25 лютого 2021 року Справа № 280/9436/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (71040, Запорізька область, Більмацький район, с. Смирнове, вул. Торгова, 1, код ЄДРПОУ 04352635)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
22.12.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення № 19 65 сесії 7 скликання Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області від 22 вересня 2020 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах селища Смирнове на території Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області;
зобов'язати Смирновську сільську раду Більмацького району надати дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства у приватну власність в межах селища Смирнове сільської ради Більмацького району Запорізької області.
Позивач в обґрунтування позовної заяви зазначив, що йому було безпідставно відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Так як законом чітко передбачені підстави для відмови, жодна з яких не була наведена, тому позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням норм чинного закондавства. Окрім того, відповідно до п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією сільських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Тобто, рішення приймається колегіально, зобов'язати Смирновську сільську раду Більмацького району Запорізької області прийняти рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою не можливо. Так, відповідно до чинного законодавства України, суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування. Також, згідно доданої до матеріалів справи копії фото з Державної кадастрової карти, бажане місце отримання земельної ділянки значиться межах земельної ділянки з кадастровим номером 2322787800:03:002:0099, а дана земельна ділянка є державною власністю, що виключає можливість відповідача розпоряджатися зазначеною земельною ділянкою. Щодо іншої земельної ділянки, розпорядником якої є відповідач, то дана земельна ділянки винесена на торги, що також позбавляє відповідача законних підстав для надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Просить у позові відмовити.
Ухвалою судді від 28.12.2020 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 19.01.2020.
19.01.2020 від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі. Позивач у судове засідання не з'явився, будь-яких клопотань до суду не надходило.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
17.07.2020 ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся до відповідача із заявою в якій просить селищну раду Більмацького району Запорізької області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах селища Смирнове на території Смирновської селищної ради Більмацького району Запорізької області.
22.09.2020 на шістдесят п'ятій сесії Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області сьомого скликання розглядалося питання щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою проекту щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність ОСОБА_1 .
За результатами голосування відповідно до протоколу засідання від 22.09.2020 шістдесят п'ятій сесії Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області депутатами сільської ради рішення не прийнято, проти проголосувало 10 (2 - утрималося).
За результатами голосування прийнято Рішення №19 від 22 вересня 2020 року, яким позивач було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства.
Із зазначеним Рішенням позивач не погоджується, з підстав того, що у відповідача булі відсутні законні підстави для відмови, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
При вирішенні спору по суті суд виходить з вище викладеного та наступного.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як передбачено ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У ч.6 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з пп.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого 29.09.2016 Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно з Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" від 18.02.2016 №1012-VІІІ з частини 2 статті 134 ЗК України у виключені абзаци шостий, чотирнадцятий, сімнадцятий, вісімнадцятий, двадцятий, двадцять перший, двадцять третій та двадцять шостий.
Абзац шістнадцятий статті 134 ЗК України викладений в наступній редакції «передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва»; в частині 3 статті 134 ЗК України визначено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121цього Кодексу. Зважаючи на зазначене, передача земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів відбувається лише за результатами проведення земельних торгів, а безоплатна передача у власність зазначених категорій в порядку визначеному статтями 118 та 121 Кодексу.
Разом з тим, згідно змін внесених до частини 3 статті 134 ЗК України земельні торги не проводяться також при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
У частині четвертій статті 2 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.
Відповідно до пункту 14 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено, що звернення учасників АТО щодо забезпечення їх земельними ділянками повинні бути розглянуті та вирішені в першочерговому порядку.
Як зазначено у ч.1 ст.135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Згідно з ч.3 ст.136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Як встановлено судом позивач звертався з заявою щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га.
В позовній заяві позивач стверджує, що йому було відмовлено з тих підстав, що зазначені земельні ділянки зарезервовані для учасників бойових дій.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним з етапів погодження і оформлення документів, які відповідно до вимог чинного законодавства є необхідними для прийняття компетентним органом рішення про набуття громадянами земель у власність.
При цьому отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку проекту землеустрою, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог вказаних статей Земельного кодексу України.
Разом з тим, слід враховувати, що ЗК України, а саме частиною сьомою статті 118, регламентовано виключний перелік правових підстав для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, який не підлягає розширеному тлумаченню, а тому відмова особі в наданні вказаного дозволу за будь-якою іншою підставою, зокрема з посиланням на те, що дана земельна ділянка віднесена до резерву для осіб, які мають згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» першочергове право на отримання земельної ділянки (учасників АТО) або через надання такого дозволу іншій особі, є неправомірною.
Під час розгляду справи судом було встановлено наступне.
Згідно доданої до адміністративного позову ОСОБА_1 копії фото з Державної кадастрової карти, яку надано ним і до сільської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, вбачається, що позивачем зазначене як бажане місце отримання земельної ділянки, яке розташоване в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2322787800:03:002:0099.
Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, власником земельної ділянки з кадастровим номером 2322787800:03:002:0099 є Держава Україна в особі Головного управління Держземагенства у Запорізькій області.
З аналізу даної інформації, враховуючи, що земельна ділянка відноситься до земель державної власності, таким чином відповідача не наділений повноваженнями надавати дозвіл на розроблення документації із землеустрою, в подальшому і у власність щодо земель державної власності до якої відноситься земельна ділянка з кадастровим номером 2322787800:03:002:0099.
Згідно наданої відповідачем Публічної кадастрової карти України за цим же місцем розташування значиться і земельна ділянка державної власності з кадастровим номером 2322787800:03:002:0099 площею 128,2957 га і земельна ділянка комунальної власності з кадастровим номером 2322787800:03:002:0101 площею 108,2957 га.
Тобто у комунальній власності відповідача наявна земельна ділянка площею 108,2957 га з кадастровим номером 2322787800:03:002:0101.
02.06.2020 року рішенням шістдесят другої сесії сьомого скликання Смирновською сільською радою Більмацького району Запорізької області № 23 від 02 червня 2020 року, визначено земельні ділянки комунальної власності, призначені для продажу права оренди на них на земельних торгах (аукціоні) та надано дозвіл на розробку проектів землеустрою для відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення.
Згідно затвердженого переліку, земельна ділянка з кадастровим номером 2322787800:03:002:0101 включена до вищезазначеного переліку.
Рішенням першої сесії Смирновської сільської ради восьмого скликання № 30 від 24.11.2020 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення комунальної власності право оренди на яку виставляється на земельні торги (108,2957)», затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення право оренди на яку виставляється на земельні торги та змінено цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2322787800:03:002:0101.
Отже, станом на момент прийняття рішення (22.09.2020) про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, земельна ділянка з кадастровим номером 2322787800:03:002:0101, вже 02.06.2020 була включена до переліку земельних ділянок які виставлені на земельні торги, що виключало можливість надати її в безоплатну приватизацію позивачу.
Крім того, на час розгляду справи до суду не були надані докази визнання протиправним та скасування Рішення Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області шістдесят другої сесії сьомого скликання від 02.06.2020 за №23 «Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)». Зміст вказаного Рішення кореспондується з приписами ч.3, ч.4 ст.136 Земельного кодексу України.
Судом також був проаналізований протокол від 22.09.2020 та оскаржуване Рішення №19 від 22.09.2020 шістдесят п'ятій сесії Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області сьомого скликання, за аналізу цих документом суд робить висновок, що в зазначених документах взагалі відсутні підстави з яких позивачу було відмовлено, відсутні навіть посилання на норматино-правову базу, з якої можливо було б встановити з яких підстав позивачу було відмовлено.
Тому суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати Рішення №19 від 22.09.2020.
При цьому суд враховує і той факт, що земельна ділянка на яку просив позивач надати дозвіл на розробку документації із землеустрою відноситься до земель державної власності, розпорядником якої не є відповідача, а незаконна відмова не перешкоджає заявнику у розробці такого проекту, що свідчить про необґрунтованість вимог позивача щодо зобов'язання відповідача надати такий дозвіл.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Враховуючи те, що позивач є особою, яка звільнена від сплати судового збору, в силу приписів пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (71040, Запорізька область, Більмацький район, с. Смирнове, вул. Торгова, 1, код ЄДРПОУ 04352635)-задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 19 шістедят п'ятої сесії сьомого скликання Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області від 22 вересня 2020 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах селища Смирнове на території Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 25.02.2021.
Суддя О.В. Конишева