415/1141/21
3/415/322/21
Іменем України
01.03.21 року місто Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Грибанова Л.О., розглянувши адміністративний матеріал, наданий ВП №3 Сєвєродонецького РУ ГУНП в Луганській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Лисичанська Луганської області, громадянина України, заміжньої, з професійно-технічною освітою, не працюючої, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП, -
встановив:
30 січня 2021 року встановлено, що правопорушник ОСОБА_1 , являючись матір'ю неповнолітніх - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , і, відповідно, - особою, на яку покладено виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, - ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя відносно своїх неповнолітніх дітей, котрі - не доглянуті та проживають у неналежних умовах, тощо.
У судове засідання правопорушник ОСОБА_1 - не з'явилася, про причини неявки - суд не попередила, клопотання щодо відкладення розгляду справи - до суду не надала, хоча про необхідність явки до Лисичанського міського суду - з метою розгляду відповідного адміністративного матеріалу, - була повідомлена під час складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, про що свідчить особистий підпис правопорушника ОСОБА_1 (а.с.1).
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини, зокрема -
рішень у справі «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року, «Олександр Шевченко проти України» від 26 квітня 2007 року (п.27), «Трух проти України» від 14 жовтня 2003 року, у яких наголошено на тому, що особа у розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатися про стан відомого їй судового рішення,
та з огляду на те, що -
при повідомленні судом про місце та час розгляду справи, а також, вжиття всіх заходів щодо унеможливлення порушення процесуальних прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, правопорушник ОСОБА_1 , будучи обізнаною щодо розгляду справи про інкриміноване адміністративне правопорушення у приміщенні Лисичанського міського суду Луганської області під час складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, що засвідчує відмітка у протоколі про відповідне адміністративне правопорушення, серії ВАБ №124032 від 30 січня 2021 року, при цьому, з моменту складання відповідного протоколу (30 січня 2021 року) і по день винесення постанови суду, не дивлячись на достатність часу для того, аби з'явитися до суду та дізнатися про рух справи, - заходів для явки до суду - не вжила, письмових заперечень проти протоколу - не подала, тощо,
у зв'язку з чим, суд вважає поведінку учасника процесу такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП, та - уникнення відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку, а неявку до суду особи, що притягується до адміністративної відповідальності, - правопорушника ОСОБА_1 , котра повинна добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, розцінює - як безпідставне умисне затягування розгляду справи, нівелювання завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким, зокрема, є - охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП), і, відповідно, з урахуванням принципу судочинства, зазначеного у практиці Європейського суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, - вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Із досліджених у судовому засіданні письмових пояснень правопорушника ОСОБА_1 (а.с.3) вбачається, що своєї провини - у скоєнні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП, правопорушник ОСОБА_1 - не спростовувала, факту невиконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своїх неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , котрі мешкають в антисанітарних умовах, - не заперечувала, посилаючись на скрутне матеріальне становище.
Із дослідженого у судовому засіданні листа керівництва Служби у справах дітей ВЦА міста Лисичанська Луганської області за №82 від 22 січня 2021 року (а.с.2) вбачається щодо доцільності вжиття заходів адміністративного впливу стосовно батьків неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , - правопорушників ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , котрі, не створивши належних умов для проживання неповнолітніх дітей, - ухиляються від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя відносно останніх.
Із дослідженої у судовому засіданні копії Свідоцтва про народження, серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області 12 червня 2009 року (а.с.10), вбачається, що матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є - правопорушник ОСОБА_1 .
Із дослідженої у судовому засіданні копії Свідоцтва про народження, серії НОМЕР_3 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області 13 липня 2010 року (а.с.6), вбачається, що матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є - правопорушник ОСОБА_1 .
Із дослідженої у судовому засіданні копії Свідоцтва про народження, серії НОМЕР_4 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області (а.с.9), вбачається, що матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є - правопорушник ОСОБА_1 .
Із дослідженої у судовому засіданні копії Свідоцтва про народження, серії НОМЕР_5 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області 18 грудня 2012 року (а.с.7), вбачається, що матір'ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є - правопорушник ОСОБА_1
Із дослідженої у судовому засіданні копії Свідоцтва про народження, серії НОМЕР_6 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області 14 липня 2015 року (а.с.8), вбачається, що матір'ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є - правопорушник ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд, дослідивши письмові пояснення правопорушника ОСОБА_1 (а.с.3), та, дослідивши інші письмові матеріали справи, вважає, що винність правопорушника ОСОБА_1 - у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді, і дії останньої вірно і обґрунтовано кваліфіковані за ознаками ст.184 ч.1 КУпАП, оскільки правопорушник ОСОБА_1 , являючись матір'ю неповнолітніх - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , - ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя відносно своїх неповнолітніх дітей.
При призначенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність: правопорушник ОСОБА_1 , відповідно до протоколу, - не працює, має постійне місце проживання, інвалідом - не являється, раніше адміністративному стягненню - не піддавалася (а.с.1), має утриманців.
В якості обставин, що, згідно зі ст.34 КУпАП, пом'якшують відповідальність правопорушника, суд приймає до уваги повне визнання своєї провини.
Обставин, що, згідно зі ст.35 КУпАП, обтяжують відповідальність правопорушника, суд - не вбачає.
Приймаючи до уваги вищевказане, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника ОСОБА_1 , яка - не працює, втім, має постійне місце проживання, вперше притягується до адміністративної відповідальності та має на утриманні п'ятьох неповнолітніх дітей, крім того, у письмових поясненнях, наданих безпосередньо після виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП (а.с.3), свою провину - у скоєнні останнього визнала у повному обсязі, тощо, а також, враховуючи наявність обставин, що пом'якшують відповідальність, та - відсутність обставин, які б її обтяжували, і одночасно, враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що правопорушнику ОСОБА_1 слід призначити стягнення - у виді попередження, передбаченого санкцією ст.184 ч.1 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також, запобіганню вчинення нових правопорушень.
Підстав для призначення правопорушнику ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ст.184 ч.1 КУпАП, суд не вбачає з вищевказаних причин.
На підставі вимог ст.40-1 КУпАП, суд вважає за необхідне стягнути з правопорушника ОСОБА_1 , на користь ГУК у місті Києві (отримувач коштів - ГУК у місті Києві/м.Київ/2203106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), банк отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106), судовий збір - у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Речові докази по справі - відсутні.
Керуючись ст.33, ст.40-1, ст.184 ч.1, ст.221, ст.284, ст.289, ст.294 КУпАП, -
постановив:
Піддати ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП, адміністративному стягненню - у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь ГУК у місті Києві (отримувач коштів - ГУК у місті Києві/м.Київ/2203106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), банк отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106), судовий збір - у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд.
Суддя: