Справа № 420/10367/20
16 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНІТ-001” до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНІТ-001” до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0099245404 від 04.09.2020р.
Ухвалою суду від 13.10.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.12.2020р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою суду від 26.01.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ГРАНІТ-001” не було повідомлено про перевірку, не знало з яких підстав така перевірка здійснювалася відповідачем, акт перевірки № 1144/15-32-54-04 від 06.07.2020р. товариство не отримувало, а тому було позбавлено можливості надати свої заперечення. Позивач вказав, що невиконання податковим органом порядку проведення перевірок призводить до порушення способу реалізації владних управлінських функцій та відсутності правових наслідків перевірки. Щодо встановленого під час перевірки порушення, позивач вказав, що відповідачем не враховано положення п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби не застосовуються санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
04.11.2020р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначив, що Головним управлінням ДПС в Одеській області проведена камеральна перевірка ТОВ «Граніт-001» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2019 рік, дотримання платником податків вимог ст.201 Податкового Кодексу України, дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстра податкових накладних» (зі змінами та доповненнями) та результатами камеральної перевірки складений акт про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ГРАНІТ-001» (№ 1144/15-32-54-04 від 06.07.2020 року. Відповідач, посилаючись на положення Податкового кодексу України вказав, що акт перевірки був належним чином вручений позивачу, що підтверджується витягом з реєстру відправленої кореспонденції, а посилання на п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» не застосовується до спірних правовідносин, оскільки порушення позивачем податкового законодавства сталося до 01 березня 2020 року.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ТОВ«Граніт-001» та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача повідомлявся про розгляд справи, однак у судове засідання не з'явився, причини нез'явлення до суду не не повідомив.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
06.07.2020р. головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Южненського управління ГУ ДПС в Одеській області Стояновою Анжелою Василівною проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «Граніт-001» в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2019 рік, за результатами якої складено акт перевірки №1144/15-32-54-04 від 06.07.2020р. (а.с.57-58).
В ході проведеної перевірки встановлено затримання ТОВ «Граніт-001» граничних термінів реєстрації податкових накладних, встановлених статею 201 Податкового кодексу України, а саме:
ПН № 5 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 7 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 6 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 39 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 34 від 21.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 36 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів
ПН № 37 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 41 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 42 від 24.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 40 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 38 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 35 від 21.12.2019 - дата реєстрації 24.06.2020 (161 днів прострочення).
На підставі висновків акту перевірки №1144/15-32-54-04 від 06.07.2020р. Головним управлінням ДПС в Одеській області складено податкове повідомлення-рішення №0099245404 від 04.09.2020р. про накладення штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у розмірі 2 123 398,16грн. (а.с.62).
Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Таким чином, Податковим кодексом України не передбачено обов'язку контролюючого органу повідомляти платника податків про проведення камеральної перевірки.
Пунктом 201.1. ст.201 Податкового кодексу України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно із п. 120-1.1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як вбачається з акту перевірки №1144/15-32-54-04 від 06.07.2020р. в ході проведеної перевірки встановлено затримання ТОВ «Граніт-001» граничних термінів реєстрації податкових накладних, встановлених статею 201 Податкового кодексу України, а саме:
ПН № 5 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 7 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 6 від 29.07.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (299 днів прострочення);
ПН № 39 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 34 від 21.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 36 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів
ПН № 37 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 41 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 42 від 24.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 40 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 38 від 23.12.2019 - дата реєстрації 09.06.2020 (146 днів прострочення);
ПН № 35 від 21.12.2019 - дата реєстрації 24.06.2020 (161 днів прострочення).
Жодних доказів чи пояснень на спростування факту порушення строків реєстрації вищезазначених податкових накладних ТОВ «Граніт-001» до суду не надано.
Щодо посилання позивача на те, що контролюючим органом не враховано приписи п.52 прим.1 підрозд. 10 розд ХХ Податкового кодексу України, судом встановлено наступне.
Відповідно до п.52-1 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
В свою чергу, граничний термін реєстрації податкових накладних №№ 5, 6, 7 -16.08.2019р.; №34, 35 від 21.12.2019р.-16.01.2020р.; №36-41 від 23.12.2019р.-16.01.2020р., №42 від 24.12.2019р.-16.01.2020р.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку не застосовується 52-1 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України, оскільки порушення податкового законодавства ТОВ «Граніт-001» вчинено до 01.03.2020р.
Щодо посилання позивача на те, що на адресу ТОВ «Граніт-001» не направлявся акт перевірки, судом встановлено, що з реєстру відправленої кореспонденції від 28.07.2020р. та листа АТ «Укрпошта» від 07.10.2020р. №33-С-9858 вбачається, що рекомендоване відправлення було направлено товариству за адресою, зазначеною в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань, однак повернулось на адресу відправника із відміткою «про неможливість вручення» (а.с.59-61).
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0099245404 від 04.09.2020р. є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 р.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Граніт-001» - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 26.02.2021р.
Суддя К.О. Танцюра
.