25 лютого 2021 р. № 400/1726/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. за участю секретаря судового засідання Ковальського Є.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСК Сервіс", вул.Шосейна,27/14 (вул.А.Макарова, 23-а, м.Миколаїв,54029), м.Миколаїв,54029
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв,54001
про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.01.2020 р. № 00000910508,
За участю:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Радчич О.А.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮСК Сервіс" (надалі - позивач або ТОВ "ЮСК Сервіс") звернулось з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ДПС у Миколаївській області), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24 січня 2020 р. № 00000910508, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість (код 14060100) на суму 960 693,00 грн та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 240 173,25 грн;
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач невірно встановив фактичні обставини та невірно трактує податкове законодавство, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідач подав відзив, в якому позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити. Наполягає на вірному визначенні грошових зобов'язань і застосуванні штрафів.
Адміністративна справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
ГУ ДПС у Миколаївській області відповідно до ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1., п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 82 Податкового кодексу України та на підставі наказу ГУ ДПС у Миколаївській області від 12.11.2019 №669 проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЮСК СЕРВИС» (далі ТОВ «ЮСК СЕРВИС») (код ЄДРПОУ 40212979) по взаємовідносинам з контрагентом - постачальником ТОВ «САНТАРІО» (код ЄДРПОУ 41893646) за жовтень 2018 року та контрагентами-покупцями, яким у подальшому були реалізовані товари, послуги, придбані у вищенаведеного контрагента-постачальника, з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість.
За результатами перевірки відвідачем складено акт від 27.11.2019 року № 289/14- 29-05-08/40212979, який містить висновки стосовно порушення вимог законодавства, які, на думку відповідача, були допущені позивачем, а саме пунктів 185.1, ст.185, п. 187.1, п.187.8 ст.187, п.189.1 ст.189, п.198.1 п.198.2 п. 198.3 п.198.5 п.198.6 статті 198, пунктів. 200.1, 200.2 статті 200 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 960 693,00 грн.
24 січня 2020 р Головне управління ДПС у Миколаївській області прийняло податкове повідомлення-рішення: на підставі акту перевірки за № 00000910508 на суму 960 693,00 грн. збільшено грошового зобов'язання з ПДВ (код 14060100) та на суму 240 173,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Як слідує з акту перевірки, нарахування позивачу грошових зобов'язань з ПДВ податковим повідомленням-рішенням 00000910508, а також застосування штрафу, здійснено відповідачем на підставі таких обставин:
Перевіркою взаємовідносин ТОВ «ЮСК СЕРВИС» з контрагентом постачальником ТОВ «САНТАРІО» встановлено, що ТОВ «САНТАРІО», код ЄДРПОУ 41893646, знаходиться на обліку в ГУ ДПС у м. Києві (Шевченківський район), основний вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля, період взаємовідносин - жовтень 2018 року. Слід зазначити, що ТОВ «САНТАРІО» на порушення п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України не зазначило в податкових накладних один з обов'язкових реквізитів, а саме: код для послуг - згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.
В договорі поставки від 03.10.2018 №03/10 не зазначені умови та переходу права власності на товар, відповідно до Правил ІНКОТЕРМС в редакції 2010року.
В наданих до перевірки видаткових накладних зазначено: товар отримав ОСОБА_1 за довіреностями від 10.10.2018 №50, від 16.10.2018 №54, від 16.10.2018 №55, від 17.10.2018 №56, від 17.10.2019 №57, від 18.10.2018 №79, від 18.10.2018 №80.
Надані товарно-транспортні накладні оформлені з порушенням встановленого порядку, а саме: не зазначено номер посвідчення водія, не зазначено прізвище, ініціали та підпис відповідальної особи вантажоодержувача.
В товарно - транспортних накладних зазначено пункт навантаження м.Миколаїв, тобто, не вказано конкретну адресу, що не дає можливості ідентифікувати напрямок перевезення ТМЦ. При цьому у ТОВ «САНТАРІО» згідно ЄРПН не встановлено придбання послуг оренди складських приміщень, майданчиків в жовтні 2019 року, згідно звіту 20-ОПП відсутні об'єкти оподаткування.
Слід також зазначити, що в ТТН зазначено пункт розвантаження Миколаїв, вул. Індустріальна, 1, за зазначеною адресою знаходиться ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД». Для здійснення перевезень на територію ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» (код 14312980) підприємству необхідно отримувати від ПАТ «ЧСЗ» тимчасові транспортні перепустки на автотранспорт сторонніх організацій або для здійснення внутрішніх перевезень. Пояснення та документи, які підтверджують факт ввезення на територію ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» до перевірки не надано, тобто, не можливо підтвердити факт поставки товару ТОВ «САНТАРІО» на адресу ТОВ «ЮСК СЕРВИС».
Крім цього, виписані ТТН на постачання товару від ТОВ «САНТАРІО» не доводять факт перевезення товару, оскільки не має можливості дослідити час прибуття вантажу, факт в'їзду на охороняєму територію, час вибуття вантажу, можливого простою, маси вантажу, який підлягав транспортуванню та ставлять під сумнів
Слід зазначити, що за даними ТТН перевізником є ТОВ «ЮСК СЕРВИС», автомобіль VOLKSVAGEN TRANSPORTER НОМЕР_1 , який використовується ТОВ «ЮСК СЕРВИС» на підставі договору оренди.
Виходячи з виробничої необхідності, зазначений автомобіль повинен мати доступ (відповідну перепустку або інший документ) до виробничої площадки стапеля «О», в тому числі у дні ввозу на територію ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» (код 14312980). Незважаючи на це жодного документа до перевірки позивачем не надано.
ТОВ «ЮСК СЕРВИС» до перевірки не надано паспорти відповідності, сертифікати якості, інші документи, які підтверджують походження товарів та його відповідності ДСТУ і ТУ, що передбачено п.3.9. Договору поставки від 03.10.2018 №03/10.
Слід зазначити, що згідно з ст. 662 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-IV із внесеними змінами та доповненнями, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості, тощо), що стосуються товару і підлягають переданню разом з товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Згідно з ч.4 ст.180 Господарського кодексу України умови про предмет у господарському договорі повинні визначати вимоги до якості продукції, з додержанням умов, що забезпечують захист Інтересів кінцевих споживачів товарів. Зазначена та інші норми законодавства свідчать про обов'язок відповідальних службових осіб «покупців» бути обізнаними про дійсне джерело походження товарів, що придбаваються для їх послідуючої реалізації (кінцевому одержувачу, на експорт), чи в якості сировини для виробництва готової (побічної (супутньої) продукції.
Судом встановлено, згідно з поясненнями директора ТОВ «ЮСК СЕРВИС» ОСОБА_1 , які надані до контролюючого органу листом від 15.11.2019 №268 повідомлено: «Сертифікати якості, або технічні паспорти на ТМЦ передаються Замовнику, згідно умов зазначених в Договорах на виконання ремонтних робіт»
Як стверджує відповідач ТОВ «ЮСК СЕРВИС» до перевірки не надало жодного документа щодо подальшої реалізації товарів, послуг, придбаних у ТОВ «САНТАРІО». Тобто неможливо підтвердити чи були передані сертифікати якості та/або технічні паспорти замовникам.
Враховуючи вищенаведене неможливо підтвердити факт отримання таких сертифікатів, технічних паспортів у ТОВ «САНТАРІО».
ТОВ «ЮСК СЕРВИС» до перевірки надано Договір підряду від 03.09.2018 №345, укладений з ТОВ «САНТАРІО» в м.Миколаїв, згідно якого (викладено мовою оригіналу- російською): ООО «ЮСК СЕРВИС», именуемое в дальнейшем Заказчик, в лице директора Бурковца С.В., действующего на основании Устава предприятия, с одной стороны, и ООО «САНТАРИО», именуемое в дальнейшем Подрядчик, в лице директора ОСОБА_2 действующего на основании Устава предприятия, с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем: Заказчик поручает, а Подрядчик обязуется выполнить работы (согласно Государственного классификатора 33.15 «Ремонт и техническое обслуживание судов и лодок») (далее по тексту - Работы), в соответствии с ремонтными ведомостями, являющейся неотъемлемой частью настоящего Договора, Заказчик обязуется принять результат выполненных Подрядчиком Работ и оплатить их на условиях настоящего Договора; Предварительный объем выполняемых Работ по настоящему Договору указывается в согласованной и подписанной Сторонами ремонтной ведомости; Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и действует до 31.12.2019 г., а в части расчетов - до полного выполнения Сторонами своих обязательств; Общая стоимость Работ по Договору определяется из ремонтных ведомостей; Моментом исполнения обязательств Заказчика по оплате является дата списания денежных средств с текущего счета Заказчика; Приемка Подрядчиком судна в Работу производится на территории ПАО «ЧСЗ» Подрядчиком; Заказчик передает Подрядчику техническую документацию на судно, которая имеется в наличии; По окончанию Работ Подрядчик возвращает Заказчику всю ранее переданную ему техническую документацию на судно; Работы по договору выполняются на территории ПАО «ЧСЗ» Подрядчиком; Подрядчик обязан после выполнения Работ передать Заказчику; -акты приемки выполненных работ; Подрядчик выполняет Работы по настоящему Договору из своих материалов. Применяемые материалы должны быть одобрены Регистром судоходства Украины; Работы по Договору выполняются с использованием оборудования и инструмента Подрядчика.
ТОВ «ЮСК СЕРВИС» до перевірки надало ремонтні відомості, в яких не зазаначено
посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій, проставлено лише підпис. В наданих ремонтних відомостях також не зазначено період виконання робіт, об'єкт на якому проводяться роботи, тому не має можливості визначити адресу ремонтних робіт які повині виконуватися на даному об'єкті. Отже, надані до перевірки ремонтні відомості не дають можливість ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до п.6.1. договору підряду: «Подрядчик выполняет Работы по настоящему Договору из своих материалов. Применяемые материалы должны быть одобрены Регистром судоходства Украины»
До перевірки не надано документа що підтверджують застосування матеріалів підрядника ТОВ «САНТАРІО» у виконанні робіт по договору від 03.09.2018 №345, не надано жодного документа щодо узгодження матеріалів, використаних при виконанні договору від 03.09.2018 №345 з Регістром судноплавства України.
Згідно п.6.2 договору підряду від 03.09.2018 №345 передбачено, що Підрядник (ТОВ «САНТАРЮ») виконує роботи по договору з використанням власного обладнання та інструментів. ТОВ «ЮСК СЕРВИС» не надано жодного документа щодо підтвердження переміщення на території ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» обладнання та інструментів ТОВ «САНТАРІО», а саме: в'їзд на територію відповідальних осіб ТОВ «САНТАРІО», ТТН на перевезення обладнання та інструментів, пункт розвантаження на території ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД».
Тобто, перевіркою не встановлено, що ТОВ «САНТАРІО» для виконання підрядних робіт використовувало власне обладнання та інструменти. Надані до перевірки акти виконаних робіт не розкривають суті наданих послуг. Сторони, складаючи акти про надання послуг, не вправі обмежуватися формулюванням «Виконані роботи з ремонту плавзасобу», а повинні детально вказати на якому об'єкті, які саме і в якому обсязі послуги були надані, не можливо визначити адресу виконання робіт, конкретний перелік робіт, номенклатуру робіт та інші необхідні характеристики, кількість задіяних у виконанні осіб. Отже, зазначені акти надання послуг не можуть слугувати підтвердженням факту реальності здійснення вищенаведених господарських операцій. Слід зазначити що - міру деталізації змісту і обсягу господарської операції визначають особи, які відповідають за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
При цьому, така деталізація має забезпечити розкриття змісту господарської операції та ідентифікацію активів, зобов'язань, доходів або витрат, з нею пов'язаних. При здійснені господарської операції у наданих документах до перевірки не забезпечено розкриття змісту господарської операції та ідентифікацію зобов'язань.
Вказані документи не відповідають ознакам документів, які підтверджують фактичне здійснення господарської операції та рух активів відповідно до вимог Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» (із змінами та доповненнями), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704. Зміст первинних документів, відображених в бухгалтерському обліку підприємства, повинен не лише містити повну інформацію про виконану господарську операцію, але й бути носієм достовірних відомостей про таку операцію та її учасників. Тобто, первинні документи, які стали підставою для формування ТОВ «ЮСК СЕРВИС» податкового кредиту за жовтень, грудень 2018 року, виписані ТОВ «САНТАРІО», яке не мало можливості фактично здійснювати господарські операції, у зв'язку з відсутністю майна та інших матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення операцій, не можуть вважатися належно оформленими документами, які посвідчують факт придбання послуг, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставними.
Враховуючи, що надані до перевірки документи не можуть свідчити, про здійснення господарських операцій (акти виконаних робіт, податкові накладні не розкривають суті наданих послуг) неможливо підтвердити виконання задекларованих обсягів послуг
підприємством ТОВ «САНТАРІО» на адресу ТОВ «ЮСК СЕРВИС».
До перевірки не надано: інформацію щодо матеріально відповідальних осіб, накладні на передачу ТМЦ, придбаних у ТОВ «САНТАРІО», накладні вимоги на отримання ТМЦ зі складу, акти приймання передачі ТМЦ зі складу на виробництво, картки складського обліку, тощо; акт приймання передачі матеріалів з зазначенням переліку та кількість матеріалів, необхідних для виконання умов договору;технічні паспорти, сертифікати відповідповідності на товари, що були поставлені ТОВ «САНТАРІО» на адресу ПП «ЮСК СЕРВІС», які б підтверджували походження товару та забезпечували б гарантію якості на цей товар та контроль якості в процесі використання даних товарів в господарській діяльності. Враховуючи вищенаведене, не можливо підтвердити чи придатні отримані товари для власного використання або подальшого продажу, а отже і факт їх реального придбання.
Згідно з ст. 662 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-1V (із внесеними змінами та доповненнями), продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості, тощо), що стосуються товару і підлягають передачі разом з товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Згідно з ч.4 ст.180 Господарського кодексу України умови про предмет у господарському договорі повинні визначати вимоги до якості продукції, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів. Зазначена та інші норми законодавства свідчать про обов'язок відповідальних службових осіб «покупців» бути обізнаними про дійсне джерело походження товарів, що придбаваються для їх послідуючої реалізації (кінцевому одержувачу, на експорт), чи в якості сировини для виробництва готової (побічної (супутньої)) продукції.
-журнал реєстрації довіреностей. Слід зазначити, що згідно з п.2.5. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (із змінами та доповненнями), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, зазначено, що повноваження особи, яка отримує на користь підприємства основні засоби, запаси, нематеріальні активи та інші товарно-матеріальні цінності згідно з угодою, повинні підтверджуватися відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю та інше. Відповідно до частини третьої ст. 244 Цивільного кодексу України довіреність є письмовий документ, який уповноважує особу на вчинення правочину. Отже, доказами, які підтверджують або спростовують факт передачі товару, є наявність довіреностей
-інформацію та документи щодо використання машин і механізмів при роботах (послугах), .які виконувались контрагентом - постачальником ТОВ «САНТАРІО»;
-листи-заявки щодо отримання перепусток працівниками контрагента - постачальника ТОВ «САНТАРІО» на територію розташування виробничої ділянки - відкритої площадки стапеля «О» для виконання робіт (послуг) з зазначенням ПІБ працівників;
-журнал ознайомлення з правилами охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки, внутрішньооб'єктового і пропускного режиму, встановлених на території ТОВ «СМАРТ - МЕРИТАЙМ ГРУПП» та ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» (вул. Індустріальна, 1, м. Миколаїв) де виконувались роботи контрагентом - постачальником ТОВ «САНТАРІО»;
-листи-заявки на режимні об'єкти для виконання робіт з указаниям ПІБ працівників. Слід зазначити, відповідно п. 5.1. Договору підряду - работа по договору виконуються на території ПАТ «ЧОРНОМОРСЬКИЙ СУДНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» Підрядником (ТОВ «САНТАРІО»);
-номери перепусток та період дії (за наявності) на працівників, які виконували роботи (послуги) на виробничої ділянці - відкритої площадки стапеля «О»;
-журнал ознайомлення з правилами охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки, внутрішньооб'єктового і пропускного режиму, встановлених на території де
виконувались роботи;
-листи-заявки на територію виробничої ділянки - відкритої площадки стапеля «О» для виконання робіт з указаниям ПІБ працівників.
ТОВ «САНТАРІО» фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 2018 рік до ДПІ обліку не надано, що свідчить про відсутність на підприємстві власних основних засобів, інших необоротних активів та запасів, необхідних для провадження господарської діяльності. Згідно Єдиного реєстру податкових накладних не встановлено придбання послуг з експлуатації основних засобів у сторонніх організацій, не встановлено придбання послуг транспортування або оренди транспорту. Відповдно до форми 20-ОПП ТОВ «САНТАРІО» не декларує наявність об'єктів. оподаткування або об'єктів пов'язаних з оподаткуванням через які проводиться господарська діяльність. ТОВ «САНТАРІО» податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою №1ДФ за 4 квартал 2018 року до ДПІ обліку не надано. Відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма Д4) за жовтень 2018 року працювало у штаті 4 особи (жінки). Тобто, чисельність працівників, які рахуються згідно звіту ТОВ «САНТАРІО» не в змозі виконати задекларовані обсяги виконаних робіт та поставку товарів, зазначених у наданих до перевірки документах.
Слід зазначити, що відповідно до договору підряду від 03.09.2018 №345, укладеному ТОВ «САНТАРІО» з ТОВ «ЮСК СЕРВИС», ТОВ «САНТАРІО» повинно виконувати підрядні роботи власним обладнанням та інструментами, наявність яких підприємство не декларує.
Аналізом Єдиного реєстру податкових накладних встановлено ланцюг реєстрації податкових накладних щодо поставки ТМЦ, робіт (послуг) на адресу ТОВ «САНТАРІО», які в подальшому були документально оформлені на адресу ТОВ «ЮСК СЕРВИС», а саме: постачальники товарів: ТОВ "ВАЙП ТОРГ" (код 42361731), ТОВ "Л1СТЕР1Н" (код 42356889), ТОВ "МЕРФАС" (код 42359324); постачальники робіт: ТОВ "СУПРИТ" (код 42370149), ТОВ "ВЕРД" (код 42366829), ТОВ "КАПРИЗОР" (код 42366918), ТОВ "МИСТО" (код 42368999), ТОВ "ПРЕКЛАН" (код 42369166), ТОВ "ЧЕСТОН" (код 42370196), ТОВ "СУРЕНС" (код 42370175).
Аналізом Єдиного реєстру податкових накладних встановлено реєстрацію податкових накладних на адресу контрагентів постачальників ТОВ «САНТАРІО» податкових накладних з номенклатурою: цукор, рис, зелена кава, мішки. Придбання товарів, які були реалізовані на адресу ТОВ «САНТАРІО» не встановлено.
За даними інформації, яка міститься в базах даних контролюючого органу, по контрагентам - постачальників ТОВ «САНТАРІО» встановлено: відповідно до форм №20-ОПП відсутні об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, через які проводиться діяльність; не декларують придбання послуг з оренди офісних, складських та виробничих приміщень; не декларують придбання послуг з опалення, газо-, водопостачання, зв'язку тощо; не є підприємствами - виробниками; не здійснювали зовнішньо - економічну діяльність з імпорту товарів з моменту реєстрації підприємства;не встановлено законне (легальне) джерело походження обладнання та матеріалів, нібито реалізованих за жовтень 2018 року на адресу ТОВ «САНТАРІО» по ланцюгу постачання, що свідчить про порушення податкового законодавства та залучення суб'єктів до схеми формування штучного податкового кредиту для покупців; встановлено маніпулювання показниками податкової звітності з податку на додану вартість, а саме: невідповідність номенклатури придбаних та реалізованих товарів/ послуг.
Вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування витрат та податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
На думку податкового органу встановлено неспроможність зазначених в ланцюгах постачання суб'єктів господарювання виконувати операції щодо постачання ТМЦ за період жовтень 2018 року на адресу ТОВ «САНТАРІО», реалізацію яких ТОВ «САНТАРІО» в подальшому документально оформлено на адресу ТОВ «ЮСК СЕРВИС», в зв'язку з відсутністю джерела походження товару, відсутністю власних та залучених трудових ресурсів, виробничих потужностей, транспорту, основних засобів, тощо, необхідних для здійснення господарської діяльності в задекларованих об'ємах.
Як вказує відповідач, перевіркою не встановлено законне (легальне) джерело походження товарів, зазначених у первинних документах, виписаних ТОВ «САНТАРІО» на адресу ТОВ«ЮСК СЕРВИС» в жовтні 2018 року, що свідчить про порушення податкового законодавства та залучення суб'єкта до схеми формування штучного податкового кредиту для покупців в тому числі ТОВ «ЮСК СЕРВИС». Вбачається документальне оформлення безтоварних операцій по ланцюгу постачання з метою введення в обіг (легалізації) товарів невідомого походження.
Що стосується контрагентів - постачальників послуг на адресу ТОВ «САНТАРІО», слід зазначити, що: дані СГ не мають відповідної чисельності, необхідної для виконання робіт в ході перевірки не надані документи, які підтверджують вхід (в'їзд) на територію на якій розташована виробнича ділянка - відкритої площадки стапеля «О», яка охороняється та має пропускний режим; не встановлено наявність у підприємств власних та/або орендованих основних фондів, машин, обладнання, устаткування необхідних для виконання ремонтних робіт плавзасобів.
Як зазначає відповідач, аналізом Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що ТОВ «САНТАРІО» є фігурантом досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019000000000638 від 23.08.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27, ч.З ст.212, ч.2 ст.364, ч.5 ст. 191 КК 'України. Оперативними працівниками УСР ГУНП в Миколаївській області встановлено ряд підприємств з ознаками фіктивності, реквізити яких використовуються невстановленими особами, під час незаконої діяльності, серед яких ТОВ "САНТАРІО". Вжитими оперативними заходами встановлено, що фіктивні підприємства зареєстровані на підставних осіб, не мають основних і додаткових засобів для фактичного здійснення для фактичного здійснення фінансово - господарських операцій, що відображені у податкових відомостях, а також використовують спільні IP-адреси для подачі податкової звітності, що свідчить про керування безтоварними операціями. Виходячи з вищенаведеного, ТОВ «САНТАРІО» має ознаки суб'єкта фіктивного підприємництва.
Отже, враховуючи, що надані до перевірки документи не можуть свідчити про здійснення господарських операцій (акти виконаних робіт та податкові накладні не розкривають суті наданих послуг) неможливо підтвердити виконання задекларованих обсягів послуг підприємством ТОВ «САНТАРІО» на адресу ПП «ЮСК СЕРВІС».
Однак суд не може погодитися з такими доводами відповідача та зазначає наступне: статтею 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-X1V, із змінами та доповненнями, зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Виходячи зі змісту пункту 2 статзі 3 цього ж Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться суб'єктом господарювання. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена підпунктом 1.2 пункту 1, підпункту 2.1 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства
фінансів України від 24.05.95 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 р. за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. передбачено, що первинним документом є документ, якій містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Статтею 9 вищевказаного Закону визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операції є первині документи, які фіксують факти здійснення господарських операції.
У відповідності з п. 198.2 ст. 198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату Події отримання товарів ТОВ «ЮСК СЕРВІС» від контрагентів постачальників підтверджуються первинними документами, оформленими належним чином, що були досліджені в ході проведення перевірки; товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, шо підтверджено податковою накладною.
Після отримання товарів позивачем від контрагентів постачальників підтверджуються первинними документами, оформленими належним чином, що були дослідженні в ході проведення перевірки
Судом береться до уваги той факт, що перевіряючим були досліджені ці документи, але вони не були враховані при формуванні акту перевірки, що призвело до прийняття оскаржуванного рішення на підставі хибних висновків перевіряючих.
Згідно п.п. 138.1.1 п. 138.1 статті 138 ПК України собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.1 1 цієї статті, пунктів 140.2-140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку; витрати банківських установ, до яких відносяться: а) процентні витрати за кредитно-депозитними операціями,в тому числі за кореспондентськими рахунками та коштами до запитання, цінними паперами власного обігу; б) комісійні витрати, в тому числі за кредитно-депозитними операціями, розрахунково-касове обслуговування, інкасацію та перевезення цінностей, операціями з цінними паперами, операціями на валютному ринку, операціями з довірчого управління; в) від'ємний результат (збиток) від операцій з купівлі/продажу іноземної валюти та банківських металів; г) від'ємне значення курсових різниць від переоцінки активів та зобов'язань у зв'язку зі зміною офіційного курсу національної валюти до іноземної валюти відповідно до підпункту 153.1.3 пункту 153.1 статті 153 цього Кодексу; г) суми страхових резервів, сформованих у порядку, передбаченому статтею 159 цього Кодексу; д) суми коштів (зборів), внесені до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; е) витрати з придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги (факторинг); є) витрати, пов'язані з реалізацією заставленого майна; ж) інші витрати, прямо пов'язані зі здійсненням банківських операцій та наданням банківських послуг; з) інші витрати, передбачені цим розділом.
Згідно п.п 139.1.9 п. 139.1 статті 139 ПК України не включаються до валових витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
З аналізу зазначених норм вбачається, що на формування валових витрат впливає наявність підтверджуючих розрахункових та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачені правилами ведення бухгалтерського обліку.
У відповідності до зазначених норм законодавства, у рядку 04.1 деклараціях з податку на прибуток нашим підприємством відображені витрати на придбання товарів від контрагентів постачальників.
Актом перевірки, та податковим органом не заперечується те, що ТОВ «ЮСК СЕРВІС» скористалося наданим йому законом правом та відобразило у бухгалтерському та податковому обліку з податку на прибуток, прийнявши рішення про збільшення своїх валових витрат на суму придбаних товарів.
Тому ТОВ «ЮСК СЕРВІС» цілком правомірно включило до складу своїх валових витрат суми, перераховані на користь контрагентів постачальників в якості оплати за придбані товари/послуги.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з мстою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні 4 капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно приписів ст.67 Конституції України - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Ст. 61 Конституції України передбачає індивідуальний характер юридичної відповідальності. З чого випливає, що порушення, які допущені з вини контрагента платника податків, не впливають на результати діяльності останнього і не можуть бути підставою для притягнення його до відповідальності. Тому притягненню до відповідальності підлягає саме правопорушник.
Відповідачем не наведено жодних доказів того, що посадові особи ТОВ «ЮСК СЕРВІС» під час укладення спірних правочинів діяло з умислом на формування «штучних» валових розходів та «штучного податкового кредиту», відсутність розумної ділової мети та збитковість операцій.
Відповідно до п. 2.3.4 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом ДПА України № 237 від 10.08.2005 р., не допускається відображення в акті перевірки необгрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючими, які не мають підтверджених доказів, та різного роду висновків щодо дій посадових осіб господарювання.
Таким чином, висновки Відповідача щодо встановлених порушень з боку ТОВ «ЮСК СЕРВІС» базуються лише на висновках актів про неможливість проведення перевірок контрагентів позивача, в яких вказується про нікчемність укладених ними правочинів. При цьому обставини конкретних правочинів, що вчинялись позивачем із вказаними контрагентами під час перевірки не встановлювались, а факти безтоварності відповідних правочинів не перевірялись в іншій спосіб.
Зазначене вище свідчить, що викладені відповідачем в акті перевірки відомості не відповідають вимогам п. 6 Порядку оформлення результатів документальних перевірок
з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984, згідно з яким факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самов рядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході розгляду справи відповідач не довів правомірність прийнятого спірного податкового повідомлення- рішення від 24.01.2020 року №00000910508, яким ТОВ "ЮСК Сервіс" визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 960693,00 грн та застосованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 240173,25 грн.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
З урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 18013,01 грн, згідно квитанції від 28.04.2020 року.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСК Сервіс" (вул.Шосейна, 27/14 (вул. А. Макарова, 23-а,м.Миколаїв,54029), м.Миколаїв,54029 код ЄДРПОУ 40212979) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв, 54001 код ЄДРПОУ 39394277) - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення решення Головного управління ДПС у Миколаївській області №00000910508 від 24 січня 2020 року, яким ТОВ "ЮСК Сервіс" визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість (код 14060100) на суму 960693,00 грн та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 240173,25 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв,54001 код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСК Сервіс" ( вул.Шосейна, 27/14 (вул. А.Макарова, 23-а, м.Миколаїв,54029), м.Миколаїв, 54029 код ЄДРПОУ 40212979) судові витрати в розмірі 18013,01 грн, згідно квитанції від 28.04.2020 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга
Рішення складено в повному обсязі 04.03.21 року