Рішення від 25.02.2021 по справі 480/8494/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року Справа № 480/8494/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8494/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області про стягнення компенсаційних виплат,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області незаконними;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області відновити соціальний захист позивача в повному обсязі;

- стягнути на користь позивача суми компенсаційних виплат на харчування з 01.01.2018 по сьогоднішній день в розмірі 14320,80 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками Ницахської сільської ради Тростянецького району Сумської області від 26.09.2017 №189, від 15.06.2018 №41-02-22, від 12.12.2018 № 97-02-22. На думку позивача, ці факти дають йому право на соціальний захист в управлінні соціального захисту населення Тростянецької районної адміністрації Сумської області згідно Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема згідно п. 14 ст. 20 вказаного закону позивач має право на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами. Відповідно до п. 9 постанови КМУ від 20.09.2005 № 936 затверджено розмір грошової компенсації вартості продуктів харчування 1 категорії осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи на 2018 рік у розмірі 397,80 гривень на місяць для жителів Сумської області. Ці виплати відповідач здійснював позивачу до 31.12.2017. В подальшому соціальні виплати було припинено у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 фактично не проживає в с. Ницаха. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки Департамент соціального захисту населення України в Сумській області зобов'язаний здійснювати соціальний захист громадян України, а не видавати довідки про фактичне проживання і не має права визначати, де позивач повинен проживати і користуватися правом на соціальний захист, тому, що це не входить до його компетенції.

Ухвалою суду від 28.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що з 21.09.2017 по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області та має право на отримання соціальної допомоги за місцем реєстрації фактичного місця проживання, тобто: АДРЕСА_2 . Таким чином, у відповідача відсутні підстави здійснювати позивачу компенсаційні виплати на харчування, а тому просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (а.с. 19).

З 20 листопада 2014 року по 13 липня 2016 року ОСОБА_1 перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області, що підтверджується довідкою від 20.11.2014 № 5916/00000252 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та поданням від 13.06.2016 про скасування дії довідки (а.с. 39, 40).

06 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме про компенсаційні виплати та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - щорічну допомогу на оздоровлення та компенсацію 50 (25) процентів вартості продуктів харчування за медичними (фізіологічними) нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, громадянам, які віднесені до категорії 1 та 2, в якій зазначив, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , та, що проживає за адресою: АДРЕСА_4 (а.с. 37).

На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 за місцем його фактичного місця проживання відповідачем було призначено компенсаційні виплати.

21.09.2017 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначив своє фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 59-61).

На підставі вказаної заяви Управлінням соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку від 21.09.2017 № 000339145 (а.с. 63).

31 січня 2018 року Ницахська сільська рада листом №57-02-14 повідомила Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області, що ОСОБА_1 перебував певний час на території Ницахської сільської ради в помешканні ОСОБА_2 , та на даний час не проживає за його адресою (а.с. 43).

На підставі вищезазначеного листа Ницахської сільської ради компенсаційні виплати ОСОБА_1 як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії Управлінням соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області були припинені з 01.01.2018, про що він був повідомлений листом від 05.02.2018 № 06-24/374 (а.с. 5).

15.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відновити його соціальний захист (а.с. 44), та додав довідку Ницахської сільської ради від 15.06.2018 № 41-02-22, згідно якої ОСОБА_1 на даний час фактично проживає в домогосподарстві ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_4 (а.с. 45).

Листом від 13.07.2018 № 06-24/1862 Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області повідомило позивача, що йому було проведено виплати згідно електронної справи на підставі копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи по 14.07.2016 року (14 липня 2016 скасовану дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20 листопада 2014 року), на даний час інформації про нову довідку не має. Відповідно до п. 9.3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги» управління веде окремий облік одержувачів, яким призначена допомога, на основі електронної справи і тримає на контролі до витребування Довідки-атестата щодо останнього періоду призначення та виплати допомоги (за місцем реєстрації згідно паспорту). На даний час даних документів отримати не має можливості, тому виплати проводити просто як за фактичним місцем проживання не має підстав. Для вирішення питання щодо проведення виплат рекомендовано зареєструватись в Тростянецькому районі або надати копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'явити оригінал такої довідки (а.с. 9).

13.12.2018 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відновити його соціальний захист (а.с. 10), та додав довідку Ницахської сільської ради від 12.12.2018 № 97-02-22, згідно якої ОСОБА_1 на даний час фактично проживає в домогосподарстві ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_4 (а.с. 11).

Листом від 11.01.2019 № 06-24/96 Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області повідомило ОСОБА_1 , що для проведення виплат в УСЗН Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області йому необхідно перебувати на обліку як внутрішньо переміщена особа, так як місце його реєстрації за даними паспорту: АДРЕСА_3 , або бути зареєстрованим на території Тростянецького району. Таким чином, запропоновано для отримання компенсацій звернутися до управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області для постановки на облік як внутрішньо переміщена особа (а.с. 13).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Згідно із п. 4 постанови Кабінету Міністрів України виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом (796-12), проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - уповноважений орган) за місцем фактичного проживання (перебування) працюючих та непрацюючих громадян, у тому числі пенсіонерів, працюючим і непрацюючим громадянам і пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших органів, громадянам, що провадять підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що провадять підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, а саме: компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих відповідно до пункту 14 частини першої статті 20, пункту 6 частини першої статті 21 Закону (796-12), за нормами, встановленими МОЗ.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті).

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Макіївка Донецької області (адреса місця реєстрації позивача) відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Отже, саме довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є офіційним документом, що підтверджує фактичне місця проживання внутрішньо переміщеної особи.

Оскільки згідно довідки від 21.09.2017 № 0000339145 фактичним місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 , то позивач має право отримувати соціальні виплати за вказаним місцем проживання, тобто в Управлінні соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області, а не в Управлінні соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області.

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи довідка від 21.09.2017 № 0000339145 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщеної особи в Управлінні соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області є чинною, позивач з обліку не знятий, в іншому органі соціального захисту не перереєстрований.

Щодо посилання позивача на довідки Ницахської сільської ради від 15.06.2018 № 41-02-22, та від 12.12.2018 № 97-02-22, то суд не бере його до уваги, оскільки такі довідки не є документами, які належним чином підтверджують місце фактичного проживання особи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 по день звернення до суду компенсацію вартості продуктів харчування, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області (вул. Миру, 2, м. Тростянець, Сумська область, 42600, ідентифікаційний код 03198037) про стягнення компенсаційних виплат - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко