Справа № 420/13834/20
01 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Фермерського господарства “АГРОГРУП-БРВ” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства “АГРОГРУП-БРВ” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1955243/40830234 від 22.09.2020р.; визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № № 54807/40830234/2 від 07.10.2020р.; зобов'язання Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну №15 від 01.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, у порядку встановленому чинним законодавством.
Ухвалою суду від 29.12.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1955243/40830234 від 22.09.2020р. та рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №54807/40830234/2 від 07.10.2020р., зазначивши, що відповідачі, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими первинними документами, запитів щодо недостатності документів не направляв. В свою чергу, як зазначив позивач, в рішеннях, що є предметом оскарження не конкретизовано, які саме первинні документи не були надані платником та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, що здійснюється шляхом підкреслення відповідних документів серед наведеного переліку. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства України, рішення ЄСПЛ, просить суд задвольнити позовні вимоги у повному обсязі.
18.01.2021р. до суду від представника відповідача Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначав, що не погоджуються з доводами позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Відповідач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та відповідно відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Поряд з цим, відповідач зазначив, що відсутні підстави для реєстрації податкової накладної датою її прийняття.
09.02.2021р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач вважає, що відзив є необгрунтованим та таким, що не спростовує доводів адміністративного позову. Натомість, як зазначив позивач, фермерським господарством було надано усі первинні документи, а надсилання документів відповідачу підтверджується долученою до адміністративного позову квитанцією.
Відповідач ДПС України повідомлявся про розгляд вказаної справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
09.07.2020р. між Фермерським господарством «Агрогруп-БРВ» та Приватним підприємством «Вільхівці» укладено договір оперативної оренди сільськогосподарської техніки з єкіпажем №09/07, відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування майно, згідно переліку майна, що є невід'ємною частиною цього договору. Майно передається в оренду з екіпажем, який його обслуговує. Екіпаж не припиняє трудових відносин з орендодавцем (а.с.38-41).
Фермерське господарство “АГРОГРУП-БРВ” склало податкову накладну від 01.08.2020р. №15 на загальну суму 214 999,20грн. (в тому числі податок на додану вартість у розмірі 35 833,20грн.) та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.12).
За результатами обробки податкової накладної від 01.08.2020р. №15 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.07.2020р. №38 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»(а.с. 14).
Так, на пропозицію відповідача Фермерське господарство “АГРОГРУП-БРВ” подав до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №6 від 04.09.2020р. щодо податкової накладної №15 від 01.08.2020р.(а.с.15), яким Фермерське господарство “АГРОГРУП-БРВ” повідомило що підприємство надає послуги з оренди сільгостехніки з єкіпажем для збирання врожаю. Має в штаті комбайнерів та орендує комбайни з жатками.
Разом із повідомленням було подано такі первинні документи: договір оперативної оренди сільськогосподарської техніки з єкіпажем №09/07 від 09.07.2020р., перелік майна від 09.07.2020р., акт приймання -передачі від 24.07.2020р., виписки по особовому рахунку від 26.08.2020р., накази про прийняття на роботу трактористів-машиністів від 06.07.2020р., повідомлення про прийняття працівників на роботу, договір оренди №01/07 від 01.07.20р., договір оренди транспортних засобів від 21.03.2020р., акти приймання-передачі, виписка по особовому рахунку станом на 12.08.2020р., свідоцтва про реєстрацію ТЗ, податкова накладна №10 від 15.07.2020р.(а.с.22-95).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №1955243/40830234 від 22.09.2020р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 01.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ««ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)»(а.с.17-18).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №54807/40830234/2 від 07.10.2020р. залишено скаргу Фермерського господарство “АГРОГРУП-БРВ” без задоволення(а.с.21).
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Так, п. 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати
Як вбачається з квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної підставою для її зупинення стало наступне «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.07.2020р. №38 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»(а.с. 14).
Так, на пропозицію відповідача Фермерське господарство “АГРОГРУП-БРВ” подав до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №6 від 04.09.2020р. щодо податкової накладної №15 від 01.08.2020 р.(а.с.15), яким Фермерське господарство “АГРОГРУП-БРВ” повідомило що підприємство надає послуги з оренди сільгостехніки з єкіпажем для збирання врожаю. Має в штаті комбайнерів та орендує комбайни з жатками.
Разом із повідомленням було подано такі первинні документи: договір оперативної оренди сільськогосподарської техніки з єкіпажем №09/07 від 09.07.2020р., перелік майна від 09.07.2020р., акт приймання -передачі від 24.07.2020р., виписки по особовому рахунку від 26.08.2020р., накази про прийняття на роботу трактористів-машиністів від 06.07.2020р., повідомлення про прийняття працівників на роботу, договір оренди №01/07 від 01.07.20р., договір оренди транспортних засобів від 21.03.2020р., акти приймання-передачі, виписка по особовому рахунку станом на 12.08.2020р., свідоцтва про реєстрацію ТЗ, податкова накладна №10 від 15.07.2020р.(а.с.22-95).
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Вживання податковим органом загального посилання на ненадання первинних документів без конкретизації, не може вважатись обгрунтованим.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Разом з тим, суд зазначає, Комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН приймаючи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з огляду на те, що позивач не надав копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), не зазначила(не підкреслила), яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Натомість, Фермерське господарство «АГРОГРУП -БРВ» на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №15 від 01.08.2020р., надало пояснення та відповідні первинні документи.
Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, суд приходить до висновку про необгрунтованість прийняття оскарженого рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної та наявності підстав для його скасування.
Надані позивачем до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №15 від 01.08.2020р.
За таких обставин, рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1955243/40830234 від 22.09.2020р. та відповідно рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № № 54807/40830234/2 від 07.10.2020р., є протиправними та підялгають скасуванню.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Фермерське господарство «АГРОГРУП -БРВ» від 01.08.2020р. № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку встановленому чинним законодавством.
Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, суд вважає, що наявні підстави для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 4204,00грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фермерського господарства «АГРОГРУП-БРВ» -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1955243/40830234 від 22.09.2020р.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№ 54807/40830234/2 від 07.10.2020р.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Фермерського господарства «АГРОГРУП -БРВ» №15 від 01.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, в порядку встановленому чинним законодавством.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, вул. Семінарська, 5 м.Одеса) на користь Фермерського господарства «АГРОГРУП -БРВ» (код ЄДРПОУ 40830234, Одеська обл., Савранський р-н., смт. Саврань, вул. Миру, 167 ) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Фермерського господарства «АГРОГРУП -БРВ» (код ЄДРПОУ 40830234, Одеська обл., Савранський р-н., смт. Саврань, вул. Миру, 167 ) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.