03.03.2021
м.ПОЛТАВИ
Справа № 553/336/21
Провадження № 3/553/232/2021
03 березня 2021 року м.Полтава
Суддя Ленінського районного суду м.Полтави Високих М.С., перевіривши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП,
На розгляд Ленінського районного суду м.Полтави надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 16.02.2021 щодо ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Згідно із вказаним протоколом, будучи депутатом Полтавської обласної ради восьмого скликання, відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог п.2 ч.1 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», маючи повноваження на депутатський запит, переслідуючи приватний інтерес, з корисливих мотивів, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, 31.12.2020 підписав та направив депутатський запит до Головного управління Національної поліції в Полтавській області з метою отримання інформації про факти відкриття кримінального провадження відносно себе, як депутата Полтавської обласної ради, СТОВ «Світоч», керівником якого він є, засновників СТОВ «Світоч» ОСОБА_2 , яка є його дружиною, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з якими пов'язаний позаслужбовими стосунками, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, що передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення складений щодо ОСОБА_1 підлягає поверненню до Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області, з огляду на наступне.
Так, у відповідності до вимог ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Проте, як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відмовився від підписів у протоколі щодо засвідчення роз'яснення йому прав, надання пояснень, отримання копії протоколу.
Згідно з ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З протоколу та доданих до нього матеріалів, не вбачається, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення вручено особі, стосовно якої складено протокол, а приєднаний до нього фіскальний чек не є належним тому підтвердженням. Матеріали справи не містять поштових повідомлень, які б підтверджували чи спростовували отримання адресатом відправлення.
При цьому, в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.
Вказані недоліки об'єктивно перешкоджають здійсненню судового розгляду справи.
Водночас, згідно із ч.1 ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
У своєму висновку Конституційний суд України у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.276 КУпАП від 26.05.2015 №5-рп/2015 роз'яснює, що в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
За змістом протоколу, ОСОБА_1 поставлено за провину те, що він будучи депутатом Полтавської обласної ради восьмого скликання вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією, а саме підписав та направив депутатський запит в умовах реального конфлікту інтересів. Місцем вчинення правопорушення вказана адреса, з якої надсилався депутатський запит, проте матеріали справи не містять відомостей про спосіб скерування запиту, надсилався він засобами зв'язку, в тому числі електронного, чи подавався особисто адресату.
При цьому, слід звернути увагу, що суб'єктом правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції», тобто особи, на яких поширюються антикорупційні вимоги (обмеження) виключно у зв'язку із зайняттям відповідної посади в державному органі чи органі місцевого самоврядування, що має нерозривний зв'язок із місцем роботи (виконання повноважень) такої особи тощо.
Обласна рада складається з депутатів, проводить свою роботу сесійно, на пленарних засіданнях ради, а також засідань постійних комісій ради, а депутат ради, - свою роботу здійснює на сесії ради, засіданнях постійних та інших комісіях ради, до складу яких його обрано.
Тобто, місце роботи ОСОБА_1 як депутата є пленарні засідання сесії Полтавської обласної ради.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, суддя,
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, - направити до Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду м.Полтави М.С. Високих