Ухвала від 02.03.2021 по справі 440/4860/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4860/20

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Костенко Г.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4860/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.07.2019, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - начальник сектора апарату Головного управління Національної поліції порівняно до посади на день звільнення із служби - начальник сектору автотехнічних досліджень відділу інженерно-технічних та економічних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Полтавській області та зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2019, згідно постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" та у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - начальник сектора апарату Головного управління Національної поліції порівняно до посади на день звільнення із служби - начальник сектору автотехнічних досліджень відділу інженерно-технічних та економічних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Полтавській області із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900, оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200, надбавка за вислугу років (50%) - 2550,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (55%) 4207,50, премія (14.79%) 1753,72, індексація - 887,09 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця,10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складенні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.07.2019. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.07.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

13 листопада 2020 року Полтавським окружним адміністративний судом видано виконавчий лист №440/4860/20.

10 лютого 2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4860/20.

В обґрунтування заяви зазначено, що відповідачем не в повному обсязі виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20, а саме, в довідці №22/6-977 від 05.01.2021, що виготовлена на виконання рішення суду, у графі "надбавка за специфічні умови проходження служби" зазначено "відомості щодо розміру надбавки за специфічні умови проходження служби станом на 01.07.2019 в Міністерстві внутрішніх справ відсутні" та у графі "Премія" зазначено "відомості щодо розміру премії станом на 01.07.2019 в Міністерстві внутрішніх справ відсутні".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4860/20 призначено до розгляду у порядку письмового провадження; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України до 22.02.2021 надати інформацію щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20, а також докази на підтвердження виконання рішення суду.

Копію ухвали суду від 12.02.2021 Міністерство внутрішніх справ України отримало 19.02.2021, однак вимоги ухвали суду не виконало.

Розглянувши подану позивачем заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та матеріали адміністративної справи, суд зауважує наступне.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі частиною третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містить стаття 370 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України однією із форм судового контролю за виконанням рішення суду передбачено зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду.

Згідно зі положеннями частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У цій справі відповідачем, Міністерством внутрішніх справ України, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20 складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку від 05.01.2021 №22/6-977 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.07.2019, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за прирівняною посадою "начальник сектору апарату Головних управлінь Національної поліції" (а.с.142).

У вказаній довідці розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2550,00 грн, всього 7650,00 грн.

Суд зазначає, що в графі "надбавка за специфічні умови проходження служби" зазначено "відомості щодо розміру надбавки за специфічні умови проходження служби станом на 01.07.2019 в Міністерстві внутрішніх справ відсутні" та у графі "Премія" зазначено "відомості щодо розміру премії станом на 01.07.2019 в Міністерстві внутрішніх справ відсутні".

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20, що набрало законної сили 07 листопада 2020 року, окрім іншого, зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.07.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Як встановлено в ході розгляду справи відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у довідці від 05.01.2021 №22/6-977 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що виготовлена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20, не зазначені.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 №580-VIII діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Міністр внутрішніх справ України, відповідно до пункту 2 частини першої статті 16 Закону України "Про Національну поліцію", забезпечує нормативно-правове регулювання діяльності поліції, погоджує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України розроблені поліцією та Міністерством внутрішніх справ України проекти законів, актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності поліції.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі по тексту - Інструкція №760).

Пунктом 1 розділу І Інструкції №760 встановлено, зокрема, що ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 3 розділу І названої Інструкції визначено, що уповноваженими структурними підрозділами в розумінні положень даної Інструкції є визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

З вищевикладеного сліду, що на Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України покладені обов'язки щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до листа Головного управління Національної поліції в Полтавській області №29/22зі від 14.01.2020, що наявний в матеріалах справи (а.с.28) та наданий відповідачу разом з позовною заявою, за посадою поліцейського - начальника сектора апарату Головного управління Національної поліції із спеціальним званням підполковник поліції та стаж служби 30 років станом на 31.07.2019 розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції становила 20% - 1530,00 грн та премія 48,27% - 4431,19 грн.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи) встановлює Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 (далі - Положення № 88).

Облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку (пункт 3.1 Положення №88).

Форми облікових регістрів, порядок записів у них, обробки та використання необхідної інформації визначаються відповідними нормативними документами про порядок їх застосування (пункт 3.6 Положення №88).

Таким чином, вся наявна інформація стосовно грошового забезпечення поліцейського за прирівняною до посади начальник сектора апарату Головного управління Національної поліції має зберігатися у визначених та затверджених формах облікових регістрів Національної поліції, яка підпорядкована Міністерству внутрішніх справ України.

Відтак слід дійти висновку, що Міністерство внутрішніх справ України володіє інформацією про відсотковий розмір та грошовий розмір надбавки за специфічні умови проходження служби, а також про відсотковий та грошовий розмір премії нарахованих та виплачених поліцейському за прирівняною посадою - начальника сектора апарату Головного управління Національної поліції станом на 01.07.2019.

Станом на момент розгляду заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, доказів на підтвердження повного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 у цій справі, відповідачем до суду не надано; відомостей, що підтверджували б наявність поважних причин невиконання рішення суду у цій справі, відповідачем також не надано.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У зв'язку з цим, на підставі частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, у порядку здійснення судового контролю за виконанням суб'єктом владних повноважень рішення в адміністративній справі, вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у цій справі.

Відтак, заяву позивача про встановлення судового контролю належить задовольнити.

Керуючись статтями 14, 242, 248, 256, 294, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4860/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця,10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) подати до Полтавського окружного адміністративного суду протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №440/4860/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII.

Суддя Г.В. Костенко