справа №380/1479/21
про повернення позовної заяви
03 березня 2021 рокумісто Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду А.Г. Гулик, розглянувши матеріали позовної заяви заступника керівника Львівської обласної прокуратури до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), Самбірського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправними і скасування повідомлення, постанови і рішення, зобов'язання вчинити дії,-
03.02.2021 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов заступника керівника Львівської обласної прокуратури до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), Самбірського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), в якому позивач просить:
- визнати повідомлення державного виконавця Дейнеки Я.І. від 06.11.2020 за №25246 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання протиправним та скасувати;
- визнати постанову начальника Самбірського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.11.2020 №10/18.8-35 ОСОБА_1 про відмову у задоволенні скарги заступника керівника Львівської обласної прокуратури від 17.11.2020 протиправною та скасувати;
- визнати рішення виконувача обов'язків заступника начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Бассараба Т.Ю. про відмову у задоволенні скарги від 13.01.2021 протиправним та скасувати;
- зобов'язати Самбірський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрити виконавче провадження на підставі виконавчого листа у справі №1.380.2019.007016, виданого 29.10.2020 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання сільського голови Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області вжити заходів для забезпечення реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим №4624280300:18:000:0502 площею 0,0379 га, відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, в частині зобов'язання сільського голови вчинити дії (реєстраційний номер №*315*2778519*1*2*).
Ухвалою від 08.02.2020 суддя залишив позовну заяву без руху та встановив позивачу строк для усунення зазначених у ній недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення вказаної ухвали.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7900515986061 позивач отримав ухвалу про залишення позовної заяви без руху 19.02.2021.
Таким чином, строк для усунення недоліків позовної заяви закінчився 01.03.2021.
23.02.2021 позивач подав до суду заяву від 19.02.2021 №15/1-317их-17, в якій зазначає, що об'єкти справляння судового збору визначені у статті 3 Закону України «Про судовий збір». У вказаній статті не передбачено необхідності сплати судового збору при зверненні до суду зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, а тому за подання такої скарги до суду судовий збір не сплачується.
Оцінюючи посилання позивача на статтю 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) як на підставу для звільнення від сплати судового збору, суддя зазначає таке.
Частиною 1 статті 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 74 закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається з аналізу частини 1 статті 287 КАС рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця оскаржуються шляхом подання до суду позовної заяви.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Вказана стаття Закону України «Про судовий збір» не конкретизує видів позовних заяв, за подання яких сплачується судовий збір, що дає підстави для висновку про те, що об'єктом справляння судового збору є будь-яка позовна заява, подана до суду, а тому числі і щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Суддя відхиляє посилання позивача на пункт 14 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 07.02.2014 №6. Вказана постанова роз'яснює порядок застосування статті 383 Цивільного процесуального кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття постанови), яка передбачала можливість подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця. Водночас, позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправними і скасування повідомлення державного виконавця Дейнеки Я.І., постанови начальника Самбірського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ханас І.І. та рішення виконувача обов'язків заступника начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Бассараба Т.Ю.
На підставі викладеного суддя дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Суддя вказує, що позивач не подав клопотання про поновлення або продовження строку для усунення недоліків позовної заяви.
Згідно з пунктом першим частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи наведене, позовну заяву і додані до неї документи необхідно повернути позивачу.
Керуючись статтями 160, 169, 243, 248, пунктом 3 Прикінцевих положень КАС України, суддя,-
позовну заяву заступника керівника Львівської обласної прокуратури до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), Самбірського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправними і скасування повідомлення, постанови і рішення, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена 03.03.2021.
Суддя А.Г. Гулик