26 лютого 2021 року Справа №480/8347/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). У вересні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату його пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Відповідач, листом, повідомив позивача, що перерахунок його пенсії з 01.01.2018 здійснювався згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 і у 2019 році виплата проводиться в розмірі 75% підвищення пенсії станом на 01.01.2018. Вважає, що відмовляючи у задоволенні його заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області порушило його право.
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з 05.03.2019; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, здійснивши виплату суми перерахунку однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум; стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір.
У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із заявою, в якій він просить пункт 2 вимог доповнити словами: "виходячи з основного розміру пенсії 80 відсотків від грошового забезпечення у відповідності з вислугою років".
Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області проти позову заперечує та зазначає, що перерахунок пенсії позивача було здійснено на виконання Постанови №103, п. 2 якої передбачено здійснення виплати пенсії у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 - 100%.
Незважаючи на те, що пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність, зокрема положення щодо виплати пенсій у розмірі 75% від суми підвищення пенсії, 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 "Деякі питання захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804). Згідно із даною постановою виплата пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій проти доводів відповідача він заперечує та просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Як вбачається з матеріалів справи та копії перерахунку пенсії (а.с. 14) на виконання вимог Постанови №103 у квітні 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії та зазначено, що підвищення пенсії з 01.01.2018 проводиться у таких розмірах: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50 відсотків від підвищення: 2 359, 98 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків від підвищення: 3 539, 97 грн.; з 01.01.2020 - 100 відсотків від підвищення: 4 719,96 грн.
За результатами розгляду звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області Листом № 5899-5919/К-02/8-1800/20 від 16.10.2020 проінформувало позивача про те, що виплата перерахованого розміру пенсії здійснювалась відповідно до чинного законодавства, а саме, у 2018 році - згідно з Постановою № 103, у 2019 - відповідно до Постанови № 804. Зазначено, що на день розгляду звернення позивача нормативно - правових актів щодо порядку виплати перерахованих з 01.01.2018 пенсій не приймалось, а тому підстави для проведення перерахунку у відповідача відсутні (а.с.18).
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 704 (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії позивача), зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) (в редакції, чинній до 05.03.2019) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Згідно з пунктом 2 Постанови №103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Тобто, пунктом 2 Постанови № 103 визначений порядок, яким виплата військовослужбовцям-пенсіонерам сум підвищення перерахованих пенсій, що мали бути перераховані та виплачені з 01.01.2018 та у подальшому з 01.01.2019, фактично зменшена та розстрочена на значний термін.
Постановою №103 визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка в свою чергу передбачає, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри перерахунку всіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Проте не визначено та не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри виплати перерахованих пенсій.
Суд зазначає, що питання правомірності пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було предметом розгляду справи у Окружному адміністративному суді м. Києва.
Так, рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд м. Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45). Суд зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
Суд зазначає, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та власне Постанова №704 є чинними.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не впливає на указані підстави.
У зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Така позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 11.03.2020 у зразковій справі №160/3586/19.
Суд також зазначає, що норми Закону №2262-ХІІ не передбачають можливості розстрочення виплати сум підвищення до перерахованих пенсій у зменшеному розмірі.
Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Водночас, частиною другою статті 55 Закону №2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Посилання відповідача на прийняття 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України Постанови №804, якою установлено, що виплата пенсій, перерахованих з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 проводиться у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, як на підставу для правомірності відмови у перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019 з урахуванням 100% підвищення до пенсії, судом оцінюються критично, оскільки, як вже зазначалося вище, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, здійснюється виключно шляхом внесення змін до вказаного Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, у даному випадку відповідач після перерахунку пенсії позивача у квітні 2018 року безпідставно зменшив її розмір за рахунок виплати з 05.03.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Враховуючи викладене, відповідач порушив права позивача на отримання у повному обсязі (100% суми підвищення пенсії) належних йому сум, починаючи з 05.03.2019.
Звертаючись до суду, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, здійснивши виплату суми перерахунку однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум. Відносно вищезазначеної вимоги суд зазначає наступне. Права позивача, в частині виплати перерахованої пенсії однією сумою на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії на даний час не здійснено, а виплати не проведено, а відтак вказана вимога є передчасною і не підлягає задоволенню.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що зменшивши розмір пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, діяв протиправно, у зв'язку з чим вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 75% суми підвищення пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 840,80грн., сплачених позивачем при поданні позовної заяви .
При цьому, посилання відповідача у відзиві в обґрунтування своєї позиції щодо вимоги про стягнення судового збору, на ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб'єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення сплачений судовий збір, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум, виходячи з основного розміру пенсії 80 % від грошового забезпечення у відповідністі з вислугою років.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, Сумська область, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко