22 лютого 2021 р. Р і в н е №460/1900/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, за участю секретаря судового засідання О.П. Янчар, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
стягувача: не прибув,
боржника: представники Бондарук П.В., Левчук І.О.,
державного виконавця: Трофимюк П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1
доДругого відділ державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)
про визнання дій неправомірними, скасування постанови, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - стягувач) до Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - боржник) про визнання дій неправомірними, скасування постанови, зобов'язання вчинення певних дій.
15.02.2021 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю.
Заява відповідає вимогам статей 166-167, 382 КАС України.
Ухвалою від 16.02.2021 призначено вказану заяву до судового розгляду.
У судове засіданні стягувач не прибув, у поданій суду заяві підтримав заяву про встановлення судового контролю та просив здійснити її розгляд за його відсутності.
Представники боржника заперечили проти задоволення заяви про встановлення судового контролю.
Заслухавши пояснення представників боржника, суд встановив та врахував таке.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 у справі 460/1900/20, яке набрало законної сили 27.10.2020, позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про арешт коштів боржника від 02 жовтня 2017 року (ВП №51615713) в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на пенсійному рахунку № НОМЕР_1 , відкритого у Територіальному відокремленому безбалансовому відділенні №10002/03 філії - Волинського обласного управління AT “Ощадбанк” на ім'я ОСОБА_1 .
Визнано протиправними дії державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) щодо списання 25.05.2018 у ВП №51615713 коштів в сумі 14892,71 грн з банківського рахунку № НОМЕР_1 , відкритого у Територіальному відокремленому безбалансовому відділенні №10002/03 філії - Волинського обласного управління AT “Ощадбанк” на ім'я ОСОБА_1 .
Зобов'язано Другий відділ державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повернути на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Територіальному відокремленому безбалансовому відділенні №10002/03 філії - Волинського обласного управління AT “Ощадбанк” на ім'я ОСОБА_1 , грошові кошти в сумі 14892,71 грн.
Відмовлено у задоволенні позовної вимоги про визнання неправомірними дій державного виконавця щодо винесення постанови про арешт коштів боржника.
17.11.2020 за вказаним судовим рішенням видано виконавчий лист.
З наданих стягувачем доказів встановлено, що 26.11.2020 він звернувся до боржника із заявою щодо добровільного виконання судового рішення (а.с.105), яку боржником отримано 01.12.2020 (а.с.105).
Окрім цього, 11.12.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) відкрито виконавче провадження №63819360 з виконання виконавчого листа, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 17.11.2020 у справі №460/1900/20 про зобов'язання Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повернути на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Територіальному відокремленому безбалансовому відділенні №10002/03 філії - Волинського обласного управління AT “Ощадбанк” на ім'я ОСОБА_1 , грошові кошти в сумі 14892,71 грн.
Станом на момент розгляду даної заяви судове рішення у справі №460/1900/20 в означеній частині залишається не виконаним.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у даній справі задоволено заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). Змінено спосіб виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2020 року у справі №460/1900/20 в частині зобов'язання Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повернути на банківський рахунок ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 14892,71 грн, встановивши новий спосіб і порядок виконання такого судового рішення:
"Стягнути з Другого відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (вул. Винниченка, 27а, м.Луцьк, Волинська область, 43001; код ЄДРПОУ 35041370) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Територіальному відокремленому безбалансовому відділенні №10002/03 філії - Волинського обласного управління AT “Ощадбанк” на ім'я ОСОБА_1 , грошові кошти в сумі 14892,71 грн (чотирнадцять тисяч вісімсот дев'яносто дві гривні 71 коп.)".
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Так, пунктом 5 частини третьої статті 2 КАС України визначено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
При цьому, суд зазначає, що виконання судового рішення особою, не на користь якої ухвалене таке судове рішення, є обов'язком такої особи, а не правом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що судове рішення, яке набрало законної сили, тривалий час залишається не виконаним, відтак, здійснюючи заходи судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає необхідним зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке судове рішення, подати у встановлений строк звіт про його виконання.
Керуючись статтями 241, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Другий відділ державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (вул. Винниченка, 27а, м.Луцьк, Волинська область, 43001; код ЄДРПОУ 35041370) подати до Рівненського окружного адміністративного суду у строк до 22 березня 2021 року звіт про виконання судового рішення від 4 вересня 2020 року у справі №460/1900/20.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання суддею).
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повну ухвалу складено 01 березня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко