Справа № 654/315/21
Провадження №3/654/437/2021
26 лютого 2021 р. м. Гола Пристань
Голопристанський районний суд Херсонської області в складі:
головуючої судді - Ширінської О.Х.,
при секретарі - Синевид І.І.,
за участю: прокурора - Заславець О.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гола Пристань справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Нова Збур'ївка, Голопристанського району, Херсонської області, громадянки України, працює завідувачем Новозбур'ївкого ДНЗ “Малятко” Голопристанського району Херсонської області, присяжна Голопристанського районного суду Херсонської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно протоколу № 31/2021 про адміністративне правопорушення від 11 лютого 2021 року, ОСОБА_1 , будучи станом на 31.12.2019 року присяжною Голопристанського районного суду Херсонської області та будучи залученою у 2019 році до здійснення правосуддя у вищевказаному суді, тобто є суб'єктом декларування та відповідальності, згідно із ст. 1 та п.п. «ґ» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 та пункту 2-1 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, а саме 30 листопада 2020 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення визнала повністю та пояснила,що була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», однак порушила їх внаслідок власної неуважності, умислу на ухилення від подання декларації не мала. Просила врахувати, що є пенсіонеркою, інвалідом 2 групи та не застосовувати адміністративне стягнення в зв'язку з важким матеріальним становищем.
Прокурор Заславець О.М. обставини, викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтвердила, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просила призначити адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
Так, на підставі рішення двадцять п'ятої сесії VII скликання Голопристанської районної ради Херсонської області від 20.09.2018 року № 523 ОСОБА_1 було включено до списку присяжних Голопристанського районного суду Херсонської області.
Відповідно до листа Голопристанського районного суду Херсонської області від 21 грудня 2020 року за № 01-31/70/2020 встановлено факт участі присяжної ОСОБА_1 у судових засіданнях Голопристанського районного суду Херсонської області у 2019 році.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані порічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
17 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», відповідно до якого було внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» та продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій у 2020 році.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік тільки 30 листопада 2020 року, тобто несвоєчасно.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснила, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, нею подано із запізненням, а саме 30.11.2020 р., із власної провини, оскільки, не надала вказаному обов'язку належної уваги. Повідомила, що приблизно в кінці листопада вона отримала листа-попередження з НАЗК щодо необхідності подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, лише після чого вона подала вищевказану декларацію.
Таким чином, ОСОБА_1 у період обов'язкової подачі декларації, тобто до 01 червня 2020 року, не подала декларацію, чим знехтувала виконання вимог ч. 1 ст. 45 Закону, що підтверджується протоколом про адміністративні правопорушення та іншими письмовими матеріалами справи.
Отже, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За змістом ст. 245 КпАП України суд зобов'язаний всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КпАП України суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Проте, приймаючи рішення відносно ОСОБА_1 , суд враховує, що остання є пенсіонеркою, інвалідом 2 групи, має скрутне матеріальне становище, незважаючи на перебування на пенсії, вона працює завідувачем Новозбур'ївкого ДНЗ “Малятко” Голопристанського району Херсонської області, до адміністративної відповідальності притягується вперше, вину визнала повністю, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, відсутність будь-яких шкідливих наслідків від вчиненого, та відсутність обтяжуючих обставин, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення відповідно до ст. 22 КУпАП, обмежитися усним зауваженням.
Відповідно до ст. 22 КУпАП України, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 22, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», суд, -
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю правопорушення та оголосити усне зауваження, провадження у справі закрити.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Херсонського апеляційного суду через Голопристанський районний суд.
Суддя О. Х. Ширінська