Рішення від 22.02.2021 по справі 766/20597/19

Справа № 766/20597/19

н/п 2-а/766/89/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого-судді Прохоренко В.В.,

секретар Фетісова Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора батальйону №1 роти №4 Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції капрала поліції Бондарчука Вадима Станіславовича, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області із позовом до інспектора батальйону №1 роти №4 Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції капрала поліції Бондарчука Вадима Станіславовича, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Постанова мотивована тим, що 04.10.2019 року його зупинено інспектором батальйону №1 роти №4 Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції капралом поліції Бондарчуком В.С., та повідомлено про адміністративне правопорушення та про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122, КУпАП, а саме за те, що він 04.10.2019 року близько 13-07 год. в м. Олешки М17 Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч керуючи транспортним засобом Mercedes-Benz Sprinter 313 СDІ д.н. НОМЕР_1 , керував транспортним засобом зі швидкістю 75 км/год, чим перевищив максимальне обмеження швидкості на 25 км/год. зафіксоване на технічний прилад TruСam LTI 20/20 (серійний номер ТС001005)чим порушив п. 12.4. ПДР України . Вважає, що постанова є незаконною та підлягає скасуванню, швидкість дозволену не перевищував, крім того зазначив, що в його діях відсутня сама подія адміністративного правопорушення. Вважає розгляд справи було проведено упереджено з грубим порушенням порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення та норм КУпАП, що призвело до незаконного притягнення його до відповідальності. Крім того, зазначив що заміри швидкості проводилися у дощову погоду та надав до суду скрін-шот з метеорологічних сайтів, що могло вплинути на точність даних Просив суд визнати незаконною та скасувати вищевказану постанову, а адміністративну справу закрити.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.01.2019 року було прийнято до провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Клопотань про виклик сторін у судове засідання не надходило.

В матеріалах справи наявний відзив, який надійшов від представника відповідача, в якому відповідач позовні вимог не визнає та зазначає, що інспектор поліції діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України. На підтвердження вчиненого позивачем правопорушення надав до суду диск з відеофайлами, який було здійснено лазерним вимірювачем швидкості TruСam LTI 20/20 що здійснює вимірювання процесу порушення швидкісного режиму, що дозволяє ідентифікувати транспортний засіб, номерний знак та особу водія. Прилад автоматично визначає координати кожного вимірювання швидкості, розрізняє режими обмеження швидкості, встановлені для вантажних, легкових транспортних засобів а також мотоциклів. Для фіксації допустимих швидкісних режимів руху транспортних засобів на приладі встановлюється поріг допустимої швидкості руху. При цьому враховується похибка приладу ±2 км/год. Прилад дозволяє вимірювати швидкість на дистанціях від 15 м., до 1200 м. Виробник приладу застосував алгоритм шифрування АЕ5 з метою посилення достовірності доказової бази дорожньої поліції в суді в разі оскарження факту порушення. Правильність реалізації у приладі TruСam зазначеного алгоритму підтверджено за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації. Тому, достовірність інформації про порушення правил дорожнього руху може бути перевірена в будь-який момент після її фіксації приладом TruСam, у тому числі під час пред'явлення в якості речового доказу в адміністративному судовому процесі. Крім того зазначив, що прилад TruСam отримав сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки бід 29.08.2012 № UM-MI/12903-2012. На підставі позитивних результатів державних приймальних випробувань Міністерством економічного розвитку і торгівлі України затверджений тип засобу вимірювальної техніки «Вимірювач швидкості автотранспортних засобів лазерний TruСam LTI 20/20, який було зареєстровано в державному реєстрі засобів вимірювальної техніки номером УЗ 197-12. Чинним законодавством не передбачено повторного проходження даної процедури (сертифікації) для приладів, які вже були завезені на територію України та введені в експлуатації. Тому просив з підстав зазначених у відзиві на позов в задоволені позову відмовити.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив в якому додатково зазначив, що інспектором грубо порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, крім того, наданий до суду диск з відеозаписом не може вважатися належним доказом оскільки через несприятливі погодні умови його результати можуть давати похибку, яка суттєво впливає на правильне вирішення справи, а також врахувати ті обставини, що відповідно до КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем вчиненням і кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються їх вимоги

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 04.10.2019 року відносно позивача інспектором батальйону №1 роти №4 Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції капрала поліції Бондарчука В.С. поліції було складено постанову серії ЕАК № 1586844 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Постанова мотивована тим, що ОСОБА_1 , 04.10.2019 року близько 13-07 год. в м. Олешки М17 Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч керуючи транспортним засобом Mercedes-Benz Sprinter 313 СDІ д.н. НОМЕР_1 , керував транспортним засобом зі швидкістю 75 км/год ,чим перевищив максимальне обмеження швидкості на 25 км/год. зафіксоване на технічний прилад TruСam LTI 20/20 (серійний номер ТС001005)чим порушив п. 12.4. ПДР України ..

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб'єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.

Таким чином, досліджуючи питання правомірності застосування адміністративної відповідальності до позивача у вказаних спірних правовідносинах, суд перевіряє, чи були у відповідача по справі підстави для прийняття постанови про адміністративне правопорушення відносно позивача про визнання його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 122 КУпАП.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови у справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 КУпАП. Зокрема, у ній мають бути наведені докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Відповідно до ч.1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення - перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.

Відповідно до п 12.4. Правил дорожнього руху України, у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.

Результати фотофіксації лазерного вимірювача швидкості TruСam LTI 20/20, серійний номер ТС001005, на якому зафіксовано автомобіль позивача Mercedes-Benz Sprinter 313 СDІ д.н. НОМЕР_1 як такий, що перевищив встановленні Правилами дорожнього руху обмеження швидкісного режиму для населеного пункту на 50км. год..

Лазерний вимірювач швидкості TruСam LTI 20/20 здійснює вимірювання процесу порушення швидкісного режиму. Прилад автоматично визнає координати кожного вимірювання швидкості, розрізняє режими обмеження швидкості, встановлені для вантажних, легкових транспортних засобів, а також мотоциклів.

Лазерний вимірювач швидкості TruСam LTI 20/20 отримав сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки від 29 серпня 2012 року №UA-MI/1-2903-2012. На підставі наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України затверджений тип засобу вимірювальної техніки «Вимірювач швидкості автотранспортних засобів лазерний TruСam LTI 20/20», який зареєстровано в державному реєстрі вимірювальної техніки за номером УЗ197/12.

Для TruСam встановлений міжповірочний інтервал в 1 рік, TruСam LTI 20/20 придатний до застосування відповідно до свідоцтва про перевірку законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки №22-01/13794, виданого ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», яке чинне до 21.12.2019 року.

Наявність свідоцтва про перевірку є єдиним і достатнім документом, що підтверджує, що TruСam є вимірювальним приладом і його можна використовувати для фіксації перевищення швидкості.

Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч.1ст.8 Закону України «Про національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч.1,2 ст.62 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави. Законні вимоги поліцейського є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Відповідно п.п.8, 11 частині 1статті 23 Закону України «Про національну поліцію», що набув чинності 07.11.2015 року, поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично - дорожній мережі.

Згідно ч.2 ст.222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно ч.1 ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення зокрема про порушення правил дорожнього руху (частини перша, друга і третя статті 122).

Крім того, згідно п.4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1395, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема, передбачених частинами першою, другою і третьою статті 122 КУпАП.

Згідно п.2 розділу ІІІ вищевказаної Інструкції постанова у справі про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені частинами першою, другою і третьою статті 122 КУпАП виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, а також п.10 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, вбачається, що посадова особа (поліцейський) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , порушив вимоги Правил дорожнього руху, отже, при прийнятті рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності інспектором не було порушено права позивача, оскаржувана постанова складена повноважною особою, за своєю формою і змістом відповідає нормам закону, розмір штрафу відповідає вимогам санкції ч.1 ст.122 КУпАП, крім того з наданого до суду відповідачем диску з відеофайлами вчиненого ОСОБА_1 правопорушення вбачається, що опади на час вчинення позивачем правопорушення відсутні, отже виходячи з викладеного інспектор патрульної поліції при винесенні постанови діяв на підставі закону та в межах наданих йому повноважень.

Відповідно до ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, проаналізувавши наведені доводи з приводу заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 , про скасування постанови про притягнення до адміністративного правопорушення, є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст.222,252,283,288,289 КУпАП,ЗУ «Про національну поліцію»ст. ст.2,77,241-244,246,286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення відповідно до ч. 4 ст. 286КАС України.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя: В.В. Прохоренко