Справа № 710/151/21
Провадження № 3/710/188/21
25.02.2021 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Симоненко О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 16.05.2002 року Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_2 , інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.1 ст.44-3 КУпАП,
ОСОБА_1 13.01.2021 о 12 годині 30 хвилин по вул. Благовісній в м. Шпола перебував без документів, що посвідчують особу, чим порушив вимогу п. 2.2 Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані, як вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Частина 1статті 44-3 КУпАП передбачає відповідальність осіб за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція ч.1ст.44-3КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо карантину людей.
Згідно зіст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби.
Відповідно до п.п.2 п.2 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 на період дії карантину, встановленого на території України постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, від 20.05.2020 № 362 та від 22.07.2020 № 641 та який, відповідно до п.1 цієї постанови, продовжено до 28.02.2021 року, забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
ОСОБА_1 09.02.2021 року надав клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення є неналежним доказом у справі, оскільки відомості які записані до протоколу не відповідають дійсності, та суперечать обставинам, які зафіксовані в іншому протоколі, згідно фабули якого, він о 12 годині 30 хвилин здійснював приймання відвідувачів в майстерні «Ремонт взуття» по вул. Благовісній у м. Шпола. Звертає увагу, що особа у протоколі встановлена.Таким чином інформація зазначена в протоколі серія ВАБ №361486 від 13.01.2021 року виключає можливість перебування його на вулиці без документів, що посвідчують особу.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що дійсно того дня перебував без документів, оскільки прийшов зі свого місця проживання до будинку своїх батьків по АДРЕСА_2 , та вважав, що документи йому не потрібно брати з собою.
Суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі за вказаних у клопотанні обставин, оскільки вони були спростовані поясненнями ОСОБА_1 в судовому засідання.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАБ 361154 від 13.01.2021 року (а.с.1), поясненням ОСОБА_1 (а.с.2).
Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КпАП України, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
З урахуванням вищевикладеного, особи правопорушника, відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, за вчинене адміністративне правопорушення, обставин вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ступінь його вини, те, що будь-яких негативних наслідків від його дій не настало, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34 40-1, 44-3, 252, 280, 283, 288 ст. 294, 307, 308 КУпАП, суддя -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 44-3 КпАП України, на підставі ст.22 КпАП України, у зв'язку із малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя О.В. Симоненко