С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А
03037,м. Київ, вул. Максима Кривоноса,25; тел.: (044) 249-79-26, факс:249-79-28; e-mail:inbox@sl.ki.court.gov.ua
03113, м. Київ, вул. Полковника Шутова, 1; тел.: (044) 456-51-65; факс: 456-93-08
Провадження №2-о/760/212/21
в справі №760/4382/21
І. Вступна частина
23 лютого 2021 року в місті Києві
Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Коробенка С.В.
за участю секретаря Семененко А.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні в міста Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, Заінтересована особа: Солом'янський районний у місті Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ).
ІІ. Описова частина
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер у м.Луганськ.
Зареєструвати та отримати свідоцтво про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.
22 лютого 2021 року автоматизованим розподілом судової справи між суддями головуючим у справі визначено суддю Коробенка С.В.
Заявник в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву в якій просила встановити факт смерті її батька ОСОБА_2 з підстав, викладених у заяві. Розгляд справи просила провести без її участі.
ІІІ. Мотивувальна частина
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.2 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.316 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п.3 наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» Державному підприємству «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлене підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 10 листопада 2020 року званим «Ленинским отделом записи актов гражданского состояния Луганского городского управления юстиции Министерства юстиции Луганской Народной Республики» (а.с.3).
ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_1 (а.с.6) є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Заявника (а.с.4).
17 грудня 2020 року Солом'янським районним у місті Києві Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) відмовлено Заявнику в проведенні державної реєстрації смерті, оскільки на підтвердження факту смерті надано документ, виданий на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження (а.с.2).
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно з ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Постановою Верховної Ради №254-VIII від 17 березня 2016 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення необхідне Заявнику для державної реєстрації смерті батька.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про можливість встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Антрацит Луганської області, громадянина України, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: Україна, м. Луганськ.
При цьому надані суду документи, які видані незаконно створеними органами, хоч і не мають юридичної сили, проте дозволяють встановити фактичні обставини, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Аналогічні положення містяться і в п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України.
IV. Резолютивна частина
Керуючись ст.ст. 4-5, 12-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд вирішив:
1.Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Антрацит Луганської області, громадянина України, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: Україна, м. Луганськ.
2.Допустити негайне виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
3.Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ;
Заінтересована особа: Солом'янський районний у місті Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) , місцезнаходження: м.Київ, бул. Вацлава Гавела, 1/28, ЄДРПОУ:26087820.
Суддя: