Рішення від 01.03.2021 по справі 913/27/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року м. Харків Справа № 913/27/21

Провадження №14/913/27/21

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,

при секретарі судового засідання Баштовій М.О.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Лиман Донецької області,

до відповідача Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області, м. Кремінна Луганської області

про стягнення 25429 грн 04 коп.

У засіданні брали участь:

від позивача: представник Єрьомичева А.В., довіреність №5795 від 27.11.2020;

від відповідача: представник не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2017 року та 12 місяців 2018 року в сумі 25429 грн 04 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконує свої зобов'язання згідно укладених з позивачем Договорів про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполучені № 15 (Дон/НРП-17091/НЮ) від 01.07.2017 та № 1 (Дон/НРП-18124/НЮ-П) від 02.08.2018 та не провів розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян, відповідно до вимог пунктів 2, 3, 5, 6, 7, 8, Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, за період з січня 2017 року по грудень 2018 року.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/27/21. Суд вирішив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Також вказаною ухвалою повідомлено учасників справи про призначення справи до судового розгляду по суті на 08.02.2021.

20.01.2021 від відповідача - Кремінської районної державної адміністрації Луганської області надійшов відзив № 17-13/140 від 18.01.2021, в якому відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач посилається на те, що Договори про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполучені № 15 від 01.07.2017 та № 1 від 02.08.2018 були укладені між позивачем та Управлінням соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області, проте позов заявлено до Кремінської райдержадміністрації Луганської області. Отже, позивач звернувся з позовом до неналежного відповідача. З огляду на вказані обставини, Кремінська районна державна адміністрація Луганської області просить у задоволенні позову відмовити.

01.02.2021 на електрону адресу суду від позивача надійшло клопотання б/н від 28.01.2021, яким позивач просить замінити відповідача у справі на Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області (92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1 а, код ЄДРПОУ 03196937).

Клопотання обґрунтовано тим, що позивач помилково в позовній заяві зазначив відповідачем Кремінську районну державну адміністрацію Луганської області, тоді як Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області є юридичною особою, яка наділена правами та обов'язками щодо безпосередньої організації роботи, яка є предметом спору.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.02.2021 клопотання позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем задоволено; замінено первісного відповідача у справі № 913/27/21 Кремінську району державну адміністрацію Луганської області на належного відповідача - Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області (92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1 А, код ЄДРПОУ 03196937). Суд ухвалив розгляд справи відкласти на 01.03.2021.

26.02.2021 від відповідача - Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області надійшов відзив на позовну заяву від 23.02.2021 № 673, в якому відповідач проти позову заперечує.

В своєму відзиві відповідач посилається на те, що Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області є місцевим органом виконавчої влади (структурний підрозділ районної державної адміністрації).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку реєстрації та обліку бюджетний зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетний коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012, органі казначейства не реєструють фінансові зобов'язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного фінансовою зобов'язання.

Приписами пункту 7 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу Україні встановлено, що бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Договір є документом, який встановлює факт виникнення та узяття бюджетного фінансового зобов'язання. У зв'язку з відсутністю договору відсутні і будь-які фінансові зобов'язання між сторонами, що виключає здійснення компенсаційних виплат.

Інформаційним листом Міністерства фінансів Україні № 31-07310-1024/16584 від 30.06.2011 стосовно реєстрації згідно з частинами 5 та 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України бюджетних зобов'язань повідомлено що зважаючи на те, що розрахунки компенсації за пільговий проїзд окремий категорій громадян здійснюються не з громадянами, а з підприємствами - з надавачами послуг, зазначена компенсація транспортним підприємствам повинна провадитися відповідно до укладених договорів між головним розпорядником бюджетних коштів та транспортним підприємством.

З огляду на викладені положення законодавства, перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою лише в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів, які можуть бути зареєстровані виключно за умови наявності документів, що підтверджують факт їх узяття в передбаченому бюджетним законодавством порядку - на підставі відповідного договору,

Крім того, відповідач звертає увагу на те, що позивач зазначає, що перевізник зазнав збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2017 року. Разом з тим, позивачем не заперечується, що договір про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні між позивачем та відповідачем укладено 01.07.2017. До цього часу жодних договірних відносин між позивачем та Управлінням не було. Отже, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, правові підстави для компенсації послуг по пільговому перевезенню громадян з січня до липня 2017 року у Управління відсутні.

Відповідно до умов укладеного договору від 01.07.2017 № 15 про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні предметом цього договору є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг деяким категоріям населення Кремінського району відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства» (пільги дітям з багатодітних сімей), постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та їх соціальний захист», пов'язаних із споживанням населенням таких видів послуг: приміське залізничне перевезення пасажирів за рахунок субвенції з місцевого бюджету.

Пунктом 1.2 вищезазначеного договору визначено, що згідно з умовами Договору замовник здійснює фінансування пільг, пов'язаних із споживанням послуг згідно п. 1.1 Договору, на підставі поданих перевізником реєстрів перевезених пільговиків у межах бюджетних призначень, а перевізник надає ці послуги населенню, що має відповідні пільги.

Відповідно до п. 2.1 Договору перевізник зобов'язується реалізувати з липня 2017 року по 31 грудня 2017 року послуги населенню, що має право на пільги згідно чинного законодавства та відповідно до п. 1.1 Договору.

Пунктом 8.1 Договору передбачено, що даний договір набуває чинності з моменту підписання та діє в частині надання послуг з 01 липня 2017 року до 31 грудня 2017 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання.

Також, відповідач зазначив, що у 2018 році між позивачем в особі структурного підрозділу «Служба приміських пасажирських перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» та Управлінням договір укладено 02 січня, а не 02 серпня, як зазначає у позовній заяві позивач.

Відповідно до п. 1.1 договору від 02.01.2018 № 1 про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні предметом цього договору є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг деяким категоріям населення Кремінського району відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та їх соціальний захист», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства» (пільги дітям з багатодітних сімей), постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», пов'язаних із споживанням населенням таких видів послуг: приміське залізничне перевезення пасажирів за рахунок субвенції з місцевого бюджету

Пунктом 1.2 вищезазначеного договору визначено, що згідно з умовами договору замовник здійснює фінансування пільг, пов'язаних із споживанням послуг згідно п. 1.1 договору, на підставі поданих перевізником реєстрів перевезених пільговиків у межах бюджетних призначень, а перевізник надає ці послуги населенню, що має відповідні пільги.

Відповідно до пункту 8.1 договору даний договір набуває чинності з моменту підписання, а умови договору застосовуються згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України з 01 січня 2018 року та діє в частині надання послуг до 31 грудня 2018 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання.

Отже, як вбачається з предмету вище перелічених договорів, фінансуватися мають пільги деяким категоріям населення саме Кремінського району.

Ці договори були підписані з боку Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» без жодних застережень. В межах договірних зобов'язань Управлінням повністю виконувалися зобов'язання, а саме, повністю компенсувалися втрати позивача при здійсненні пільгового перевезення окремих категорій населення Кремінського району залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні.

Щомісячно спеціалістами управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації опрацьовувались списки осіб, що надавалися позивачем. Так, за липень - грудень 2017 року Управлінням позивачу було сплачено 19725,50 грн., за січень - грудень 2018 року - 55536,10 грн. на підставі наданих позивачем щомісячних розрахунків витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг.

Крім того, відповідач вважає необхідним також врахувати той факт, що позивачем на адресу Управління направлялися акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги (проїзд у приміському напрямку) між АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області. Так, відповідно до акту звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги (проїзд у приміському напрямку) між АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Кремінської РДА станом на 01.01.2019 заборгованість Управління, за даними позивача, станом на 01 січня 2019 року складала 5394,58 грн. (з урахуванням заборгованості минулих років у розмірі 662,28 грн.)

Також, як вбачається зі змісту позовної заяви, певні нормативні акти покладають на відповідача обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти позивачем за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі. При цьому, подання облікових форм за січень - грудень 2017 року та січень - грудень 2018 року відповідає п. 10 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, а тому облікові форми повинні буті прийняті відповідачем та оплачені. Аналогічну правову позицію містить постанова Вищого господарського суду України від 31.10.2017 по справ №904/12309/16.

Проте, необхідно зазначити, що правова позиція, викладена у даній постанові, ґрунтується на тому, що орган соціального захисту населення упродовж 2015 року (на цей період було укладено договір про відшкодування наданих пільг населенню з 01 січня по 31 грудня 2015 року не компенсував в межах цього періоду підтверджені обліковими формам недоотримані кошти Публічним акціонерним товариством «Українські залізниця» в особі Регіональної філії «Придніпровська залізниця» за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі у зв'язку з відсутністю планових асигнувань. А тому посилання на дану правову позицію є некоректним через те, що обставини справи, за якою викладено таку позицію суттєво відрізняються від обставин взаємовідносин між Акціонерна товариством «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецькі залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» та Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації протягом 2017 - 2018 років.

На підставі вищевикладеного, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В судове засідання 01.03.2021 прибув представник позивача.

Відповідач правом на участь в судовому засіданні свого повноважного представника не скористався.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

01.07.2017 між Управлінням соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області (надалі - замовник) та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (надалі - перевізник) укладено Договір про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні № 15.

Зі змісту вказаного договору вбачається, що цей договір про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, що проживають на території Кремінського району та перебувають на обліку у замовника, залізничним транспортом приміського сполучення.

Предметом цього договору є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг деяким категоріям населення Кремінського району відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства» (пільги дітям з багатодітних сімей), постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та їх соціальний захист», пов'язаних із споживанням населенням таких видів послуг: приміське залізничне перевезення пасажирів за рахунок субвенцій з місцевого бюджету (п. 1.1. договору).

Згідно з умовами договору замовник здійснює фінансування пільг, пов'язаних із споживанням послуг згідно п. 1.1. договору, на підставі поданих перевізником реєстрів перевезених пільговиків у межах бюджетних призначень, а перевізник надає ці послуги населенню, що має відповідні пільги (п. 1.2. договору).

У відповідності до п. 2.1.1. договору перевізник зобов'язується реалізувати з липня 2017 року по 31 грудня 2017 року послуги населенню, що має право на пільги згідно чинного законодавства та відповідно до п. 1.1. договору.

Замовник зобов'язується: щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, готувати спільно з виконавцем акти звіряння заборгованості по наданим послугам населенню, що має пільги (п. 2.2.1. договору); щомісячно, на підставі актів звіряння заборгованості, надавати до фінуправління та Держказначейства дані про нараховані суми щодо пільг (п. 2.2.2 договору).

Згідно з п. 3.1. договору перевізник щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевого бюджету, реєстри перевезених пільговиків, розрахунки щодо надання послуг населенню, що має право на пільги, та акти звірки на надання пільг.

Замовник після підписання актів звірки заборгованості в 5-денний строк після надходження на рахунок коштів, передбачених на компенсаційні виплати, проводить фінансування видатків на покриття витрат виконавцю в межах бюджетних асигнувань щодо наданих пільг (п. 3.2. договору).

Розрахунки проводяться згідно пунктів 7, 9- 11 постанови Кабінету Міністрів України № 1359 від 16.12.2009 (п. 3.3. договору).

Даний договір набуває чинності з моменту підписання та діє в частині надання послуг з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання (п. 8.1. договору).

02.01.2018 між Управлінням соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області (надалі - замовник) та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (надалі - виконавець) уклали Договір про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні № 1.

Згідно п. 1.1. укладеного договору, предметом цього договору є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг деяким категоріям населення Кремінського району відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких осіб та їх соціальний статус», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства» (пільги дітям з багатодітних сімей), постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», пов'язаних із споживанням населенням таких видів послуг: приміське залізничне перевезення пасажирів за рахунок субвенцій з місцевого бюджету.

Згідно з умовами договору замовник здійснює фінансування пільг, пов'язаних із споживанням послуг згідно п. 1.1. договору, на підставі поданих виконавцем реєстрів перевезених пільговиків у межах бюджетних призначень, а перевізник надає ці послуги населенню, що має відповідні пільги (п. 1.2. договору).

У відповідності до п. 2.1.1. договору виконавець зобов'язується реалізувати в 2018 році послуги населенню, що має право на пільги згідно чинного законодавства та відповідно до п. 1.1. договору.

За умовами договору замовник зобов'язується: щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, готувати спільно з виконавцем акти звіряння заборгованості по наданим послугам населенню, що має пільги (п. 2.2.1. договору); щомісячно, на підставі актів звіряння заборгованості, надавати до фінуправління та Держказначейства дані про нараховані суми щодо пільг (п. 2.2.2 договору).

Згідно з п. 3.1. договору виконавець щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевого бюджету, реєстри перевезених пільговиків, розрахунки щодо надання послуг населенню, що має право на пільги, та акти звірки на надання пільг.

Замовник після підписання актів звірки заборгованості в 5-денний строк після надходження на рахунок коштів, передбачених на компенсаційні виплати, провадить фінансування видатків на покриття витрат виконавцю в межах бюджетних асигнувань щодо наданих пільг (п. 3.2. договору).

Розрахунки проводяться згідно пунктів 7, 9-11 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1359 від 16.12.2009 (п. 3.3. договору).

Даний договір набуває чинності з моменту підписання, а умови договору застосовуються згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання (п. 8.1. договору).

Позивач зазначає, що за період з січня 2017 року по грудень 2017 року та з січня 2018 року по грудень 2018 року надавав пільговий проїзд окремим категоріям громадян, які мають право на відповідні пільги при користуванні залізничним транспортом. Проте, у зв'язку з тим, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян, позивачем понесені збитки за перевезення пільговиків за період з січня 2017 року по грудень 2017 року та з січня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 25429 грн 04 коп.

Вказане стало підставою для звернення до господарського суду з позовом.

На підтвердження понесених збитків позивач надав Облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів на загальну суму 94859 грн 42 коп., з яких:

- за січень 2017 року - 1411 грн 15 коп.;

- за лютий 2017 року - 1787 грн 26 коп.;

- за березень 2017 року - 2942 грн 14 коп.;

- за квітень 2017 року - 3931 грн 29 коп.;

- за травень 2017 року - 4177 грн 26 коп.;

- за червень 2017 року - 3342 грн 86 коп.;

- за липень 2017 року - 3743 грн 83 коп.;

- за серпень 2017 року - 3514 грн 58 коп.;

- за вересень 2017 року - 3791 грн 79 коп.;

- за жовтень 2017 року - 3914 грн 59 коп.;

- за листопад 2017 року - 4369 грн 44 коп.;

- за грудень 2017 року - 3496 грн 05 коп.;

- за січень 2018 року - 2793 грн 49 коп.;

- за лютий 2018 року - 3195 грн 89 коп.;

- за березень 2018 року - 3377 грн 19 коп.;

- за квітень 2018 року - 5067 грн 85 коп.;

- за травень 2018 року - 6457 грн 34 коп.;

- за червень 2018 року - 5816 грн 12 коп.;

- за липень 2018 року - 5558 грн 57 коп.;

- за серпень 2018 року - 3763 грн 92 коп.;

- за вересень 2018 року - 5613 грн 72 коп.;

- за жовтень 2018 року - 4346 грн 69 коп.;

- за листопад 2018 року - 4635 грн 47 коп.;

- за грудень 2018 року - 3810 грн 93 коп.

При прийнятті рішення суд керується наступним.

Відповідно до п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються, зокрема: пільги щодо оплати транспортних послуг та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на пасажирські перевезення для ряду категорій громадян встановлено, зокрема, «Міжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них» від 12.03.1993, Законами України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Відповідно до п. 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 № 252) суб'єкти господарської діяльності, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством України.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки (ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність (ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (яка була чинна на момент укладення договорів № 15 від 01.07.2017 та № 1 від 02.01.2018) затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок № 256).

Пунктом 2 Порядку № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Таким чином, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян. При цьому зобов'язання сторін по даній справі виникають безпосередньо із актів цивільного законодавства.

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України. Тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ «Укрзалізниця» за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Розрахунки за роботи і послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними тарифами, які визначаються за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції. Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

До видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 671 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення (п. 9 ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України).

До видатків, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян (пп. ґ п. 3 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України).

За змістом ст.ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Пунктом 3 Порядку № 256 визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Тобто, в даному випадку головним розпорядником коштів є Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця інформацію про суми нарахованих соціальних виплат, пільг та житлових субсидій населенню та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад (п. 5 Порядку № 256).

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного або місцевого бюджетів, визначено Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1359 (далі - Порядок № 1359).

Облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформленні та видачі пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки) (п. 3 Порядку № 1359).

Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг (п. 4 Порядку № 1359).

Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності (п. 5 Порядку № 1359).

Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (п. 7 Порядку № 1359).

На підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом (п. 9 Порядку № 1359).

Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми (п. 10 Порядку № 1359).

Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п. 11 Порядку № 1359).

Вищезазначені нормативні акти покладають на відповідача обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти позивачем за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).

Відповідач надав суду відзив, в якому проти позову заперечує. Зокрема, відповідач посилається на те, що до 01 липня 2017 року жодних договірних відносин між ним та позивачем не було, у зв'язку з чим правові підстави для компенсації послуг по пільговому перевезенню громадян з січня до липня 2017 року у Управління відсутні. Разом з тим, відповідач зазначив, що за липень - грудень 2017 року позивачу було сплачено 19725 грн 50 коп., за січень - грудень 2018 року - 55536 грн 10 коп. на підставі наданих позивачем щомісячних розрахунків витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг. В якості доказів вказаного позивачем надано копії платіжних доручень.

Крім того, відповідач посилається на акт звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги (проїзд у приміському напрямку), складеному позивачем та відповідачем станом на 01.01.2019, за яким заборгованість Управління, за даними позивача, станом на 01.01.2019 складала 5394 грн 58 коп. (з урахуванням заборгованості минулих років у розмірі 662 грн 28 коп.).

У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 73 ГПК України).

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).

Відповідно до приписів ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Як вже було зазначено, позивач на підтвердження понесених збитків надав суду Облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів за період з січня 2017 року по грудень 2017 року та з січня 2018 року по грудень 2018 року.

Проте, слід зазначити, що Договір про надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні № 15 був укладений між позивачем та відповідачем 01.07.2017. При цьому, в п. 8.1. договору сторони погодили, що даний договір набуває чинності з моменту підписання та діє в частині надання послуг з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання.

Отже, враховуючи умови укладеного договору від 01.07.2017 № 15, вимога позивача про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2017 року є необґрунтованою, оскільки до 01 липня 2017 року між позивачем та відповідачем не було договірних відносин. З огляду на викладене, облікові форми за період з січня 2017 року по червень 2017 року судом не приймаються в якості доказів понесених позивачем збитків на пільгове перевезення пасажирів.

З наданих облікових форм вбачається, що всього з липня 2017 року по грудень 2017 року позивачем недоотримано коштів за перевезення залізничним транспортом в сумі 22830 грн 28 коп., з січня 2018 року по грудень 2018 року - в сумі 54437 грн 18 коп. Всього: 77267 грн 46 коп.

Як встановлено вище, подання Облікових форм про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів, відповідає п. 10 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», а тому такі облікові форми повинні бути прийняті відповідачем та оплачені

Матеріали справи свідчать про те, що за липень - грудень 2017 року відповідач сплатив позивачу 19725 грн 50 коп., що підтверджується копіями платіжних доручень, які містяться в матеріалах справи (№ 1306 від 27.09.2017 на суму 2442 грн. 50 коп., № 1394 від 13.10.2017 на суму 2787 грн 00 коп., № 1608 від 28.11.2017 на суму 3000 грн 50 коп., № 1609 від 28.11.2017 на суму 3800 грн 50 коп., № 2022 від 27.12.2017 на суму 4213 грн 00 коп., № 419 від 06.04.2018 на суму 3482 грн 00 коп.).

Відповідач стверджує, що за січень - грудень 2018 року він сплатив позивачу 55536 грн 10 коп. На підтвердження вказаних обставин останнім надано копії платіжних доручень: № 420 від 06.04.2018 на суму 2983 грн 50 коп., № 466 від 24.04.2018 на суму 3236 грн 99 коп., № 599 від 15.05.2018 на суму 3924 грн 77 коп., № 741 від 06.06.2018 на суму 4807 грн 58 коп., № 1068 від 10.08.2018 на суму 5199 грн 15 коп., № 1069 від 10.08.2018 на суму 4741 грн 58 коп., № 1114 від 22.08.2018 на суму 4618 грн 36 коп., № 1420 від 16.10.2018 на суму 4385 грн 18 коп., № 1821 від 19.12.2018 на суму 6119 грн 52 коп., № 1822 від 19.12.2018 на суму 4881 грн 38 коп., № 1823 від 19.12.2018 на суму 4806 грн 87 коп., № 212 від 11.02.2019 на суму 5831 грн 22 коп.

Проте, слід зазначити, що з платіжного доручення № 212 від 11.02.2019 вбачається, що відповідач сплатив позивачу 5831 грн 22 коп. за договором № 2 від 02.01.2019, який не є предметом розгляду у даній справі, у зв'язку з чим ця оплата не приймається судом як належний доказ погашення боргу за позовом.

Таким чином, судом встановлено, що за січень - грудень 2018 року відповідачем було сплачено на користь позивача 49704 грн 88 коп.

Перевезення пасажирів на пільгових умовах АТ «Українська залізниця» виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачу.

Судом встановлено, що відповідно до облікових форм сума за фактичну кількість перевезених пільговиків за період з липня 2017 року по грудень 2018 року склала 77267 грн 46 коп.

Оскільки відповідачем оплачено позивачу лише 69430 грн 38 коп., то збитки позивача, понесені від перевезення пасажирів, які мають право на пільги, склала 7837 грн 08 коп.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, стягненню з відповідача підлягає сума 7837 грн 08 коп. В решті позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області про стягнення 25429 грн 04 коп. задовольнити частково.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області (92900, Луганська область, Кремінський р-н, м. Кремінна, вул. Побєди, буд. 1 А, ідентифікаційний код 03196937) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд. 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22 ідентифікаційний код ВП 40150216) збитки за пільгове перевезення пасажирів в сумі 7837 грн 08 коп. та витрати зі сплати судового збору в сумі 630 грн 60 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. В решті позову відмовити.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки та порядку, визначеному ГПК України.

Повний текст рішення складено - 05.03.2021.

Суддя Є.А. Лісовицький