Рішення від 15.02.2021 по справі 120/4600/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 лютого 2021 р. Справа № 120/4600/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кобильняк А.О.,

представника позивача: Пунько І.В.,

представника відповідача: Довбенко М.П.,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Національної поліції України, Міністерства внутрішніх справ України

про: зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Національної поліції України (далі - відповідач-1), Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач-2) про зобов'язання вчинити дії.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що в 2019 році ОСОБА_1 звернувся до територіального сервісного центру 0546 з метою проведення перереєстрації належного йому на праві власності транспортного засобу марки Nissan модель Qashqai, тип - легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 .

Однак, в здійснені реєстраційних дій ОСОБА_1 було відмовлено при цьому чітких підстав відмови повідомлено не було, з огляду на що позивачем було подано звернення на ім'я начальника Регіонального сервісного центру.

На письмове звернення ОСОБА_1 . Регіональним сервісним центром у Вінницькій області було повідомлено про те, що 17.12.2011 року о 09 год. 50 хв. до Гагарінського РВ Севастопольського МУ надійшов рапорт співробітника по факту того, що в ході проведення досудового розслідування по кримінальній справі № 911724, порушеній за ч. 4 ст. 358 КК України, по факту використання підроблених документів, встановлено, що невідома особа маючи умисел на незаконне заволодіння транспортним засобом Nissan Qashqai, д.н.з. НОМЕР_3 ., номер кузова НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , в період часу з 09:00 год. по 12:00 год. 07.09.2011 року знаходячись біля будинку № 53 по пр-ту Героїв Сталінграду, таємно проникла у вищезгаданий автомобіль та зникла в невідомому напрямку. Дана подія була зареєстрована у ЖРЗПЗ Гагарінського РВ за № 10497 від 17.12.2011 року та відкрито кримінальну справу за № 11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України. А також повідомлено, що дана обставина стала причиною для відмови сервісного центру в проведення перереєстрації транспортного засобу.

Зі змісту витягу із інформаційно-пошукових систем вбачається, що інформація про розшук належного позивачу автомобіля марки Nissan модель Qashqai, внесена до Інтегрованої підсистеми "Угон" Гагарінським РВ Севастопольського МУ 23.12.2011 року.

Представниця позивача зазначає, що ОСОБА_2 на праві власності в певний час належало чотири транспортні засоби марки Nissan модель Qashqai, 2008 року випуску, а саме:

- д.н.з. НОМЕР_3 , № кузова НОМЕР_4 ;

- д.н.з. НОМЕР_5 , № кузова НОМЕР_6 ;

- д.н.з. НОМЕР_7 , № кузова НОМЕР_8 ;

- д.н.з. НОМЕР_9 , № кузова НОМЕР_1 .

Зазначає, що згідно довідки №31/924аз від 29.10.2019 ВП ГУНП у Вінницькій області вбачається, що автомобіль, щодо якого відкрито вказане кримінальне провадження не є тим автомобілем, який належить позивачу, оскільки у вказаній довідці зазначено автомобіль Nissan Qashqai, д.н.з. НОМЕР_10 , номер кузова НОМЕР_1 ,

В той же час, як вбачається з інформації з бази даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів, транспортний засіб з д.н.з. НОМЕР_3 має номер кузова НОМЕР_4 , а не НОМЕР_1 .

Також, звертає увагу на те, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру МВС стосовно зареєстрованих транспортних засобів по параметру пошуку « НОМЕР_1 » вбачається, що перша реєстрація транспортного засобу на території України відбулась 25.09.2012 року.

З огляду на викладене позивач звернувся до суду з даним позовом в якому просив:

- зобов'язати Національну поліцію України та Міністерство внутрішніх справ України вилучити з інформаційній підсистемі «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про розшук належного ОСОБА_1 на праві власності транспортного засобу марки Nissan модель Qashqai, тип - легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2008 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Ухвалою суду від 07.09.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків.

У встановлений судом строк позивач подав до суду заяву з додатками, відповідно до якої недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою суду від 15.09.2020 відкрито провадження у справі розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

12.10.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача Національної поліції України, відповідно до якого представник заперечує проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування своєї позиції зазначено, що як вбачається з матеріалів справи та витягу ІП «Гарпун» транспортний засіб марки Nissan Qashqai, шасі номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, числиться в розшуку у зв'язку із незаконним заволодінням, інформацію про яке внесено Гагарінським районним відділом УМВС України в м. Севастополі.

Підставою цього було досудове розслідування по кримінальній справі № 911724, порушеній за ч. 4 ст.358 КК України по факту використання підроблених документів, у якому було встановлено, що невідома особа маючи умисел на незаконне заволодіння транспортним засобом марки Nissan Qashqai, 2008 року випуску, шасі номер НОМЕР_1 , НОМЕР_11 , який належить ОСОБА_2 , в період часу з 09:00 год. по 12:00 год. 07.09.2011 р., знаходячись біля буд. 53 по гір-ту. Героїв Сталінграду, таємно проникла у вищевказаний автомобіль та зникла в невідомому напрямку.

У лютому 2014 року території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя анексовано Російською Федерацією. У зв'язку з викладеним майно Гагаринського РВ УМВС України в м. Севастополі, у т.ч. числі матеріали кримінальних справ (проваджень) залишились в адміністративній будівлі зазначеного райвідділу на окупованій території, що може підпадати під поняття втрачених матеріалів.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі ліквідовано.

Разом з цим, відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підслідність кримінальних правопорушень, вчинених на тимчасово окупованій території, визначається Офісом Генерального прокурора. Матеріали досудового розслідування щодо кримінальних правопорушень, кримінальні провадження щодо яких знаходяться на стадії досудового розслідування, повинні бути передані органам досудового розслідування, визначеним Офісом Генерального прокурора.

Наразі, підслідність кримінального правопорушення за фактом викрадення автомобіля відповідно до вимог КПК України не визначено, матеріали кримінальної справи №911724 до органів досудового слідства Національної поліції на надходили, досудове розслідування слідчими відділами територіальних органів поліції не здійснювалося.

Натомість, проведення досудового розслідування, прийняття процесуальних рішень відповідно до статті 110 КПК України, зокрема постанов про зняття з розшуку, та, як наслідок, вилучення інформації про розшук з інформаційно-пошукових систем стане можливо лише після визначення підслідності по кримінальному провадженню.

Зазначене підтверджується і положеннями Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми "Гарпун" інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України", затвердженої наказом МВС України від 13 червня 2018 року № 497, згідно пункту 4 розділу IV якої у разі припинення розшуку ТЗ слідчий упродовж доби подає до чергової служби завірену у встановленому законом порядку копію постанови про припинення розшуку ТЗ із зазначенням виду, марки, моделі, реєстраційного номера ТЗ, номера кримінального провадження, дати і підстави припинення розшуку.

У разі передачі матеріалів досудового розслідування до іншого органу (підрозділу) поліції оперативний черговий, яким було внесено інформацію до обліку, на підставі документів, наданих слідчим, знімає її з обліку із зазначенням дати і підстави такого зняття (передача до іншого органу). У такому випадку зняття з ІП "Гарпун" інформації щодо розшуку ТЗ здійснюється впродовж доби з часу взяття її на облік у підрозділі, до якого передано матеріали досудового розслідування.

Таким чином, відповідач вважає, що залишення матеріалів кримінальної справи на тимчасово окупованій території, не визначення Генеральною прокуратурою України підслідності кримінального правопорушення, вчиненого на тимчасово окупованій території, як того вимагає частина друга Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», та відповідно, відсутність факту передачі матеріалів досудового розслідування щодо злочину не є підставою для висновку про недостовірність інформації, внесеної до Інтегрованої інформаційно-пошукової системи органів внутрішніх справ України, та, відповідно, не є підставою для виключення інформації про розшук транспортний засіб марки Nissan Qashqai, шасі номер НОМЕР_1 .

Таким чином, на даний час в Національної поліції України відсутні законні підстави для вилучення з Інформаційної підсистеми «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про розшук транспортного засобу марки Nissan Qashqai, шасі номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску.

Ухвалою суду від 02.11.2020 відкладено підготовче засідання в справі на іншу дату.

13.11.2020 від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначено, що МВС України не наділено повноваженнями щодо внесення (видалення) з інформаційної підсистеми «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» інформації про розшук транспортних засобів.

Крім того зазначає, що згідно частини 1 статті 216 КПК України слідчі органів Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.

Згідно з пп. 9 п. 4 «Положення про Національну поліцію», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

Одночасно відповідач звертає увагу, що відповідно до «Положення про Міністерство внутрішніх справ України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878, МВС України не наділено повноваженнями щодо проведення досудових розслідувань кримінальних правопорушень. Тобто, МВС України не має жодного структурного підрозділу, який би мав повноваження здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.

Таким чином, позовна вимога зобов'язати МВС України вилучити з інформаційної підсистеми «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» інформації про розшук належного позивачу автомобіля NISSAN є безпідставною, необгрунтованим та такою, що не підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 18.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.02.2021.

У судовому засіданні 04.02.2021 представниця позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представниця Національної поліції України проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на підставі, які викладені у відзиві на позовну заяву.

Міністерство внутрішніх справ України уповноваженого представника в судове засідання не направило, хоча було належним чином повідомлено про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчать матеріали справи.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене розгляд справи вирішено здійснювати без участі представника Міністерства внутрішніх справ України.

З'ясувавши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, заслухавши усні пояснення представника позивача та представника відповідача 1, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доказам, судом встановлено наступні фактичні обставини.

Судом встановлено, що в 2019 році ОСОБА_1 звернувся до територіального сервісного центру 0546 з метою проведення перереєстрації належного йому на праві власності транспортного засобу марки Nissan модель Qashqai, тип - легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 .

Однак, в здійснені реєстраційних дій позивачу було відмовлено, при цьому, як стверджує позивач, чітких підстав відмови повідомлено не було, з огляду на що позивачем було подано відповідне звернення від 28.03.2019 на ім'я начальника Головного сервісного центру МВС.

На письмове звернення ОСОБА_1 . Регіональним сервісним центром у Вінницькій області листом від 17.04.2019 року № 31/2-С-14 було повідомлено про те, що враховуючи наявні відомості про розшук автомобіля, згідно з встановленим Порядком реєстрації та перереєстрації ТЗ, територіальні сервісні центри МВС мають всі законні підстави для відмови в проведенні будь - яких операцій щодо спірного транспортного засобу.

23.12.2011 працівниками міліції Гагарінського РВ УМВС України у м. Севастополі до бази даних підсистеми НАІС Єдиного державного реєстру МВС було внесено інформацію про розшук автомобіля Nissan Qashqai, д.н.з. НОМЕР_12 . Під час внесення даної інформації працівниками міліції помилково до графи номер двигуна було внесено номер кузова транспортного засобу.

Також відповідно до листа ГУ НП у Вінницькій області від 21.05.2019 року повідомлено, що 17.12.2011 року о 09 год. 50 хв. до Гагарінського РВ Севастопольського МУ надійшов рапорт співробітника по факту того, що в ході проведення досудового розслідування по кримінальній справі № 911724, порушеній за ч. 4 ст. 358 КК України, по факту використання підроблених документів, встановлено, що невідома особа маючи умисел на незаконне заволодіння транспортним засобом Nissan Qashqai, д.н.з. НОМЕР_3 ., номер кузова НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , в період часу з 09:00 год. по 12:00 год. 07.09.2011 року знаходячись біля будинку № 53 по пр-ту Героїв Сталінграду, таємно проникла у вищезгаданий автомобіль та зникла в невідомому напрямку. Дана подія була зареєстрована у ЖРЗПЗ Гагарінського РВ за № 10497 від 17.12.2011 року та відкрито кримінальну справу за № 11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України.

В подальшому, 15.08.2019 року позивач звернувся до Головного управління НП в Автономній республіці Крим та міста Севастополь з клопотанням, в якому просив виключити з розшуку відомості про транспортний засіб марки Nissan Qashqai, 2008 року випуску, шасі номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 .

27.12.2019 року Департаментом інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України листом за вих. № 7151/27/01/3-2019 повідомлено про те, що станом на 26.12.2019 року за обліками інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі ІП «Гарпун») зазначений ТЗ перебуває у розшуку у зв'язку із незаконним заволодінням. Інформацію про розшук ТЗ внесено до інформаційного ресурсу 23.12.2011 року Гагарінським РВ Севастопольського МУ. Відповідно до Інструкції підставою для зняття ТЗ з розшуку є завірена належним чином копія постанови про припинення розшуку ТЗ, винесена слідчим в проваджені якого перебувають матеріали. Крім того, зняття інформації про розшук ТЗ з ІП «Гарпун» здійснюється виключно органом (підрозділом) поліції, яким її внесено до обліку, у даному випадку ГУНП в АР Крим та м. Севастополі.

Представницею позивача, до ГУНП в АР Крим та м. Севастополі було повторно направлено адвокатський запит від 01.07.2020 щодо надання інформації по кримінальному провадженню № 911724 (№11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України) та копій постанови про розшук транспортного засобу Nissan Qashqai, а також копію постанови про скасування розшуку транспортного засобу Nissan Qashqai.

На що, ГУНП в АР Крим та м. Севастополі у своєму листі від 15.07.2020 року за вих. № 16АЗ/100/06-2020 повідомило про те, що у провадженні слідчого управління ГУНП в АР Крим та м. Севастополі відсутнє кримінальне провадження, яке було розпочато на підставі матеріалів кримінального провадження № 911724 (№11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України), також повідомлено про те, що кримінальна справа № 911724 (№11-09- 911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України) до слідчого управління ГУНП в АР Крим та м. Севастополі у період з 20.02.2014 року по теперішній час не надходила, та про те, що у зв'язку з відсутністюматеріалів кримінальної справи, слідчим управлінням ГУНП в АР Крим та м. Севастополі не проводиться досудове розслідування за обставинами, зазначеними в адвокатському запиті та не є можливим прийняти будь-яке процесуальне рішення.

З огляду на наявність в інформаційній підсистемі «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформації про розшук належного позивачу вказаного транспортного засобу, та враховуючи те, що правоохоронними органами не вчиняється жодної дії по відновленню законних прав позивача як власника транспортного засобу, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 25 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII визначено, що поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених цим Законом. Поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності:

1) формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України;

2) користується базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ України та інших органів державної влади;

3) здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу;

4) здійснює інформаційну взаємодію з іншими органами державної влади України, органами правопорядку іноземних держав та міжнародними організаціями.

Поліція може створювати власні бази даних, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу, а також міжвідомчі інформаційно-аналітичні системи, необхідні для виконання покладених на неї повноважень.

Поліція зобов'язана письмово інформувати органи доходів і зборів про виявлення нецільового використання та/або передачі транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України чи поміщених у митний режим транзиту, у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такі транспортні засоби на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту, а також про виявлення розкомплектування таких транспортних засобів.

Статтею 26 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліція наповнює та підтримує в актуальному стані бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно, зокрема, виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили, руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт щодо яких направлено до суду; викрадених транспортних засобів, які розшукуються у зв'язку з безвісним зникненням особи, виявлених безгосподарних транспортних засобів, а також викрадених, втрачених номерних знаків; бази даних, що формуються в процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності відповідно до закону.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.10.2009 №436, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.12.2009 за №1256/17272, відповідно до статей 10 та 11 Закону України "Про міліцію", постанов Кабінету Міністрів України від 04.10.2006 №1383 "Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України", від 20.12.2006 №1767 "Про затвердження Комплексної програми профілактики правопорушень на 2007 - 2009 роки" та з метою вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення оперативно-службової діяльності органів і підрозділів внутрішніх справ України, підвищення ефективності її використання у профілактиці правопорушень, розкритті та розслідуванні злочинів, розшуку злочинців затверджено Положення про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України (далі - Положення №436).

Згідно з пунктом 1.3 Положення №436 Інтегрована інформаційно-пошукова система органів внутрішніх справ України (далі - ІІПС) - це сукупність організаційно-розпорядчих заходів, програмно-технічних та інформаційно-телекомунікаційних засобів, що забезпечують формування та ведення довідково-інформаційних, оперативно-розшукових обліків, авторизований доступ до інформаційних ресурсів ІІПС.

Метою створення ІІПС є об'єднання існуючих в органах та підрозділах внутрішніх справ України (далі - ОВС) інформаційних ресурсів в єдиний інформаційно-аналітичний комплекс із використанням сучасних інформаційних технологій, комп'ютерного та телекомунікаційного обладнання для підтримки оперативно-службової діяльності органів і підрозділів внутрішніх справ, суттєвого зміцнення їх спроможності протидії та профілактики злочинності (пункт 2.1 Положення №436).

За приписами пункту 3.1 Положення №436 інформаційними ресурсами (об'єктами обліку) ІІПС є об'єктивно поєднаний набір відомостей, що безпосередньо стосується осіб, кримінальних та адміністративних правопорушень, а також інших подій, який накопичується в процесі службової діяльності ОВС в обсязі, структурі й порядку, що визначаються завданнями, покладеними на ОВС, відповідно до чинного законодавства. До складу інформаційних ресурсів належать відомості, зокрема, щодо викрадених речей, документів, цінностей та іншого майна.

Зі змісту витягу із інформаційно-пошукових систем МВС судом встановлено, що стосовно належного ОСОБА_1 автомобіля марки Nissan Qashqai, 2008 року випуску, шасі номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , внесена інформація, що автомобіль є викраденим, ініціатор розшуку з 23.11.2011 року Гагаринське РВ Севастопольського МУ ( а.с. 27, 34, 24, 29 ).

Відповідно до пунктів 1-4 розділу IV Інструкції №497 обліку в ІП "Гарпун" за категоріями "розшук ТЗ у зв'язку із незаконним заволодінням" та "розшук ТЗ, що залишив місце ДТП" підлягають відомості про розшук ТЗ у зв'язку із незаконним заволодінням, у тому числі про ТЗ, які розшукуються у зв'язку зі зникненням безвісти особи, про розшук ТЗ, водії, власники (співвласники) яких залишили місце ДТП, унаслідок яких загинули або травмовані люди та за фактом подій розпочато кримінальні провадження.

Підставою для внесення відомостей, зазначених у пункті 1 цього розділу, до ІП "Гарпун" є заява (повідомлення) особи про вчинене кримінальне правопорушення чи іншу подію або рапорт поліцейського, що надійшли до органу (підрозділу) поліції, із зазначенням інформації про ТЗ.

У разі отримання відповідної заяви (повідомлення, рапорту) оперативний черговий перевіряє ідентифікаційні номери ТЗ за обліком ЄДР МВС, після чого невідкладно вносить відомості до ІП "Гарпун".

У випадку виявлення невідповідності наявних даних на ТЗ з інформацією, внесеною до ЄДР МВС, оперативний черговий інформує про це слідчого, який здійснює досудове розслідування, для прийняття відповідного рішення. Відомості про розшук ТЗ вносяться до ІП "Гарпун" при надходженні уточненої інформації, але не пізніше доби з дати реєстрації матеріалів в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події (далі - журнал ЄО).

У разі передачі матеріалів досудового розслідування до іншого органу (підрозділу) поліції оперативний черговий, яким було внесено інформацію до обліку, на підставі документів, наданих слідчим, знімає її з обліку із зазначенням дати і підстави такого зняття (передача до іншого органу). У такому випадку зняття з ІП "Гарпун" інформації щодо розшуку ТЗ здійснюється впродовж доби з часу взяття її на облік у підрозділі, до якого передано матеріали досудового розслідування.

У лютому 2014 року території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя анексовано Російською Федерацією. У зв'язку з викладеним майно Гагаринського РВ УМВС України в м. Севастополі, у тому числі матеріали кримінальних справ (проваджень) залишились на окупованій території.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі ліквідовано.

Разом з цим, відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підслідність кримінальних правопорушень, вчинених на тимчасово окупованій території, визначається Офісом Генерального прокурора. Матеріали досудового розслідування щодо кримінальних правопорушень, кримінальні провадження щодо яких знаходяться на стадії досудового розслідування, повинні бути передані органам досудового розслідування, визначеним Офісом Генерального прокурора.

З листа ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 15.07.2020 року за вих. № 16АЗ/100/06-2020 встановлено, що у провадженні слідчого управління ГУНП в АР Крим та м. Севастополі відсутнє кримінальне провадження, яке було розпочато на підставі матеріалів кримінального провадження № 911724 (№11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України), також повідомлено про те, що вказана кримінальна справа № до слідчого управління ГУНП в АР Крим та м. Севастополі у період з 20.02.2014 року по теперішній час не надходила, та про те, що у зв'язку з відсутністю матеріалів кримінальної справи, слідчим управлінням ГУНП в АР Крим та м. Севастополі не проводиться досудове розслідування за обставинами, зазначеними в адвокатському запиті та не є можливим прийняти будь-яке процесуальне рішення.

Натомість, проведення досудового розслідування, прийняття процесуальних рішень відповідно до статті 110 КПК України, зокрема постанов про зняття з розшуку, та, як наслідок, вилучення інформації про розшук з інформаційно-пошукових систем стане можливо лише після визначення підслідності по кримінальному провадженню.

Зазначене підтверджується і положеннями Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми "Гарпун" інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України", затвердженої наказом МВС України від 13 червня 2018 року № 497, згідно пункту 4 розділу IV якої, у разі припинення розшуку ТЗ слідчий упродовж доби подає до чергової служби завірену у встановленому законом порядку копію постанови про припинення розшуку ТЗ із зазначенням виду, марки, моделі, реєстраційного номера ТЗ, номера кримінального провадження, дати і підстави припинення розшуку.

У разі передачі матеріалів досудового розслідування до іншого органу (підрозділу) поліції оперативний черговий, яким було внесено інформацію до обліку, на підставі документів, наданих слідчим, знімає її з обліку із зазначенням дати і підстави такого зняття (передача до іншого органу). У такому випадку зняття з ІП "Гарпун" інформації щодо розшуку ТЗ здійснюється впродовж доби з часу взяття її на облік у підрозділі, до якого передано матеріали досудового розслідування.

Залишення матеріалів кримінального провадження на тимчасово окупованій території, визначеній у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", не визначення Генеральною прокуратурою України підслідності кримінального правопорушення, вчиненого на тимчасово окупованій території, як того вимагає частина друга статті 12 зазначеного Закону, та відповідно, відсутність факту передачі матеріалів досудового розслідування щодо злочину, кримінальне провадження щодо якого знаходиться на стадії досудового слідства, органам досудового слідства, визначеним Генеральною прокуратурою України, на що вказує позивач в обґрунтування позову, не є підставами для висновку про недостовірність інформації, внесеної до Інтегрованої інформаційно-пошукової системи органів внутрішніх справ України, та, відповідно, не є підставою для виключення інформації про розшук належного позивачу транспортного засобу із зазначеної інформаційно-пошукової системи.

Таким чином, вирішуючи питання чи виник у відповідачів обов'язок по виключенню з ІП «Гарпун» відомостей про розшук автомобіля, що належить позивачу, суд враховує, що відсутні відомості, що кримінальне провадження № 911724 (№11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України) закінчено або, що в ньому приймалось процесуальне рішення про припинення розшуку транспортного засобу.

Крім того, щодо посилань представниці позивача на те, що відомості щодо розшуку автомобіля, належного на даний час позивачу, внесено до інформаційно-пошукової системи органів внутрішніх справ України помилково, суд зазначає наступне.

Наявні в матеріалах справи документи, зокрема лист - відповідь Головного сервісного центру МВС України від 29.10.2019 року № 31/924аз на адвокатський запит представника позивача про надання інформації щодо реєстрації ( перереєстрації ) транспортного засобу марки Nissan модель Qashqai, тип - легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2008 року випуску, починаючи з 2008 року по теперішній час, свідчать, що з зазначеним автомобілем після його первинної реєстрації 03.10.2008 року як привезеного з-за кордону неодноразово проводились технологічні операції, в тому числі і 07.09.2011 ( зняття з обліку для реалізації ), а саме в дату, коли зазначений автомобіль було викрадено відповідно до наявної інформації про порушення кримінального провадження №911724 (№11-09-911843-001 від 17.12.2011 року за ч. 1 ст. 289 КК України). При цьому, суд вказує, що першочергово справу було порушено по факту використання підроблених документів ( а.с. 12, 22, 29).

Крім того, суд зауважує, що в подальшому з зазначеним транспортним засобом вчинялись різні технологічні операції як зняття з обліку у зв"язку з анулюванням реєстрації, перереєстрація при видачі дубліката свідоцтва про реєстрацію, зняття з обліку для реалізації ( а.с. 12 ).

Суд критично оцінює твердження позивача щодо первинної реєстрації зазначеного транспортного засобу 25.09.2012 року, оскільки вона суперечить відомостям викладеним у листі - відповіді Головного сервісного центру МВС України від 29.10.2019 року № 31/924аз, де зазначено про його первинну реєстрацію 03.10.2008 року, а також інформації щодо транспортного засобу, що міститься у витягу із інформаційно-пошукових систем МВС ( а.с. 27 ), відповідно до якої вказаний автомобіль був ввезений на митну територію України 01.09.2008 року.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обгрунтованість доводів сторін, надавши оцінку наявним в матеріалах справи доказам, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог та враховуючи положення ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не вирішується. Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_13 );

Відповідач 1: Національна поліція України (вул. Ак. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578);

Відповідач 2: Міністерство внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684).

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна