справа №380/11208/20
01 березня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сакалоша Володимира Миколайовича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФУ у Львівській області, відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у неперерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити
перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 04.09.2020 р. за №62/21-623-47 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Ухвалою від 07.12.2020 суд вказаний позов суд залишив без руху. Позивач у встановлений строк недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою від 28.12.2020 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
Спрощене позовне провадження у справі відкрито ухвалою суду від 11.11.2020.
Вимоги позивач обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно на його думку, відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення. Покликання відповідача як на підставу відмови на ті обставини, що після останнього перерахунку Уряд не приймав рішення щодо перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необґрунтованими. Також наголошує, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами що є у пенсійній справі, та додатковими документами що подаються пенсіонерами. Вважає, помилковою позицію відповідача, відповідно до якої індивідуальний перерахунок пенсії не передбачений Законодавством.
Відповідач відзиву на позов у встановлені строки не надав, повідомлявся про відкриття провадження у справі, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
З огляду на наведене суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Всебічно та повно дослідивши наявні докази та матеріали справи судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України. Перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
20.08.2020 позивач звернувся до Управління Служби безпеки України з проханням надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.
Листом від 18.09.2020 №62/21/Б-769/14 Управління СБУ у Львівській області надало ОСОБА_1 відповідну довідку та повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення встановленого за відповідною посадою на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 скерована до ГУ ПФУ у Львівській області».
Згідно Довідки від 04.09.2020 №62/21-623-48 грошове забезпечення встановлене за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) комендант відділу господарського забезпечення УСБУ у Львівській області, станом на 05.03.2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців , осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Довідку складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
З огляду на наведене, позивач звернувся 12.10.2020 до ГУ ПФУ у Львівській області стосовно проведення перерахунку її пенсії на підставі вищевказаної Довідки про грошове забезпечення.
Листом від 15.10.2020 №7063-7757/Л-02/8-1300/20 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що підстави для перерахунку пенсії на її основі відсутні, оскільки немає відповідного рішення Кабінету Міністрів України.
Вважаючи нездійснення перерахунку його пенсії на підставі означеної довідки - протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ у Львівській області, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд виходив з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №103, визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції*) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові вили грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія): одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір грошового забезпечення визначався Постановою КМУ Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року № 1294.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VІІІ внесені зміни в статтю 63 Закону №2262-ХІІ, згідно якого частина 3 Закону стала частиною 4 і сама ця частина Закону була змінена.
Частиною 4 цієї статті визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, яка почала діяти з 1 березня 2018 року і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова №1294.
Отже, ч.3 ст.43 Закон №2262-ХІІ передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.
05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У зв'язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 05.03.2019, Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.07.2020 №11/104 , в якій зазначено розмір мого грошового забезпечення позивача в сумі 30178, 50 грн.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням даних нової довідки про розмір грошового забезпечення, а саме: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за клас кваліфікації, премії, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011 -XII.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способу захисту порушених прав для ефективності їх відновлення. З огляду на наведене суд вважає що для належного захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.04.2019 здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 04.09.2020 р. за №62/21-623-47 відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо вимоги в частині виплати різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, то суд вважає за доцільно зазначити наступне.
ГУ ПФУ у Львівській області ще не здійснило перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.09.2020 №62/21-623-47, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому, в задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зобов'язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.04.2019 здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 04.09.2020 р. за №62/21-623-47 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» станом на 05.03,2019 року у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 610 (шістсот десять) грн. 60 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Сакалош