Рішення від 25.02.2021 по справі 360/409/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/409/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, відповідно до якого позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо повернення довідки №30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Мінестерства юстиції;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на 01.05.2015 пенсія позивачу нараховувалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу (особливі умови служби); оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними носіями та документами - 15%; надбавка за шифрувальні роботи - 20%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 64,1%; основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга складає 23 роки).

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28.04.2018 № ВЕБ-12001-Ф-С-18-007981 перерахунок пенсії позивачу був здійснений на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мінестерства юстиції від 27.03.2018 № 3581, і складався з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням процентна надбавка за вислугу років.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

04.12.2020 Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувало та надало до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку за №30/4.3/9- 20 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262- ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Позивач, 24.12.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про перерахунок своєї пенсії відповідно до діючого законодавства.

22.01.2021 відповідач листом № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Довідку №30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 повернено відповідачем на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 01.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.02.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.30-32), в якому зазначено, що управління заперечує проти позову з таких підстав.

Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

15 грудня 2020 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Північно - Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 № 22-5859/4.3/1.1/47-20, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 №30/4.3/9-20.

У листі зазначено, що дана довідка видана на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 по справі № 360/729/20. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повернуло без виконання надану довідку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що відсутні підстави для вибіркового застосування висновків суду у справі №826/3858/18.

Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не приймалось. Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

08.02.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні позовних вимог (а.с.18,19),

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки від 12.11.2014 №917-525 (фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) (а.с.6,7,10,12).

24.12.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до діючого законодавства, проте листом від 22.01.2021 № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Довідку №30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 повернено відповідачем на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (а.с.8,9,11).

Станом на 01.05.2015 та на 01.02.2016 пенсія позивачу нараховувалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу (особливі умови служби); оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними носіями та документами - 15%; надбавка за шифрувальні роботи - 20%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 64,1%; основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга складає 23 роки) - 3820,43 грн (а.с.21,22).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, на підставі довідки Північно - Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 27.03.2018 № 3581 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2018 року і складався з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням процентна надбавка за вислугу років (а.с.23,24).

Відповідачем не заперечується той факт, що 15 грудня 2020 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Північно - Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 № 22-5859/4.3/1.1/47-20, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 №30/4.3/9-20, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою начальник установи, директор підприємства Брянківської виправної колонії №11 УДДУПВП в Луганській області становить: посадовий оклад - 6770,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник внутрішньої служби) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 3272,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1015,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 5726,00 грн, премія 96% - 6499,20, всього 24692,70 грн. Вказану довідку було повернуто листом від 23.12.2020 №1200-010301-8/28122 (а.с.9,10).

Як вбачається з відзиву на позовну заяву, вищевказану довідку повернуто відповідачем з підстав того, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визначено протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1,2 Постанови №103. Інших нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 не приймалось.

Станом на 01.09.2020 пенсія позивачу розраховується виходячи з: грошового забезпечення, посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40% (а.с.27).

Як встановлено судом, відповідач після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 №30/4.3/9-20, жодного рішення (про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку) за вказаною довідкою не прийняв. При цьому, листом від 22.01.2021 № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Порядку №103, а іншого порядку перерахунку пенсії військовослужбовців КМУ не встановлено.

Отже, спірними для сторін є дві обставини:

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення щодо нарахування та виплати не в повному обсязі підвищення до пенсії позивача;

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв'язку із збільшенням (уточненням) складових розміру грошового забезпечення позивача (посадового окладу, надбавки за вислугу років), що підтверджено довідкою Північно - Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 №30/4.3/9-20.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункт 6 постанови №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою №45, пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням», додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Зі змісту вказаного рішення Окружного адміністративного суду м. Києва вбачається, що постанова №103 в наведеній частині визнана протиправною та нечинною, у зв'язку з тим, що відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.

Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45, тому з 05.03.2019 залишається діяти попередня редакція Додатку 2 до Порядку, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.

Як встановлено судом Північно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 04.12.2020 видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 30/4.3/9-20, за нормами чинними станом на 05.03.2019, із включенням всіх видів грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, суд дійшов висновку про визнання дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії протиправними.

При цьому, визначаючись щодо строку, з якого позивачу слід здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені статтею 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З огляду на викладене, перерахунок та виплата пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18), а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, з огляду на направлення Північно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції до ГУ ПФУ в Луганській області такої довідки, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 та, відповідно дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно із вказаною довідкою є протиправними.

З урахуванням того, що настання негативних наслідків для позивача пов'язано саме з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

Отже, у задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.

Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 908,00 грн судового збору (а.с.5).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, хоча суд і дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову, однак, судом встановлено, що даний спір виник саме через протиправні дії відповідача, тому витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст.6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян