25.02.2021
Справа № 744/146/21
Провадження по справі № 3/744/125/2021
25 лютого 2021 року Семенівській районний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Бородіній В. В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Машеве Семенівського району Чернігівської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Семенівського районного суду Чернігівської області з Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області надійшла вищевказана справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 102305 від 01 лютого 2021 року особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 поставлено до вини те, що він 01.02.2021 року близько 22 год. 00 хв., перебуваючи за адресою: м. Семенівка, вул. Центральна, 10, у громадському місці перебував у п'яному вигляді (різкий запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода), чим ображав людську гідність і громадську мораль, притягався двічі протягом року після накладення стягнення.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився.
В ході підготовки справи до судового розгляду було виявлено, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам, встановленим законодавством.
За змістом правил, закладених у норму ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
У протоколі про адміністративне правопорушення містяться відомості про те, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлено зі слів особи, чим порушено вимоги п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941, згідно якого при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)). Тобто особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна встановлюватися не зі слів цієї особи, а на підставі відповідних офіційних документів, зазначених в Інструкції, які повинні записуватися у протокол про адміністративне правопорушення.
В порушення ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про дату накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 119 гривень за ч. 2 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також в порушення вказаної норми закону у протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, окремим документом таке пояснення до протоколу не додається.
Окрім того, згідно вимог п. 9 розділу ІІ Інструкції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
У протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не зазначено додатки до протоколу.
З урахуванням вищевказаних недоліків, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи на доопрацювання з метою усунення порушень закону. Допущені порушення унеможливлюють якісний, повний, об'єктивний розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Повернути на доопрацювання справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення як неналежно оформлену до Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С. В. Смага