право з 04 березня 1991 р. - дня встановлення «Ч» інвалідності по довічно включно у відповідності діючого законодавства СРСР, УРСР, України та 1. Виключно із страхового-ядерного фактичного с/н заробітку визначеного державою: СРСР, УРСР, Україна, згідно наказу від 26 квітня 1986 р. в розмірі 3652 рублі СРСР = до 5189 дол. США, по курсу 1986 р. виключно в % від ступеню втрати працездатності встановленого радіологічною МСЕК, з дня 04 березня 1991 р. встановлення «Ч» інвалідності по довічно: визначити, нарахувати, перерахувати основну, довічну, страхову-ядерну, гарантовану державну пенсію, без будь-яких обмежень і строку давності, та здійснити повний перерахунок основної пенсії з 04 березня 1991 р. по щомісячно, по щорічно по курсу встановленому Нацбанком України, на день сплати з відрахуванням виплачених сум, без будь-яких обмежень страхового ядерного права довічно; 4) зобов'язати Україну с/н заробіток 1986 р. - 3652 рублі СРСР = до 5189 дол. США свободно перевести у Спеціальні права запожичення встановлені Міжнародним валютним фондом за офіційним курсом встановленим Нацбанком України по день сплати, згідно зобов'язань України, відповідно до вимог ст.ст.: ч. 1 ст IV, ст. V (В), ХІ (А), ч 1 ст ХІІІ, ст ХІV, ст V Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 р. (ЗУ №334/96-ВР); ст. 4 Розділу V, ст.ст.: ч 2 ст 1, ст 2, ст 3, ст 10, ст 11 З.У. №2893-ІІІ від 13 грудня 2001 р. «Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення» державою Україна - КМ України; ст.ст. 524, 525, 533,535,536 ЦК України; ч. 14 Постанови Пленуму ВС України №14 від 18 грудня 2009 р. без будь-яких обмежень страхового-ядерного права, страхових казначейських зобов'язань ДЕРЖАВИ СРСР, визнаних ДЕРЖАВОЮ Україна - законодавством України; 5) зобов'язати Україну призначити, нарахувати, перерахувати, виплатити додаткову пенсію, яку гарантує спеціальна норма Закону №796-12 від 28 лютого 91 р. згідно вимог ст.ст. 1,13,49,50,53,63,67,71 Закону, виключно в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком на день сплати боргу з дня порушення страхового-ядерного права, без будь-яких обмежень; 6) зобов'язати Україну призначити, нарахувати, виплатити х 1993 р. по день виплати, невиплачену з вини ДЕРЖАВИ компенсацію за щорічну, довічну невикористану санкурпутівку, виключно за 24 страхові дні, виключно у розмірі с/вартості путівки по Україні встановленої Профздравницею України на день сплати боргу, без будь-яких обмежень страхового-ядерного права по щорічно, тобто: 28 років * на с/вартість путівки по Україні; 7) виключно у відповідності до вимог ст.ст. 1,3,5,6,8,9,16,19,21,22,24,27,28,29,32,40,41,46,48,49,50,58,60,64,68,75,92, 113,116,129,129-1,151-2,152 ст. 1 розділу ХV - Конституції України визнати в діях-бездіях, рішеннях, протиправні дії, безправвя і беззаконня, злочин проти людяності-геноцид в Україні, повалення Конституційного ладу і правового режиму в Україні.».
Ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 і доданими до неї матеріалами, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на таке.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача, у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт, власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем зазначених вимог не виконано: відповідачем визначено Кабінет Міністрів України, водночас позивач оскаржує «будь-який законодавчий, нормативно-правовий акт, будь-якого органу державної влади України»; позивач просить здійснити повний перерахунок основної пенсії з 04 березня 1991 р. по щомісячно, по щорічно по курсу встановленому Нацбанком України, на день сплати з відрахуванням виплачених сум, без будь-яких обмежень страхового ядерного права довічно, проте в позовній заяві відсутній обґрунтований розрахунок суми для перерахунку; до позовної заяви не надано власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; відсутній розрахунок моральної шкоди.
У відповідності до частини сьомої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Судом встановлено, що в матеріалах адміністративної справи відсутні оскаржувані рішення або клопотання про витребування таких рішень.
З урахуванням викладеного Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених статтею 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вказані недоліки позивач може усунути у семиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду: позовної заяви, яка повинна відповідати вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в частині визначення відповідачів та чіткого обґрунтування змісту позовних вимог щодо кожного з них; обґрунтованого розрахунку шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з частиною третьою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, пунктом 3 частини першої статті 171, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
2. Встановити ОСОБА_1 семиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити ОСОБА_1 про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та не підлягає оскарженню.
Суддя В.А. Кузьменко