03 березня 2021 р. № 400/1025/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіна В.В., ознайомившись із заявою про уточнення позовних вимог в адміністративній справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
02.03.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - позивач) про уточнення позовних вимог від 24.02.2021, в якій позивач просить "прийняти заяву про уточнення позовних до Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з врахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 9/1/1516 від 18.02.21р."
До заяви додана копія довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії № 9/1/1516, видана Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 18.02.2021.
Заява мотивована посиланням на статтю 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановляючи цю ухвалу, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
У разі якщо позивач має намір змінити позовні вимоги, він має зазначити про це у письмовій заяві відповідно до статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява, якою позивач змінює ("уточнює") позовні вимоги, повинна містити чітко сформульовані позовні вимоги до відповідача. Інакше кажучи, у ній повинно бути зазначено, як саме позивач просить захистити його право (якщо зобов'язати вчинити певні дії, то які саме; якщо визнати дії, рішення, бездіяльність протиправними, то в чому вони полягають тощо).
Спосіб, у який сформульоване прохання позивача до суду у заяві про уточнення позовних вимог від 24.02.2021, не дозволяє її розглянути, оскільки прохання про прийняття заяви та врахування довідки є надто загальним формулюванням і не відображає суті вимог позивача до відповідача, виникнення яких пов'язано з оформленням Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 18.02.2021 № 9/1/1516.
Отже, подана заява не відповідає вимогам статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України та її недоліки не дають суду можливості прийняти її до розгляду, що, відповідно до частини другої статті 167 цього Кодексу, є підставою для її повернення без розгляду.
Крім того, до заяви не додано доказів її направлення відповідачу, що є обов'язковою умовою прийняття заяви до розгляду.
Зокрема, відповідно до частини сьомої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
Отже, заяву про уточнення позовних вимог від 24.02.2021 належить повернути позивачу.
Суд роз'яснює позивачу, що повернення заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню із заявою про зміну позовних вимог в порядку статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України з дотриманням вимог щодо направлення заяви з додатками відповідачу.
Керуючись статтями 47, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву про уточнення позовних вимог від 24.02.2021 повернути без розгляду позивачу.
2. Роз'яснити позивачу, що повернення заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню із заявою про зміну позовних вимог в порядку статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України з дотриманням вимог щодо направлення заяви з додатками відповідачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна