Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
15 лютого 2021 року № 520/16994/2020
15 лютого 2021 р.
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мірзабековій К.С.,
за участю :
представника відповідача - Лук'янцева А.В.,
розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування податкових повідомлень-рішень -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Харківській області №№ 0190770- 5606-2030. 0190769-5606-2030, 0190768-5606-2030, 0190786-5606-2030, 0190785-5606-2030, 0190784-5606-2030, 0190783-5606-2030, 0190782-5606-2030, 0190781-5606-2030, 0190780- 5606-2030. 0190779-5606-2030, 0190778-5606-2030, 0190774-5606-2030, 0190771-5606-2030. 0190802-5606-2030. 0190792-5606-2030. 0190791-5606-2030. 0190790-5606-2030, 0190789- 5606-2030. 0190788-5606-2030, 0190787-5606-2030 від 12 травня 2020 року про нарахування фізичній особі ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік, на загальну суму 15 687,10 грн.
В обґрунтування позову позивачем вказано на обставини того, що податкові повідомлення-рішення винесені контролюючим органом є протиправними та такими, що порушують його права. Також зазначив, що в порушення чинного законодавства до податкових повідомлень-рішень не було додано розрахунок податкового зобов'язання та суми податку не відповідають об'єктам нерухомості.
Ухвалою суду від 30.11.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з огляду на його необґрунтованість та недоведеність.
Позивач або представник позивача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце слухання справи позивач повідомлений належним чином. Заяв або клопотань від позивача не надходило, про причини неявки суду не повідомлено.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у ОСОБА_1 у власності перебувають нерухоме майно, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 366,10 кв.м.; АДРЕСА_3 , загальною площею 184,50 кв.м.; АДРЕСА_4 , загальною площею 271,70 кв.м.; АДРЕСА_5 , загальною площею 100,90 кв.м.; АДРЕСА_6 , загальною площею 97,11 кв.м.; АДРЕСА_7 , загальною площею 1347,70 кв.м.; АДРЕСА_8 , загальною площею 154,20 кв.м.; АДРЕСА_9 , загальною площею 72,80 кв.м.; АДРЕСА_10 , загальною площею 69,40 кв.м.; АДРЕСА_11 , загальною площею 87,60 кв.м.; АДРЕСА_12 , загальною площею 71,70 кв.м.; АДРЕСА_13 , загальною площею 179,30 кв.м.; АДРЕСА_14 , загальною площею 267,80 кв.м.; загальною площею 267,80 кв.м.; АДРЕСА_15 , загальною площею 62,00 кв.м.; АДРЕСА_16 , загальною площею 97,30 кв.м.; АДРЕСА_17 загальною площею 787,40 кв.м.; АДРЕСА_18 , загальною площею 130 кв.м.; АДРЕСА_13 , загальною площею 73,50 кв.м.; АДРЕСА_19 , загальною площею 172,29 кв.м.; АДРЕСА_20 , загальною площею 84,70 кв.м.
Судовим розглядом справи встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп. 266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України відносно позивача було сформовано та направлено податкові повідомлення - рішення від 12.05.2020 року про нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік №№: 0190770-5606-2030 на 249,34 грн., 0190769-5606-2030 на 623,52 грн., 0190768-5606-2030 на 255,60 грн., 0190786-5606-2030 на 241.34 грн., 0190785-5606- 2030 на 215,61 грн., 0190784-5606-2030 на 350.88 грн., 0190783-5606-2030 на 4686.63 грн., 0190782-5606-2030 на 944.84 грн., 0190781-5606-2030 на 2738.18 грн., 0190780-5606-2030 на 294.54 грн.. 0190779-5606-2030 на 536,23 грн., 0190778-5606-2030 на 253,16 грн., 0190774-5606- 2030 на 337,70 грн., 0190771-5606-2030 на 304.63 грн.. 0190802-5606-2030 на 75.95 грн.. 0190797- 5606-2030 на 3396.82 грн., 0190796-5606-2030 на 4903,28 грн., 0190793-5606-2030 на 75,95 грн., 0190792-5606-2030 на 424.37 грн., 0190791-5606-2030 на 323.4] грн., 0190790-5606-2030 на 931,27 грн.. 0190789-5606-2030 на 599.14 грн.. 0190788-5606-2030 на 338.36 грн.. 0190787-5606-2030 на 962.40 грн.
Позивач вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що контролюючим органом не надано до оскаржуваних рішень розрахунок, у зв'язку з чим не є можливою ідентифікація того на що було нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Також позивачем вказано, що при приблизному порівнянні цифр в податкових повідомленнях-рішеннях з наявними в позивача даними про нерухоме майно можливим стало стверджувати, що суми податку, нараховані за деякими податковими повідомленнями-рішеннями взагалі не відповідають об'єктам нерухомості, що знаходились у власності позивача.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Згідно приписів ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Згідно пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до пп. «а» пп. 266.1.2 п, 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Положеннями пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно з пп. «а» пп. 266.4.1 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.
Відповідно до пп. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту.
Відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла в 2016 році) ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує З відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
г) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7.3 Податкового кодексу України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до пп. 266.8.1 п. 266.8 ст. 266 Податкового кодексу України у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Відповідно до пп. «а» пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищевикладені норми та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог позивача, оскільки доводи позивача щодо відсутності розрахунку податкового органу за спірними податковими повідомленнями-рішеннями є такими, що фактично не свідчать про допущення контролюючим органом порушень під час видання спірних у даній справі податкових повідомлень-рішень. Водночас, оскаржувані позивачем у даній справі податкові повідомлення-рішення мають всі реквізити, передбачені положеннями статті 58 Податкового кодексу України, яка не передбачає безумовного обов'язку контролюючого органу додавати до кожного податкового повідомлення-рішення розрахунок податкового зобов'язання.
Як встановлено під час розгляду справи, оскаржувані рішення винесені на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а не направлення такого розрахунку позивачу разом зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями не може бути самостійною підставою для їх скасування.
В свою чергу, в матеріалах справи відсутні відомості щодо звернення позивача до контролюючого органу за розрахунком, або з метою проведення звірки, коригування нарахованої суми за податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.
Крім того, позивач, посилаючись на наявність розбіжностей та помилкового нарахування суми податку, не надав до суду самостійно проведених розрахунків та не надав до суду жодних доказів того, в чому саме полягає помилковість проведених розрахунків.
Відтак, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області, оскаржувані позивачем у даній справі є такими, що видані правомірно.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 24 лютого 20221 року.
Суддя Бідонько А.В