Рішення від 03.03.2021 по справі 705/2453/17

Справа №705/2453/17

2-а/705/32/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого- судді Годік Л.С.

при секретарі Заболотній Т.М.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Насадюк О.І.

розглянувши в залі суду в м. Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 в червні 2017 року звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить: зобов'язати Головне управління ПФУ в Черкаській області здійснити йому перерахунок пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014,2015, 2016 роки з 19 січня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19 січня 2017 року він звернувся до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області з заявою встановленої форми про призначення йому пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач зазначену пенсію призначив, однак, при її розрахунку застосував показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.) в зв'язку з тим, що застосував ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що повідомив представника позивача листом від 26.04.2017 року № 7479/01/02.

Вважає дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.) - протиправними.

Так з 01.05.2000 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, яку він отримував по 19.01.2017 року.

Використовуючи своє право на вибір виду пенсії він 19.01.2017 року набувши права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV звернувся за призначенням пенсії відповідно до вказаної статті до відповідного органу - відповідача.

Однак відповідачем неправильно визначено, що при реалізації свого права на пенсію відповідно до ст. 26 Закону № 1058- IV має відбуватись переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 - IV. Така позиція помилкова, так як частиною 3 ст. 45 даного Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може врахуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

При переході з одного з видів пенсії, що перелічені в ст. 9 Закону № 1058 -IV, на один з них інший відбувається переведення і при цьому правомірним є застосування ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 -IV.

В той же час до 19.01.2017 року він отримував пенсію, яка не належить до зазначених видів, а саме пенсію по вислузі років, і передбачена зовсім іншим Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Позивач зазначає, що ч. 3 ст. 45 № 1058 -IV, якою визначено процес переведення з одного виду пенсії на інший в рамках цього закону визначено застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. При цьому пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262 - ХІІ призначається без застосування такого показника взагалі у процентному відношенні до грошового утримання військовослужбовцям.

Таким чином показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні при розрахунку пенсії позивача вперше було застосовано при обрахунку пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 -IV.

Більше того відповідач формував для позивача зовсім нову пенсійну справу з новим пакетом документів для нової пенсії.

Таким чином Закон № 1058 -IV визначає інші умови та підстави виходу на пенсію в порівнянні з Законом № 2262-ХІІ, а тому при переході з одного закону на інший фактично відбувається нове призначення пенсії. Аналогічна правова позиція висловлена, зокрема, і Верховним судом Ураїни в постанові від 31.03.2015 року (справа № 21-612а14) та від 22.12.2015 року(№ 21-4071а15).

Тому, оскільки він в січні 2017 року звернувся до відповідача вперше за призначенням йому нової пенсії за віком відповідно до нового закону 1058 -IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то при її розрахунку має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014,2015,2016 роки.

Ухвалою судді від 13.06.2017 відкрито провадження у справі.

Ухвалою судді Уманського міськрайонного суду Годік Л.С. справу прийнято до свого провадження та призначено судовий розгляд.

12.12.2019 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та безпідставними та просить суд закрити провадження по справі.

Так у відзиві зазначено, що позивач перебував на обліку в головному управлінні ПФУ в Черкаській області як одержувач пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

19.01.2017 позивач звернувся в управління з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі,яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно ст. 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватись у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Отже, в даному випадку, оскільки позивач уже отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», йде мова не про первинне звернення за призначенням пенсії, а про перехід з одного виду пенсії на інший вид.

При цьому реалізація права на призначення пенсії за віком залежить від волевиявлення особи, оскільки такий перехід здійснюється лише в разі звернення в органи, що призначають пенсію з відповідною заявою

Досягнення пенсійного віку не може слугувати підставою для автоматичного призначення пенсії за віком.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 ЗУ від 09.07.2003 № 1058 -IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Посилання позивача на безпідставність застосування управлінням ст. 45 Закону № 1058 -IV в частині застосування показника середньої заробітної плати в разі переходу з одного виду пенсії на інший, оскільки дана норма застосовується лише в разі переходу з виду на вид пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є необґрунтованим з огляду на наступне.

Положеннями ст. 45 вказаного Закону не передбачено право органів Пенсійного фонду застосувати її лише в разі переходу з виду на вид пенсій, які призначаються відповідно до Закону № 1058.

Разом з тим, жодних норм, які б визначали порядок переведення з одного виду пенсії на інший, в разі, якщо такі пенсії призначаються відповідно до інших законів, чинним законодавством України не передбачено.

Зазначаючи про те, що до даних правовідносин не застосовуються положення ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач не мав права на призначення пенсії за віком до припинення виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, чинним законодавством в разі переходу з одного виду пенсії на інший передбачено застосування показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, вимоги позивача щодо застосування середньої заробітної плати в Україні за 2014,2015,2016 роки є безпідставними та необґрунтованими.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.

Разом з тим, адміністративний позов не містить вимоги позивача щодо вирішення публічно-правового спору. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

З 01.05.2000 після звільнення з військової служби позивач перебував на обліку в Управлінні та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

19.01.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058).

Не погоджуючись з розміром призначеної пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив при призначенні пенсії за віком застосувати середній заробіток за 2014-2016 роки.

На звернення, позивачу було надіслано лист від 26.04.2017 № 7479/02, в якому повідомлено, що з 01.05.2000 по 31.01.2017 року позивач перебував на обліку в головному управлінні ПФУ в Черкаській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату(дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу),який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

На підставі заяви від 19.01.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розрахунок заробітної плати проведено за період з 31.10.2001 по 31.03.2016 (згідно сплати страхових внесків) і її розмір становить 1704,03 грн. (1.42250 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати * 1197,91 - середня заробітна плата по народному господарству за 2007 роки).

Страховий стаж становить 45 років 3 місяці 16 днів (по 31.03.2016), в тому числі 20 років8 місяців 7 днів робота за Списком № 1 (ЧАЕС).

Розмір пенсії з 01.04.2017 становить 1768,72 грн., а саме: 1432,03 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі ст. 27 Закону (1704(заробітна плата)) * 0.84038 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35). 336.69 грн. - доплата за стаж понад 35 років (3% ( 1% за кожний рік понад норми) * 1247.00 грн. (мінімальний розмір пенсії).

Таким чином, перевіривши пенсійну справу ОСОБА_1 повідомляють,що пенсія призначена згідно документів пенсійної справи та норм чинного законодавства, виплата проводиться своєчасно та в повному обсязі (а.с. 6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За приписами ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058, на яку посилається у листі відповідач, встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3. ст. 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.

Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

У постанові Верховного Суду України по справі № 21-612а14 від 31.03.2015, суд дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058 такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 (справа № 876/5312/17) зробив висновок, що в ст. 9 Закону № 1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV особі, якій було призначено пенсію за вислугу років, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.

Тобто, якщо ж особі було призначено пенсію за вислугу років, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку особа отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, слід вважати, що призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV особі здійснюється вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не у зв'язку з переведенням згідно ч. 3 ст. 45 указаного Закону, тому показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України до спірних правовідносин суд враховує вказаний висновок Верховного Суду щодо застосування зазначених правових норм Закону № 1058-IV.

З урахуванням викладеного, відповідач при відповідному зверненні позивача мав здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст. ст. 27, 40 Закону № 1058, в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки, замість безпідставно застосованого відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України №1058 від 09.03.2003 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, суд вважає, що при визначенні розміру пенсії за Законом №1058 розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, слід застосовувати, виходячи із розміру заробітної плати за 2014-2016 роки.

Щодо посилань відповідача на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Відповідач не врахував, що приписами даної правової норми прямо зазначено, що вона застосовується для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до цього Закону. Судом же встановлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до закону України №2262.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV позивач, як особа звернувся вперше 19.01.2017 та як стверджує у листі відповідач, саме з цієї дати йому призначено пенсію за віком.

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення. Протилежного відповідачем не доведено.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом зобов"язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, з 19.01.2017.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014,2015,2016 роки з 19.01.2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Леся Сергіївна Годік