Справа № 420/2394/20
25 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши у підготовчому провадженні у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Комісія з питань громадського бюджету м. Одеси, Департамент міського господарства Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №420/2394/20 за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Комісія з питань громадського бюджету м. Одеси, Департамент міського господарства Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради від 18.09.2019 року № 5073-VІІ “Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 12.12.2018 року № 3991-VІІ “Про бюджет міста Одеси за 2019 рік”, яким прийнято рішення про зменшення бюджетних призначень на проект № 2330-2019; зобов'язати Одеську міську раду забезпечити реалізацію проекту № 2330-2019 “Голографічна пам'ятна інсталяція одеського зодчого Влодека Льва Львовича”.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, з подальшими змінами, установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року провадження у справі № 420/2394/20 було зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
09 лютого 2021 року через канцелярію суду за вхід. № ЕП/3480/21 від представника позивача - адвоката Дерев'янко М.О. (діє за ордером на надання правничої допомоги №1005598 від 19 березня 2020 року, з відміткою про те, що Договором про надання правової допомоги права адвоката не обмежуються) надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду.
Ухвалою суду від 16 лютого 2021 року поновлено провадження у справі №420/2394/20 та призначено підготовче засідання на 24 лютого 2021 року об 11 годині 40 хвилин.
У підготовче засідання, призначене на 24 лютого 2021 року учасники справи не з'явились, про місце, дату і час судового розгляду повідомлені належним чином та своєчасно.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З урахуванням вищенаведеного, оскільки всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце його проведення, клопотання позивача про залишення адміністративного позову без розгляду розглянуто в порядку письмового провадження 25 лютого 2021 року.
Так, розглянувши клопотання позивача про залишення адміністративного позову без розгляду, суд дійшов наступного.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
За приписами ч.ч. 2-3 ст. 240 КАС України, заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті. Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року провадження у справі № 420/2394/20 було зупинено на стадії підготовчого провадження до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Заява представника позивача про залишення позовної заяви без розгляду надійшла до суду 09 лютого 2021 року.
Станом на 09 лютого 2021 року підготовче провадження у справі не закрито, розгляд справи по суті не призначений.
Отже, у відповідності з вимогами ч. 2 ст. 240 КАС України, заява позивача про залишення позовної заяви без розгляду подана до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно приписів ч.ч. 1-2 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Скориставшись своїми правами, позивач через уповноваженого представника (адвокат Дерев'янко Микола Олександрович, який діє за ордером на надання правничої допомоги №1005598 від 19 березня 2020 року, з відміткою про те, що Договором про надання правової допомоги права адвоката не обмежуються) звернувся до суду із клопотанням про залишення позову без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява позивача не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, у зв'язку із чим підлягає задоволенню, а позов - залишенню без розгляду, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст. 5, 9, 44, 183, 205, 229, 240, 248, 256, 293, 294 КАС України,
Клопотання представника позивача (вхід. №ЕП/3480/21 від 09.02.2021) про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Комісія з питань громадського бюджету м. Одеси, Департамент міського господарства Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до частини четвертої статті 240 КАС України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Глуханчук