Рішення від 02.03.2021 по справі 569/9054/20

Справа № 569/9054/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2021 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі: головуючого судді Харечка С.П.

при секретарі судового засідання: Гожа Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

встановив:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі Позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 (далі Відповідач) надмірно виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5572.54 грн. та судовий збір у сумі 2102.00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що відповідно до поданої заяви від 27 лютого 2017 року Відповідачу була призначена державна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2017 року.

В результаті проведення перевірки правильності призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, було виявлено, що Відповідачем не був задекларований дохід від транспортного засобу ВАЗ 210994-20 державний номер НОМЕР_1 , який був зареєстрований на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 12000.00 гривень (підтверджується довідкою Територіального сервісного центру 5641 РСЦ МВС в Рівненській області від 03.06.2017 року №31/17/5641/2538). При наступному зверненні за допомогою в грудні 2017 року Відповідачу було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано внести на р/рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму надміру наданої допомоги в розмірі 11234.08 гривень. Відповідач написала заяву, в якій просила утримати переплату у розмірі 100% подальших виплат. Було утримано 5661, 54 гривні, залишок переплати неповернутих становить 5572.54 гривні.

Представник позивача подав до суду письмову заяву, в якій просить задовільнити позовні вимоги, розгляд справи провести у його відсутність.

Відповідач будучи належним чином повідомлена про розгляд справи в судове засідання не з'явилась. Будучи раніше присутньою в судовому засіданні позов не визнала.

Дослідивши наявні у справі матеріали та докази, суд дійшов висновку задовільнити позов з наступних підстав.

Суд встановив, що відповідно до поданої заяви від 27 лютого 2017 року Відповідачу була призначена державна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2017 року.

В декларації про доходи та майновий стан за період з 01.08.2016 по 01.02.2017 доданої до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям Відповідач вказала дохід у вигляді заробітної плати від фізичної особи підприємця та заробітну плату чоловіка, ОСОБА_2 , та не вказала дохід одержаний чоловіком від продажу транспортного засобу 30 серпня 2016 року в розмірі 12000.00 гривень.

В результаті проведення перевірки правильності призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, було виявлено, що не був задекларований дохід від транспортного засобу ВАЗ 210994-20, державний номер НОМЕР_1 , який був зареєстрований на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 12000.00 гривень (підтверджується довідкою Територіального сервісного центру 5641 РСЦ МВС в Рівненській області від 03.06.2017 року №31/17/5641/2538. При наступному зверненні за допомогою в грудні 2017 року Відповідачу було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано внести на р/рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму надміру наданої допомоги в розмірі 11234.08 гривень. Відповідач написала заяву, в якій просила утримати переплату у розмірі 100% подальших виплат. Було утримано 5661, 54 гривні, залишок переплати неповернутих становить 5572.54 гривні.

Підписавши декларацію Відповідач посвідчила той факт, що її повідомлено про те, що в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи виплату державної допомоги буде припинено.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, тощо.

Про те, відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» та ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Пункт 25 вище вказаної Постанови передбачає, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та зазначені норми закону, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягнення на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.10,12,89,141,258-259,263-265,268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги малозабезпеченим сімям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради надміру виплаченої суми державної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5572 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят дві) гривні 54 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради в рахунок відшкодування судових витрат 2102 (дві тисячі сто дві) гривні сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради , адреса: м. Рівне, вул. Соборна, 12, код ЄДРПОУ 03195441.

Відповідач ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 02.03.2021року.

Суддя С.П.Харечко