справа №1.380.2019.006214
24 лютого 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку письмового провадження заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області (далі - відповідач, Східницька селищна рада), у якій просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 22.08.2019 про надання як учаснику бойових дій, безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовним розміром 0,15 га, що розташована на території смт. Східниця м. Борислава Львівської області;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення за заявою позивача від 22.08.2017 про надання як учаснику бойових дій дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території смт. Східниця м. Борислава Львівської області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 позов задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області щодо ненадання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території АДРЕСА_1 ; зобов'язано Східницьку селищну раду м. Борислава Львівської області (82391, Львівська область, м. Східниця, вул. Золота Баня,3; ЄДРПОУ 26359951) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території смт. Східниця м. Борислава Львівської області; судовий збір з відповідача не стягнуто; стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області (82391, Львівська область, м. Східниця, вул. Золота Баня,3; ЄДРПОУ 26359951) витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000,00 (три тисячі) грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області задоволено частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року у справі №1.380.2019.006214 - скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року про надання як учаснику бойових дій безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовним розміром 0,15 га, що розташована на території АДРЕСА_1 ; зобов'язано Східницьку селищну раду м. Борислава Львівської області прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року про надання як учаснику бойових дій дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території АДРЕСА_1 ; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області (82391, Львівська область, м. Східниця, вул. Золота Баня, 3; ЄДРПОУ 26359951) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8970 (вісім тисяч дев'ятсот сімдесят) гривень.
28.09.2020 на заяву позивача скеровано виконавчі листи відповідно до супровідного листа на б/н від 14.09.2020.
09.11.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Леськівим Б.Я. відкрито виконавче провадження №63537391.
21.01.2021 за вх. №3809 від представника позивача надійшла заява про визнання протиправними рішень дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду. Вказану заяву мотивовано тим, що не зважаючи на наявність відкритого виконавчого провадження, рішення суду, яке набрало законної сили, досі не виконане. Зважаючи на характер судового рішення, відповідач повинен був прийняти одне з двох рішень: про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову.
Оскільки Східницькою селищною радою не виконано судового рішення, що є протиправною бездіяльністю.
Представник позивача просив задовольнити цю заяву, стягнути витрати на правову допомогу в сумі 4575,00 грн.
Ухвалою суду від 22.01.2021 заяву призначено до розгляду.
Ухвалою суду від 01.02.2021 забезпечено участь представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 05.02.2021 забезпечено участь представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив її задовольнити.
Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином шляхом скерування тексту судової повістки на електронну адресу відповідача, оскільки з 07.12.2020 у Львівському окружному адміністративному суді обмежене фінансування.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати, з врахуванням думки представника позивача та приписів ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) перейшов до розгляду заяви у порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву представника позивача, суд керується таким.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним з основних засад/принципів адміністративного судочинства, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 2 КАС України є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 2 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Приписами ч. 5 ст. 383 КАС підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Частиною 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однією із основних засад/принципів адміністративного судочинства є обов'язковість судового рішення.
Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі №1.380.2019.006214 набрала законної сили з моменту її проголошення, тобто 24.06.2020.
При цьому відповідач, не виконує вказане судове рішення, не повідомив суд про наявність істотних, дійсних перешкод, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, а також не виконує таке в порядку примусового виконання.
Ба більше в судове засідання не забезпечив участі свого представника, не заперечив факту невиконання вказаної постанови.
Тобто рішення суду, яке набрало законної сили, не виконане більше семи місяців.
З огляду на ці обставини суд дійшов висновку, що має місце тривале невиконання рішення суду внаслідок протиправної бездіяльності відповідача. У такий спосіб суб'єкт владних повноважень сприяє тривалому порушенню права позивача на соціальний захист, а також нівелює ефективність адміністративного судочинства як способу поновлення цього прав особи.
Суд вважає за необхідне повідомити про виявлені порушення закону селищному голові Східницької селищної ради - для виконання вказаного судового рішення.
Стосовно стягнення витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.
У резолютивній частині заяви позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 4575,00 грн.
Вирішуючи це клопотання суд керується таким.
Статтею 59 Конституції України гарантовано право кожного на правову допомогу. У випадках передбачених законом це право надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до приписів ч. 1 та ч. 2 ст. 16 КАС України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
За правилами ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Судом з'ясовано, що представник позивача на доказ понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу подав до суду:
- договір від 20.11.2021 між адвокатом Маліченком Д.В. та позивачем ОСОБА_1 про надання правничої допомоги;
- звіт №21/01 про виконані адвокатом роботи (надані послуги) та час, витрачений на їх реалізацію, а також розмір коштів, що підлягає сплаті за них клієнтом на загальну суму 4575,00 грн.;
- квитанцію на оплату виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) на загальну суму 4575,00 грн.;
- ордер на надання правової допомоги у Львівському окружному адміністративному суді (в якому зазначено відповідний договір).
Водночас згідно з ч. 3 ст. 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
З позиції суду розмір витрат на правову допомогу має бути співмірним зі складністю спору та виконаним адвокатом обсягом робіт; витраченим часом, ціною позову, значенням справи для сторони, в тому числі впливом на репутацію позивача, публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Така позиція викладена Верховним Судом в постанові від 11.05.2018 у справі №910/8443/17.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з справ людини, як джерело права.
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У справі «Est/West Alliance Limited» проти України» (заява № 19336/04; остаточне рішення 02.06.2014) Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.
При визначенні суми відшкодування суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг, що відповідає позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 23.04.2019 у справі №826/9047/16 (касаційне провадження №К/9901/5750/19).
З позиції суду витрати задекларовані представником позивача є співмірними із характером поданої заяви, поданими доказами. Представник позивача двічі з'являвся в судові засіданні, проведені в режимі відеоконференції, надав усі належні докази на підтвердження позиції, викладеної в заяві.
Таким чином, з врахуванням принципу співмірності та розумності судових витрат, пропорційності до ціни позову та розміру судового збору, виходячи з конкретних обставин, у зв'язку з якими подано заяву та змісту виконаних послуг, суд вважає за необхідне відшкодувати повністю розмір судових витрат на професійну правничу допомогу та покласти на відповідача понесені позивачем судові витрати на оплату правничої допомоги адвоката в суді першої інстанції в сумі 4575,00 грн.
Керуючись ст.ст. 14, 241-243, 248, 249, 256, 294, 295, 370, 372, 383, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -
1. Заяву представника позивача про визнання протиправними дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Східницької селищної ради щодо невиконання рішення у справі №1.380.2019.006214 про зобов'язання Східницької селищної ради м. Борислава Львівської області прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року про надання як учаснику бойових дій дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території смт. Східниця м. Борислава Львівської області.
3. Постановити окрему ухвалу та повідомити голові Східницької селищної ради про бездіяльність щодо виконання судового рішення у справі №1.380.2019.006214, яке набрало законної сили.
4. Встановити строк для подання відповіді про виконання окремої ухвали - до 26.03.2021 включно.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали.
Суддя Кравців О.Р.