ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 березня 2021 року м. Київ № 640/12343/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі cудді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Київського міського військового комісаріату (ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) щодо не складання та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄРДПОУ 42098368) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10% - протиправною;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат (ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄРДПОУ 42098368) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) щодо не проведення нового перерахунку пенсії та невиплати Позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01 січня 2018 року та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого Постановою КМУ № 704-2017-п та відповідно до вимог статті 43 Закону України № 2262-ХІІ і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2020 рр., з урахуванням сум вже отриманих Позивачем з 01 січня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач вважає, що бездіяльність Київського міського військового комісаріату щодо не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 1 березня 2018 року, а саме робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10% та бездіяльність ГУ ПФУ в місті Києві, щодо не перерахунку та невиплати Позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, на підставі заяви позивача про перерахунок пенсії, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченого Постановою КМУ №704-2017-п, є протиправною, а тому просить зобов'язати КМВК надати до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця на відповідній посаді станом на 1 березня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%; та зобов'язати ГУ ПФУ в місті Києві здійснити перерахунок з 01 січня 2018 року та виплатити позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою КМУ № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ, та недоотриманих пенсійних коштів з 1 січня 2018 р. по дату ухвали рішення по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/12343/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 на підставі пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України зупинено провадження в адміністративній справі №640/12343/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.07.2020 поновлено провадження у справі №640/12343/20 та продовжено розгляд адміністративної справи №640/12343/20 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (письмового провадження).
Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва від представника позивача надійшла заява про повернення помилково сплаченого судового збору в адміністративній справі №640/12343/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, яке обгрунтоване тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, оскільки є ветераном війни - інвалідом війни 2 групи, що підтверджується посвідченням від 06.03.2018 серія НОМЕР_3 , а судовий збір за подання позовної заяви по справі №640/12343/20 було сплачено помилково.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2020 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про повернення помилково сплаченого судового збору в адміністративній справі №640/12343/20.
У поданому до суду відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 1) заперечує щодо заявлених позовних вимог, зазначає, що вимога позивача до ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення не має належних правових підстав та не узгоджується відомостями із довідки, яка є єдиною підставою для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262. ГУ ПФУ в м. Києві, не виявивши порушень у складеній довідці, не мав інших правових підстав не використовувати довідку для перерахунку. У ГУ ПФУ в м. Києві відсутні правові підстави для складення нового списку (та включення до нього позивача) для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262. Щодо обчислення розміру пенсії за вислугу років, зазначає, що з 01.05.2014 згідно Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-УІІ максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону № 2262, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. В свою чергу ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та Положення про головні управління ПФУ керується чинною на момент проведення перерахунку раніше призначеної пенсії нормою закону про максимальний розмір пенсії за вислугу. Відтак, застосування для перерахунку пенсії позивача норми, яка була чинна на момент набуття позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, не узгоджується з нормами правозастосування. Зазначає, що існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови № 704.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву Київського міського військового комісаріату (далі - відповідач 2) зазначено, що нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин, у випадку, коли спеціальним Законом №2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обоє 'язку повторно вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
Чинна редакція статті 63 Закону №2262-ХІ1 не містить положень про підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, вказуючи лише на право на перерахунок пенсії за умови прийняття відповідного Урядового рішення.
З урахуванням зазначеного, складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії можливе у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення з урахуванням висновків, викладених у рішеннях суду у справах №160/8324/19 і №826/3858/18, та в разі надходження з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві списків для такого перерахунку.
Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . Позивач є ветераном війни - інвалідом війни 2 групи.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.12.2017 року по пенсійній справі позивача пенсія йому призначена (обчислена) із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1 275,00 грн.;
- оклад за військове звання - 135,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (40 %) - 564,00 грн.;
- робота з таємн. виробами, носіями, док 15% - 191,25 гри.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 987,00 грн.;
- премія 10% - 127,50 грн.
Всього - 3279,75 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання постанови КМУ №103 здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі наданої уповноваженим органом, а саме Київським міським військовим комісаріатом, довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військом (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, як було визначено вказаною постановою.
Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 480,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 3 980,00 грн.
Всього - 11 940,00 грн.
Позивач звернувся в Головне Управління Пенсійного Фонду України в місті Києві з заявою від 27.02.2020 про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 та виплати 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченого Постановою КМУ № 704 та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ і неотриманих пенсійних коштів з 1 січня 2018 року.
ГУ ПФУ в місті Києві листом № 5158-5460/Т-02/8- 2600/20 від 25.03.2020, якою відповідач 1 відмовив позивачу здійснити перерахунок його пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також 100% проведення виплат недоотриманих пенсійних коштів. У відповіді на заяву позивача головним аргументом своїх дій вважає постанову КМУ № 103, яка на момент звернення Позивача з заявою про перерахунок пенсії була визнана нечинною.
30.04.2020 позивач звернувся з заявою до Київського міського військового комісаріату про надання нової довідки до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку і виплати призначеної заявнику пенсії, згідно розміру грошового забезпечення відповідної посади діючого військовослужбовця із зазначенням усіх додаткових видів грошового забезпечення, премії та інших складових станом на 1 березня 2018 року (відповідно до додатку 2 постанови КМУ № 45 в редакції до змін, внесених постановою КМУ №103).
Позивач отримав відповідь від відповідача 2 № ВСЗ/2739 від 28.05.2020, в якій КМВК відмовив позивачу в наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, премії та інших складових станом на 1 березня 2018 року.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними і такими, що порушують права позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.
Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Отже, відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі документів, поданих пенсіонерами або на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача 2 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Постановою №704, чинною на час звернення позивача з листом, встановлені такі види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, - позивач набув право на перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Висновки суду у цій справі відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
Згідно з частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи викладене, дії Київського міського військового комісаріату (ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) щодо не складання та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄРДПОУ 42098368) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10% - є протиправними.
Отже, з огляду на викладене вище, суд вважає за необхідне вимогу позивача зобов'язати Київський міський військовий комісаріат (ЄРДПОУ 07774420) скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄРДПОУ 42098368) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10% - задовольнити.
Щодо позовних вимог в частині визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) щодо не проведення нового перерахунку пенсії та невиплати Позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368), здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01 січня 2018 року та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого Постановою КМУ № 704-2017-п та відповідно до вимог статті 43 Закону України № 2262-ХІІ і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2020 рр., з урахуванням сум вже отриманих позивачем з 01 січня 2018 року, суд зазначає наступне.
На час проведення перерахунку пенсії позивачу пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Так, під час проведення перерахунку пенсії позивача та встановлення поетапності виплати підвищення пенсії Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві діяло у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яка на той час була чинною.
Отже, на час проведення перерахунку пенсії позивачу відповідач 1 керувався чинними на той час приписами законодавства.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Відтак, дії відповідача 1 щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року та 75 % з 01 січня 2019 року до 05 березня 2019 року не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання постанови № 103, чинної до 05 березня 2019 року.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19.
На думку позивача, перерахунок його пенсії було здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, а саме: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%, які він отримував до перерахунку пенсії.
Поряд з цим, як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 було здійснено на підставі довідки, наданої відповідним органом, про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.
Суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 5 Порядку №45 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Аналогічні приписи були визначені пунктом 1 Постанови №103, яким визначено перерахувати пенсії, згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.12.2019, набрало законної сили 05.03.2019.
Однак, суд звертає увагу, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не впливає на результат розгляду даної справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Порядок №45, в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13.03.2019 по справі №240/6263/18.
Згідно з висновком Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі №21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, суд вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
З системного аналізу викладеного вбачається, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка, тобто у органів пенсійного фонду відсутній обов'язок щодо самостійного витребування відповідних довідок.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а.
Так, суд наголошує, що під час розгляду даної справи, суду не було надано доказів отримання позивачем довідки з зазначенням таких видів грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
Таким чином враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у частині Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) щодо не виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) 100% визначеного пенсійного забезпечення з 05.03.2019 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з 05.03.2019 року 100% визначеного пенсійного забезпечення з урахуванням вже отриманих сум з 05.03.2019 року.
Разом з тим, суд наголошує, що подальша виплата пенсії повинна відбуватись з урахуванням вищенаведених висновків суду, з метою додержання законності прав, свобод та інтересів позивача.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав.
Що стосується повернення судового збору, то слід зазначити, що позивачем сплачено 840, 80 грн за квитанцією, яка знаходиться в матеріалах справи.
Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 630,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не складання та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
3. Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат (ЄДРІІОУ 07774420, вул. Парково-Сирецька, 19, м. Київ, 04112) скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: робота з таємн. виробами, носіями, док 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не виплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення з 05.03.2019 року.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 05.03.2019 року 100% визначеного пенсійного забезпечення з урахуванням вже отриманих сум з 05.03.2019 року.
6. Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРІІОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 420, 40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
7. Стягнути з з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 210,20 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іщук І.О.