01 березня 2021 року Справа №160/13421/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №160/13421/19 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ реклами Кам'янської міської ради про визнання рішення протиправним та його скасування, -
09.06.2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, у якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19, наступним чином:
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 2 497,30 грн.;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 9 000,00 грн.
Вказана заява мотивована тим, що виконавчі листи Дніпропетровського окружного адміністративного суду, які отримані 12.05.2020 року по справі №160/13421/19, Управлінням Державної казначейської служби України у м.Кам'янському Дніпропетровської області повернуто без виконання, з посиланням на те, що рахунки Виконавчого комітету Кам'янської міської ради в управлінні Казначейства відсутні, оскільки Виконавчий комітет Кам'янської міської ради не підпадає під визначення боржника відповідно до «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845. Отже, через відсутність будь-яких бюджетних асигнувань виконавчому комітету з боку Кам'янської міської ради виконання судового рішення за рахунок виконавчого комітету, є неможливим.
У зв'язку з тим, що матеріали адміністративної справи №160/13421/19 передано судді до розгляду 16.02.2021 року, що підтверджується довідкою за підписом начальника управління з організаційного забезпечення суду, яка міститься в матеріалах справи, питання про призначення вказаної заяви до розгляду вирішено 18.02.2021 року.
Ухвалою суду від 18.02.2021 року прийнято та призначено заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №160/13421/19 до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання, призначене на 01.03.2021 року, сторони не з'явились, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином. Заявник в поданій заяві просив її розглядати без його участі. Від представника третьої особи на адресу суду засобами електронного зв'язку надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Частиною 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За викладених обставин, враховуючи приписи ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву розглянуто за наявними матеріалами в справі, в порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, судом встановлено такі обставини.
13.03.2020 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/13421/19 позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ реклами Кам'янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 18.12.2019 року № 443 про проведення демонтажу рекламних засобів в м.Кам'янському в частині демонтажу окремо розташованих рекламних засобів ФОП ОСОБА_1 (дозволи від 07.04.2006 № 17; 18; 19; 20; 21; від 01.04.2004 № 147).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кам'янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2497,30 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто сім грн. 30 коп.).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кам'янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати за надання правничої допомоги у розмірі 9000,00 грн. (дев'ять тисяч грн. 00 коп.).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.09.2020 року апеляційну скаргу відділу реклами Кам'янської міської ради - залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року - залишено без змін. Додатковою постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.12.2020 року заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення - задоволено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Кам'янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1000 грн.
12.05.2020 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19 на адресу позивача направлено виконавчі листи №160/13421/19 на стягнення:
- з Виконавчого комітету Кам'янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 497,30 грн.;
- з Виконавчого комітету Кам'янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати за надання правничої допомоги у розмірі 9 000,00 грн.
Відповідно до виконавчих листів, боржником зазначено Виконавчий комітет Кам'янської міської ради.
З наданих позивачем доказів вбачається, що виконавчі листи №160/13421/19 від 12.05.2020 року, із заявами позивачем подано до Управління Державної казначейської служби України у м. Кам'янському Дніпропетровської області.
Листами Управління Державної казначейської служби України в м. Кам'янському Дніпропетровської області від 25.05.2020 року №07-08/718 та №07-08/719 «Про надання інформації» заявника повідомлено про те, що розрахункові рахунки Виконавчого комітету Кам'янської міської ради в управлінні Казначейства відсутні та Виконавчий комітет Кам'янської міської ради не підпадає під визначення боржника відповідно до Порядку №845, а відтак, Управління не має законних підстав для виконання виконавчих листів.
Вирішуючи заяву, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, статті 370, 373 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (далі-Порядок №845).
Пунктом 2 Порядку №845 встановлено, що безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
При цьому, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Відповідно до п.3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 6 Порядку №845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України, за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, до відання виконавчих органів міських рад належать власні повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Виконавчий комітет Кам'янської міської ради є юридичною особою публічного права, створений Кам'янською міською радою (ст.81 ЦК України). Положення про виконавчий комітет відсутнє. Виконавчий комітет Кам'янської міської ради діє на підставі регламенту виконавчих органів Кам'янської міської ради.
За вимогами ст.5, 11, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Міський бюджет затверджується рішенням Кам'янської міської ради до 25 грудня року, що передує плановому (Бюджетний регламент Кам'янської міської ради. Офіційно оприлюднений на офіційному сайті Кам'янської міської ради).
Розпорядником коштів місцевого бюджету згідно Бюджетного кодексу України, п.23 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного регламенту Кам'янської міської ради є Кам'янська міська рада (Рішення Кам'янської міської ради від 24.12.2019 №1689-39/VII «Про бюджет міста Кам'янське на 2020 рік» (оприлюднено на офіційному сайті Кам'янської міської ради).
Таким чином, в даному випадку, саме Кам'янська міська рада як засновник виконавчого органу - Виконавчого комітету Кам'янської міської ради відповідно до закону здійснює розпорядження бюджетними коштами виконавчого комітету та відповідає за його зобов'язаннями, в тому числі, і за виконання зобов'язань створеного нею виконавчого органу як юридичної особи як її засновник.
Відповідно до ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення саме в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб виконання рішення суду або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Враховуючи відсутність у Виконавчого комітету Кам'янської міської ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управлінні Казначейства, що унеможливлює виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19 в частині стягнення судових витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 497,30 грн., присуджених на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та судових витрат за надання правничої допомоги у розмірі 9 000,00 грн., присуджених на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , суд з метою усунення порушеного права стягувача вважає за необхідне змінити спосіб виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення сум судового збору та судових витрат з Кам'янської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19 - підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №160/13421/19 - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19 наступним чином:
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 497,30 грн.;
Змінити спосіб і порядок виконання додаткового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 року у справі №160/13421/19 наступним чином:
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати за надання правничої допомоги у розмірі 9 000,00 грн.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 цього Кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева