04 березня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/6925/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Тихоненко О.М., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича фірма «Райдуга» про зобов'язання вчинити певні дії,
Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління, позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича фірма «Райдуга» (далі - ТОВ «ТВФ «Райдуга») про зобов'язання відповідача, в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію посудини, що працює під тиском понад 0,05 Мпа (балон зі ЗВГ), за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 243.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній зазначає, що ним були виконанні вказані порушення, про що було складено відповідний акт перевірки.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якому останні не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві та зазначає, що відсутні докази усунення відповідачем порушень, які стали підставою для звернення до суду із даним позовом. Одночасно вказує, що у період з 20 по 21 січня 2021 року Управлінням буде проведено позапланову перевірку ТОВ «ВТФ «Райдуга» за наслідками якої буде з'ясовано факт усунення відповідачем зазначених порушень.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 25.11.2020 № 415, на підставі наказу від 25.11.2020 № 327-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 08.12.2020 по 21.12.2020 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «ВТФ «Райдуга», код ЄДРПОУ 14246704, вул. Шевченка, буд. 243, м. Чернігів (а.с.9-10).
Під час перевірки згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21.12.2020 № 415 (далі - акт перевірки), виявлено 37 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 32, 36, 37 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
не пред'явлено відомості щодо технічного обслуговування індивідуальної балонної установки зі ЗВГ - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 2.21, 2.22 розділу 6 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказом Мігенерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119);
на підприємстві не призначено наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, який пройшов навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому порядку - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», розділ 1 глави 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказам Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885);
відсутня подана роботодавцем до Управління декларація відповідності матеріально-технічної бази і вимогам законодавства з охорони праці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: посудини, що працюють під тиском понад 0,05 Мпа - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (а.с.11-16).
Як зазначає позивач, станом на час звернення до суду вищевказані порушення не усунуто, у зв'язку із чим останній звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з вимогами статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З наданого відповідачем акту від 21.01.2021 № 45, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу Державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, судом встановлено, що порушення, встановлені перевіркою 21.12.2020, зокрема пункти 32, 36-37, які зазначені в позовній заяві, на час розгляду справи по суті відповідачем усунуті (а.с.46-51).
Таким чином, всі порушення, визначені позивачем як такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей ТОВ «ТВФ «Райдуга» були усунуті.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно відмовити.
Керуючись статтями 139, 195, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича фірма «Райдуга» про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича фірма “Райдуга” (вул. Шевченка, 243, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14246704).
Повне судове рішення складено 04.03.2021.
Суддя О.М. Тихоненко