Постанова від 16.02.2021 по справі 420/3315/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/3315/20

Категорія: 109010000 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко А.О.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту: 03.11.2020 р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Рощіній К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" звернулася до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі ДАБІ) України про:

- визнання протиправним та скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 20 лютого 2020 року №13-Л про анулювання ліцензії реєстраційний номер 2013053595 ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 41665327);

- зобов'язання ДАБІ України поновити в реєстрі дозвільних документів у будівництві ліцензію від 07 серпня 2018 року (наказ про видачу ліцензії №46-Л) ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 41665327).

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що у період з 13 лютого 2020 року по 19 лютого 2020 року Департаментом ДАБІ в Одеській області було проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками. За результатами перевірки був складений акт №23-ЛП від 19 лютого 2020 року. 18 березня 2020 року позивачем від відповідача отримано лист від 10 березня 2020 року №1015-05/1-1680 у якому повідомлялось про анулювання ліцензії ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 20 лютого 2020 року №13-Л. Позивач не погоджується з висновками зазначеного акту та спірним наказом з огляду на те, що 13 лютого 2020 року співробітники Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з'явились за місцезнаходженням позивача, зробили запис в журналі реєстрації перевірок щодо початку та закінченню перевірки та більше не з'являлись, чим порушили право позивача бути присутнім під час проведенні перевірки та бути присутнім під час складання акту перевірки. Зазначає, що витребувані відповідачем документи були у наявності, підготовані до надання перевіряючим, однак позивач не мав змоги їх надати через його відсутність під час перевірки. Вважає, що спірний наказ про анулювання йому ліцензії є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що перевірка проводилась у присутності директора ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА", який отримав направлення про проведення планового заходу, отримав вимогу про надання документів, проте витребувані документи позивачем надані не були, що є підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року адміністративний позов ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано наказ ДАБІ України від 20 лютого 2020 року №13-Л про анулювання ліцензії реєстраційний номер 2013053595 ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА".

Зобов'язано ДАБІ України поновити в реєстрі дозвільних документів у будівництві ліцензію від 07 серпня 2018 року (наказ про видачу ліцензії №46-Л) ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА".

Стягнуто з ДАБІ України за рахунок бюджетних асигнувань ДАБІ України на користь ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" судовий збір 2 102,00 грн.

В апеляційній скарзі ДАБІ України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

В обґрунтування апеляційної скарги ДАБІ України зазначає, що документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли під час перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов, суб'єктом господарювання - надані не в повному обсязі, чим порушено абз.4 ст. 11 Закону України від 05 квітня 2007 року №877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

На підставі викладеного, апелянт вважає, що посадові особи Держархбудінспекції діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачений нормами діючого законодавства, а перевірка була проведена з законних підстав, з дотриманням визначеного чинним законодавством процесу проведення позапланової перевірки, тому складені за її результатами матеріали перевірки є законними та такими, що скасуванню не підлягають.

Відзиву на апеляційну скаргу на адресу суду апеляційної інстанції не надходило.

Учасники справи в судове засідання апеляційного адміністративного суду не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином. Враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова. Судова колегія, у відповідності до ч.2 ст. 313 КАС України, визнає можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДАБІ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

07 серпня 2018 року ДАБІ України видала ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" на підставі наказу від 07 серпня 2018 року №46-Л ліцензію, реєстраційний запис 2013053595, на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з середніми та значними наслідками. Початок дії ліцензії з 07 серпня 2018 року.

14 січня 2020 року Департамент ДАБІ в Одеській області сформував повідомлення №1015-05/1-251 про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з 13 лютого 2020 року по 19 лютого 2020 року щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками.

Вказане повідомлення від 14 січня 2020 року №1015-05/1-251 надіслано 15 січня 2020 року рекомендованим листом на адресу ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА", як зазначено в повідомленні. Повідомлення Департаменту ДАБІ в Одеській області від 14 січня 2020 року №1015-05/1-251 не отримане позивачем (інші причини), про що зазначено в акті №23/1-ЛП.

Департамент ДАБІ в Одеській області виготував лист № 1015-05/1-586 від 27 січня 2020 року, адресований ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА", де зазначив про перевірку додержання підприємством ліцензійних умов провадження господарської діяльності з 13 лютого 2020 року по 19 лютого 2020 року та вимагав надати для ознайомлення оригінали (в разі потреби засвідчені копії документів), які підтверджують відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт та зазначив конкретний перелік документів на підтвердження обставин. При цьому, у листі зазначено, що перелік документів не є вичерпним та звернено увагу на підстави анулювання ліцензії з огляду на ненадання витребуваних документів.

Лист №1015-05/1-586 від 27 січня 2020 року вручено представнику позивача 13 лютого 2020 року, про що наявна відмітка про отримання.

12 лютого 2020 року Департамент ДАБІ в Одеській області видав направлення №23-ЛП для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками. Строк дії направлення з 13 лютого 2020 року по 19 лютого 2020 року. Направлення 13 лютого 2020 року отримав особисто директор ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" Крук Д.А., про що свідчить його особистий підпис.

Завідувачем сектору по роботі з ліцензіатами Департаменту ДАБІ в Одеській області Тєряєвим В.М. та головним державним інспектором сектору по роботі з ліцензіатами Департаменту ДАБІ в Одеській області Севастіяновим О.Ф. в журналі реєстрації перевірок ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" здійснено запис про проведення Департаментом ДАБІ в Одеській області на підставі направлення № 23-ЛП від 12 лютого 2020 року планової перевірки дотримання ліцензійних умов, де зазначено строк проведення перевірки: початок - 13 лютого 2020 року, закінчення - 19 лютого 2020 року.

19 лютого 2020 року посадовими особами Департаменту ДАБІ в Одеській області Тєряєвим В.М., Севастіяновим О.Ф., складно акт №23-ЛП, де зазначено що за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено наявність порушень вимог законодавства. Документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли під час перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов суб'єктом господарювання надані не в повному обсязі. В описі виявлених порушень вимог законодавства, зазначено порушення ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" вимог: ст. 11 Закону України №877, п.п.8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 Ліцензійних умов, та додатку 2 до Ліцензійних умов, ст. 24 КЗпП України.

В акті № 23-ЛП підпис директора ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" чи уповноваженої ним особи відсутній та наявний запис "Директор ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" Д.А. Крук від підпису відмовився".

Примірник акту перевірки від 19 лютого 2020 року №23-ЛП надіслано поштою на адресу ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА", яке його отримало 26 березня 2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ПАТ "Укрпошта" та не заперечується позивачем.

Також, 19 лютого 2020 року посадовими особами Департаменту ДАБІ в Одеській області складено акт №23/1-ЛП про ненадання органу ліцензування ліцензіатом документів, інформації про предмет перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування під час перевірки ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА", де перелічені порушення ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" Ліцензійних вимог, про які зазначено в акті №23-ЛП. Також в акті зазначено, що під час перевірки документи, які були зазначені у Додатку 2 Відомостей (заява вх. №40-16003 від 27 липня 2018 року про отримання ліцензії) надані не в повному обсязі, що є порушенням вимог п.п.2 п.8 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 року №256 "Деякі питання ліцензування будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками". В зазначеному акті також вказано, що документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникни під час перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов, суб'єктом господарювання надані не в повному обсязі, чим порушено абз.4 ст. 11 Закону України від 05 квітня 2007 року №877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

20 лютого 2020 року ДАБІ України на підставі висновку Ліцензійної комісії ДАБІ України та її територіальних органів (протокол від 20 лютого 2020 року №13) прийняла наказ №13-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування", згідно п.3 якого анульовано ліцензії на підставі акта про ненадання органу ліцензування ліцензіатом документів, інформації про предмет перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування під час перевірки, суб'єктам господарювання згідно з додатком 3 до цього наказу. Відповідно до витягу з додатку №3 до наказу ДАБІ України від 20 лютого 2020 року №13-Л в переліку ліцензіатів, яким анулюється ліцензія, в п.3 вказано ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА".

10 березня 2020 року Департамент ДАБІ в Одеській області листом №1015-05/1-1680 повідомив позивача про анулювання ліцензії реєстраційний номер 2013053595, виданої ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" на підставі акта про ненадання органу ліцензування ліцензіатом документів, інформації про предмет перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування під час перевірки.

Вважаючи наказ ДАБІ України від 20 лютого 2020 року №13-Л в частині анулювання ліцензії реєстраційний номер 2013053595, виданої позивачу на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з середніми та значними наслідками протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що до суду позивачем надані засвідчені копії документів які спростовують зазначені посадовими особами порушення, що зазначені в акті перевірки.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".

Судова колегія не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії.

Ліцензія вважається анульованою з дня, коли ліцензіат дізнався чи повинен був дізнатися про анулювання ліцензії, але у строк, не менший за один тиждень з дня прийняття органом ліцензування рішення про анулювання виданої йому ліцензії.

Відповідно до п.10 ч.12 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є акт про ненадання органу ліцензування ліцензіатом документів, інформації про предмет перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування під час перевірки.

Перелік наведених підстав в ч. 12 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" для прийняття рішення про анулювання ліцензії є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Частинами 13, 16 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" встановлено, що акти, передбачені п.п.6-8 і 10 ч.12 цієї статті, мають містити викладення фактів порушення законодавства, їх обґрунтування та у випадках, якщо вони стосуються невиконання ліцензіатом відповідних ліцензійних умов, - посилання на конкретні пункти ліцензійних умов. До актів можуть долучатися фото та відеоматеріали, відзняті під час проведення перевірки.

Рішення про анулювання ліцензії повинно містити: 1) реквізити рішення про видачу ліцензії; 2) вид господарської діяльності, на провадження якого анулюється ліцензія; 3) найменування та ідентифікаційний код юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган державної податкової служби та має відмітку у паспорті); 4) підстави анулювання ліцензії.

Згідно з ч.17 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" рішення про анулювання ліцензії, прийняте на підставах, передбачених п.п.2, 6-8 і 10 ч.12 цієї статті, набирає чинності через 30 календарних днів з дня його прийняття.

Відповідно до ч.21 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, суду.

Як вбачається з матеріалів справи, лист Департамент ДАБІ в Одеській області №1015-05/1-586 від 27 січня 2020 року містив вимогу ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" надати для ознайомлення оригінали (в разі потреби засвідчені копії документів), які підтверджують відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт та зазначив конкретний перелік документів на підтвердження обставин.

Лист №1015-05/1-586 від 27 січня 2020 року вручено представнику позивача 13 лютого 2020 року, про що наявна відмітка про отримання.

В обґрунтування позовних вимог, директор ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" Крук Д.А. зазначив, що співробітники Департаменту ДАБІ в Одеській області з'явилися 13 лютого 2020 року за місцем знаходження позивача, про що було зроблено відповідні відмітки в журналі реєстрації перевірок та одразу проставлена відмітка про закінчення проведення перевірки (19 лютого 2020 року). Документи, про які зазначено відповідачем у листі №1015-05/1-586, на час перевірки були наявні та підготовлені для надання для ознайомлення перевіряючим, однак останні для проведення перевірки більше не приходили та з документами не ознайомлювались. Акт перевірки складений та підписаний за відсутністю позивача.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідачем не надано суду належних, достовірних та достатніх доказів, які б спростовували твердження позивача, що перевірка не проводилася за місцем провадження господарської діяльності ТОВ "К-ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА" та здійснювалася за відсутності керівника або уповноваженої особи позивача.

Натомість, під час розгляду справи позивачем надано засвідчені копії документів, які вимагалися від Департаменту ДАБІ в Одеській області у вищезазначеному листі №1015-05/1-586 від 27 січня 2020 року.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що в даних спірних правовідносинах, акт перевірки про ненадання органу ліцензування ліцензіатом документів, інформації про предмет перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування під час перевірки, посадові особи Департаменту ДАБІ в Одеській області не відповідає вимогам ч.3 ст. 2 КАС України.

Таким чином, враховуючи недотримання відповідачем порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ №13-Л від 20 лютого 2020 року про анулювання ліцензії є протиправним і підлягає скасуванню в судовому порядку.

Доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та є тотожними заперечень до адміністративного позову, факти та мотивування яких повністю спростовуються обставинами даної справи, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 26 лютого 2021 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.