Рішення від 25.02.2021 по справі 360/420/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/420/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якої звернувся адвокат Хартов Максим Валерійович (далі також - представник позивача), до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі також - відповідач, УПФУ в м. Сєвєродонецьку), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 18.01.2021 № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за заявою від 12.01.2021;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника з 31.12.2020.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивачка є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою.

З 31.12.1975 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по день його смерті.

За весь період шлюбу до смерті чоловіка вони прожили разом за однією адресою, а саме: в АДРЕСА_1 .

З 20.11.2014 позивач та її померлий чоловік були внутрішньо переміщеними особами. Фактичним місцем проживання у вказаних довідках вказано одну і ту ж саму адресу, а саме: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.

12.01.2021 позивач особисто звернулась до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою для переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом із заявою про перерахунок пенсії від 12.01.2021 були надані документи, вказані працівниками відповідача, зокрема, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача та померлого чоловіка.

При поданні заяви від 12.01.2021 співробітниками УПФУ в м. Сєвєродонецьку позивачу було повідомлено про те, що вона може у відповідності до абзацу першого пункту 2.11 розділу II Постанови Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 та затвердженого нею Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для підтвердження факту перебування на утриманні померлого годувальника надати в 10 денний строк довідку від Тошківської селищної ради про перебування на утриманні померлого годувальника.

З'явившись ІНФОРМАЦІЯ_2 до відповідача, позивач дізналася, що 18.01.2021 вже прийнято Рішення про відмову в перерахунку пенсії № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) та ніякі довідки вже не приймаються, запропоновано звернутися до суду.

Рішення від 18.01.2021 про відмову в перерахунку пенсії № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) за її заявою від 12.01.2021 мотивовано тим, що згідно паспортів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та її померлого чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця не проживала разом із чоловіком (годувальником) за однією адресою.

Позивач вважає рішення УПФУ в м. Сєвєродонецьку від 18.01.2021 № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) про відмову в перерахунку пенсії протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернулась до суду для захисту своїх прав.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 53-56).

Пунктом 2.3 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1), встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 75 Сімейного кодексу України один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно Рішення Конституційного Суду України №5-рп/99 від 3 червня 1999 р. визначальною ознакою поняття "утриманство" має бути наявність такого фактичного рівня забезпеченості громадянина, який відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України (254к/96-ВР) є нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму.

Статтею 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» для осіб, які втратили працездатність, установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 1 638, 00 гривень, з 1 липня 2020 року - 1 712, 00 гривень, з 01 грудня 2020 року - 1 769, 00 грн.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Сєвєродонецьку та отримує пенсію за віком.

Пенсія, яку отримує ОСОБА_1 з 01.12.2020, складає 2 196, 62 грн., тобто є такою, що відповідає вимогам, встановленим державою для непрацездатних громадян до прожиткового мінімуму, та дозволяє забезпечувати її особисті потреби.

Таким чином, розмір пенсії за віком, що нараховується та виплачується заявнику ОСОБА_1 , не є нижчим за прожитковий мінімум в Україні, встановлений для осіб, що втратили працездатність.

12.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон 1058).

До заяви позивачем було надано: паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС "України в Луганській області; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №919-3353 від 20.11.2014; трудова книжка; військовий квиток НОМЕР_2 ; свідоцтво про одруження НОМЕР_3 від 31.12.1975; свідоцтво про смерть НОМЕР_4 від 04.01.2021; копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1999003354 від 20.11.2014; копія паспорта серії НОМЕР_5 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області; копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС НОМЕР_9 від 10.12.1992.

Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника: документи про стаж; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків померлому годувальнику або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи); свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Згідно з п. 2.11 Порядку №22-1, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України».

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Факт проживання (реєстрації) разом з померлим пенсіонером підтверджується за умови надання довідок або іншого документа про склад сім'ї, виданого відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документа про реєстрацію місця проживання (разом з померлим за однією адресою), виданого згідно з вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

ОСОБА_1 не надала документ, що засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника.

Із заяви ОСОБА_1 та наданих документів, управлінню стало відомо, що заявник ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 з 31.12.1975 року, що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу від 31.12.1975 року НОМЕР_6 .

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у смт. Тошківка, Попаснянського району, Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим 04.01.2021 Виконавчим комітетом Тошківської селищної ради Попаснянського району Луганської області, актовий запис №1.

Згідно паспорта серії НОМЕР_5 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВ УМВС України в Луганській області 02.11.1999, ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВ УМВС України в Луганській області 02.11.1999, ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно наданих документів заявниця навіть не проживала разом з померлим годувальником за однією адресою.

Для вирішення питання щодо переходу позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, необхідно довести, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для позивача допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Будь-яких доказів про те, що ОСОБА_2 надавав таку допомогу ОСОБА_1 , яка була для неї постійним і основним джерелом засобів для існування, позивачем не надано.

Таким чином, на підставі частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та наданих документів прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переході на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за заявою від 12.01.2021 у зв'язку з ненаданням документу, який підтверджує факт перебування на утриманні померлого годувальника.

Щодо вимоги призначити пенсію в разі втрати годувальника з 31.12.2020.

Згідно з частиною першою статті 38 Закону 1058, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії (частина друга статті 38 Закону 1058).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону 1058).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (абзац перший частини третьої статті 45 Закону 1058).

Пунктом 2.3 Порядок №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Як було вище вказано, 12.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Оскільки позивачу вже призначена пенсію за віком та вона виявила бажання перевестись на інший вид пенсії (12.01.2021 дата звернення), в цьому випадку переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розповсюджуються норми абзацу першого частини третьої статті 45 Закону 1058, якою визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Щодо вимоги зобов'язати суд призначити пенсію в разі з втрати годувальника:

Відповідно до пунктів 1.1 та 4.3 Порядку № 22-1 управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі є органом, що приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади за даних обставин.

Враховуючи зазначене вище, суд першої інстанції не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 відкрите провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 26-26).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 30-32).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника, пенсія за віком (абзац перший частини першої статті 9 Закону № 1058-IV ).

Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з частиною третьою статті 36 Закону № 1058-IV члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (абзац перший частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.3 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (далі - Порядок № 22-1) визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Підпунктом 9 пункту 2.3 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» визначено, що також надаються такі документи: документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Відповідно до абзацу першого пункту 2.11 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім'ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку (абзац другий пункту 2.11 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший»).

Факт проживання (реєстрації) разом з померлим пенсіонером підтверджується за умови надання довідок або іншого документа про склад сім'ї, виданого відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документа про реєстрацію місця проживання (разом з померлим за однією адресою), виданого згідно з вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 21.11.2014 (арк. спр. 17-19).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та отримує пенсію за віком.

Відповідно до свідоцтва про одруження серія НОМЕР_6 , виданого 31.12.1975 відділом ЗАГС Ворошиловграської області, між позивачем та громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було укладено шлюб 31.12.1975, про що в книзі реєстрації актів про одруження зроблено запис № 61 (арк. спр. 16, 48).

Згідно відомостей свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 , виданого 04.01.2021 виконавчім комітетом Тошківської селищної ради Попаснянського району Луганської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 04.01.2021 складено відповідний актовий запис № 01 (арк. спр. 15, 49).

Згідно з паспорта серії НОМЕР_5 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВ УМВС України в Луганській області 02.11.1999, ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (арк. спр.12).

Згідно з паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВ УМВС України в Луганській області 02.11.1999, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 17-18).

12.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м.Сєвєродонецьку із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V (арк. спр. 34).

До заяви позивачем було надано: паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 919-3353 від 20.11.2014; трудова книжка; військовий квиток НОМЕР_2 ; свідоцтво про одруження НОМЕР_3 від 31.12.1975; свідоцтво про смерть НОМЕР_4 від 04.01.2021; копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1999003354 від 20.11.2014; копія паспорта серії НОМЕР_5 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області; копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС НОМЕР_9 від 10.12.1992 (арк. спр. 35-49).

Рішенням УПФУ в м. Сєвєродонецьку від 18.01.2021 «Про відмову в перерахунку пенсії» № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) позивачу відмовлено в переході на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за заявою від 12.01.2021 у зв'язку з ненаданням документу, який підтверджує факт перебування на утриманні померлого годувальника. В рішенні також зазначено, що згідно паспорта серії НОМЕР_5 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області 02.11.1999р. ОСОБА_2 був зареєстрований в АДРЕСА_3 , а ОСОБА_1 згідно паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області 02.11.1999р. була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Згідно наданих документів заявниця навіть не проживала разом з померлим годувальником за однією адресою (арк. спр. 8-10).

ОСОБА_1 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 в період шлюбу до його смерті проживали разом за однією адресою: АДРЕСА_1 , та вели спільне господарство, що підтверджується довідками Тошківської селищної ради від 20.01.2021 № 26 та від 20.01.2021 № б/н (арк. спр. 20-21).

У довідках про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_1 фактичним місцем проживання зазначена адреса: АДРЕСА_2 (арк. спр. 14, 19).

Згідно розпорядження відповідача № 40001 від 22.10.2014 розмір пенсії ОСОБА_2 був визначений у сумі 6439,63 грн. з 01.08.2014 (арк. спр. 35)

В силу приписів пункту 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV позивачка була непрацездатним членом сім'ї, оскільки досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та отримувала пенсію.

Частиною третьою статті 36 Закону № 1058-IV визначене право, за бажанням, члена сім'ї померлого годувальника, для якого його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Матеріалами справи підтверджується, що подружжя ОСОБА_3 постійно проживало разом до смерті чоловіка ОСОБА_2 . При цьому розмір пенсії чоловіка становив 6439,63 грн., дружини - 2 196, 62 грн. Розмір пенсії позивачки майже дорівнює прожитковому мінімуму на одну особу з 01 грудня 2020 року - 1 769, 00 грн.

Розмір пенсії померлого ОСОБА_2 значно перевищував розмір прожиткового мінімуму на одну особу, що, з урахуванням віку позивачки та відсутністю інших джерел доходу, дає підстави для висновку стосовно того, що допомога померлого була постійним і основним джерелом засобів до існування ОСОБА_1 .

При цьому суд зауважує, що положеннями частини 3 статті 36 Закону № 1058 не передбачено в якості обов'язкової умови переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника встановлення факту перебування на утриманні одного з подружжя.

Згідно вказаної норми обов'язковими ознаками реалізації такого права є проживання сім'єю до смерті одного з подружжя, статус допомоги померлого як постійного і основного джерела засобів до існування іншого члена сім'ї, а також одержування пенсії таким членом сім'ї.

Як встановлено судом, усі необхідні умови, передбачені частиною 3 статті 36 Закону № 1058, були наявні стосовно позивачки, яка виявила бажання реалізувати своє право перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Таким чином, відповідач неповно та неправильно розглянув заяву позивачки від 12.01.2021 про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Судом установлено, що ОСОБА_1 в період шлюбу до смерті чоловіка проживала з ним однією сім'єю за однією адресою, допомога померлого чоловіка була постійним і основним джерелом засобів до її існування, при цьому сама позивачка одержувала пенсію.

Як наслідок, в наявності підстави для визнання протиправним та скасування судом рішення відповідача від 18.01.2021 № 220/2021 про відмову позивачу в переході на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за заявою від 12.01.2021.

Щодо способу захисту порушеного права суд зазначає таке.

Статтею 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд, серед іншого, може прийняти рішення про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У зв'язку з чим суд законодавчо уповноважений зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії в разі встановлення порушень з його боку в цілях відновлення порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Щодо вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника з 31.12.2020 суд зазначає таке.

12.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Оскільки позивачу вже призначена пенсію за віком та вона виявила бажання перейти на інший вид пенсії (12.01.2021 дата звернення), в цьому випадку - у разі переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника розповсюджуються норми абзацу першого частини третьої статті 45 Закону №1058-VI, якою визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Оскільки у даній справі позов задовольняється, судовий збір у розмірі 908,00 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з УПФУ в м. Сєвєродонецьку на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 18.01.2021 № 220/2021 ( ОСОБА_1 ) про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за заявою від 12.01.2021.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до заяви від 12.01.2021 з дня подання заяви.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця