справа №380/1480/21
про залишення позовної заяви без руху
03 березня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Коморний О.І.,
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.
з участю:
представник позивача не прибув
представник відповідача Федурко Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні питання про залишення позовної заяви без руху за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування постанов Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) та зобов'язання вчинити дії.
Встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Федурка Н.В. у ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року про стягнення виконавчого збору;
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Федурка Н.В. у ВП № 64161573 від 15 січня 2021 року про відкриття виконавчого провадження.
Ухвалами суду від 08.02.2021 відмовлено в звільненні від сплати судового збору та залишено позов без руху.
Ухвалою суду від 16.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 22 лютого 2021 року забезпечено проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
В судовому засіданні 03.03.2021 суд з долучених до матеріалів справи встановив, що постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №№62076939 від 15.05.2020, якою з ОСОБА_1 постановлено стягнути виконавчий збір у розмірі 58575,31 грн, позивач отримав 20.05.2020 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Разом з тим, суд встановив, що Постановою Львівського апеляційного суду від 01.02.2021 у справі №442/3342/20 (провадження №22-ц/811/3012/20) розглянуто цивільну справу за апеляційною скаргою на ухвалу Дрогобицького міськрайонного суду Львівськолї області від 02.10.2020 у справі за скаргою на дії державного виконавця Дрогобицького МРВ ДВС Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції Федурко Н.В. по справі №2-789/2010 де просив визнати неправомірними та скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження зокрема ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року у якій у п. 2 вказано про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачуза виконавчим документом.
Судом встановлено, що до позовної заяви позивачем додано саме постанову № 62076939 від 15 травня 2020 року про відкриття виконавчого провадження у якій у п. 2 вказано про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачуза виконавчим документом, а не постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №№62076939 від 15.05.2020, якою з ОСОБА_1 постановлено стягнути виконавчий збір у розмірі 58575,31 грн, яку позивач отримав 20.05.2020 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд зазначає, що позовна заява подається до суду в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Водночас ці положення не містять виключень та поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суддя після одержання позовної заяви відповідно до п. 6 ч.1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства (КАС України) з'ясовує окрім іншого, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 згаданого Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною шостою статті 161 цього Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України регулює порядок оскарження саме до адміністративного суду дій державного виконавця, при цьому стаття 74 Закону України "Про виконавче провадження" регулює оскарження дій державного виконавця не тільки до суду, а й до інших органів. Так, відповідно до частини третьої статті 74 зазначеного Закону рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Стаття 74 Закону України "Про виконавче провадження" регулює відносини з оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців при виконанні не тільки судових рішень, але й інших виконавчих документів. Так, у частині першій статті 3 цього Закону серед інших виконавчих документів, примусове виконання яких здійснюється ДВС, перераховано: виконавчі написи нотаріусів; посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанови приватних виконавців про стягнення основної винагороди; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України; рішення (постанов) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень (пункти 3 - 9).
Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що стаття 74 Закону України "Про виконавче провадження" є загальною нормою по відношенню до статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адже застосовується до більш широкого кола відносин: 1) відносин, які виникають при оскарженні дій щодо виконання будь-якого виконавчого документа, а не тільки рішення суду; 2) відносин, які виникають при оскарженні дій державного виконавця не тільки до суду, але й до органів ДВС.
Дана позиція суду узгоджується з постановою Великої Палати Верховного суду від 13.03.2019 року № 920/149/18 (провадження № 12-297гс18).
Отже в даному випадку для обчислення строку звернення до адміністративного суду слід керуватися нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, позивач міг звернутися до суду в межах 10 календарних днів з дати отримання оскаржуваних постанов.
У позовній заяві позивач вказав, що дізнався про оскаржувані постанови лише 26.01.2021 під час ознайомлення його представником із матеріалами виконавчого провадження.
Однак наданими відповідачем доказами підтверджено, що постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №№62076939 від 15.05.2020, якою з ОСОБА_1 постановлено стягнути виконавчий збір у розмірі 58575,31 грн, позивач отримав 20.05.2020 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
А у Постанові Львівського апеляційного суду від 01.02.2021 у справі №442/3342/20 (провадження №22-ц/811/3012/20) у цивільній справі за апеляційною скаргою на ухвалу Дрогобицького міськрайонного суду Львівськолї області від 02.10.2020 у справі за скаргою на дії державного виконавця Дрогобицького МРВ ДВС Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції Федурко Н.В. по справі №2-789/2010 вказано, що позивач ще у червні 2020 звернувся із скаргою та просив визнати неправомірними та скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження зокрема і постанову ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року.
У вказаній постанові у п. 2 вказано про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом, семе яка долучена позивачем до позовної заяви у даній справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 13-15 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Оскільки позивач про постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року у якій у п. 2 вказано про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом та яка долучена позивачем до позовної заяви у даній справі дізнався ще у червні 2020 (та подавав до суду на неї скаргу), а постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №№62076939 від 15.05.2020, якою з ОСОБА_1 постановлено стягнути виконавчий збір у розмірі 58575,31 грн, позивач отримав 20.05.2020 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення то позивачем пропущено 10-ти денний строк звернення до суду.
Позивачу необхідно надати певний строк для усунення вищевказаних недоліків та приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України шляхом подання заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Федурка Н.В. ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року про стягнення виконавчого збору.
Керуючись ст. 122, 123, 171, 241-246, 248, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
1. Позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Федурка Н.В. ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року про стягнення виконавчого збору - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Федурка Н.В. ВП № 62076939 від 15 травня 2020 року про стягнення виконавчого збору.
Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява у вказаній частині позовних вимог буде залишена без розгляду на підставі частини 15 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали у відповідності до ст. 271 КАС України складений та проголошений 03.03.2021.
Суддя Коморний О.І.