Справа № 560/4016/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук А.М.
Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.
22 лютого 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сапальової Т.В. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу виконавчого комітету Хмельницької міської ради на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Описова частина.
Короткий зміст позовних вимог.
В липні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16 червня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 "; зобов'язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради вчинити дії на виконання рішення комісії щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації №17 від 10 жовтня 2019 року та від 16 січня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ".
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року позовні вимоги задоволені в повному обсязі.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись із судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відзив/заперечення на апеляційну скаргу.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому зазначає про необґрунтованість доводів апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Рух справи у суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року відкрито апеляційне провадження у вищевказаній справі.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 19.07.2019 Управлінням соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №696 від 22.08.2019 позивача включено в окремий список позачергового надання житлової площі, як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи. Житло або грошову компенсацію замість нього не отримувала.
В жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про призначення та виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.
Згідно з рішенням Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10 жовтня 2019 року «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 », призначено грошову компенсацію в сумі - 1 029 170,82 грн.
Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 02.12.2019 №287 затверджено наказ, яким рекомендовано до застосування нові показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Вартість 1 кв.м. загальної площі по Хмельницькій області стала становити - 13 123 грн.
16 січня 2020 року комісія виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, на виконання підпункту 5 пункту 19 Постанови №719, ухвалила рішення «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 » та здійснила перерахунок розміру грошової компенсації у зв'язку із збільшенням вартості 1 кв.м. загальної площі. Грошову компенсацію було визначено призначити в розмірі 1 184 003,05 грн.
06 травня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719», якою внесено зміни до ряду пунктів Постанови Кабінету Міністрів України №719.
Зокрема, змінено формулу, відповідно до якої здійснюється розрахунок грошової компенсації, а пункт 20 Постанови №719 доповнено абзацом «Розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв'язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі».
16 червня 2020 року в зв'язку з введенням у дію постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 19.10.2016 №719" та керуючись Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719, відповідач вирішив провести перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок ІІ групи, ОСОБА_1 , у зв'язку із зміною складової формули, за якою розраховується грошова компенсація та визначено грошову компенсацію в розмірі 305 057,81 грн.
Позивач, вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, звернулася до суду з адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.
Мотивувальна частина.
Позиція Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до частини другої ст.19 Конституцій України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.48-1 Житлового кодексу Української РСР порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей», затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок).
Вказаний вище Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) (пункт 1 Порядку).
Відповідно до пункту 3 Порядку право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Відповідно до пункту 4 Порядку грошова компенсація членам сім'ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.
Судом першої інстанції обґрунтовано встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем розглянуто заяву позивача та прийнято відповідне рішення від 10.10.2019 про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, ОСОБА_1 в розмірі - 1 029 170,82 грн.
Згідно з ч.5 пункту 19 Порядку №719 у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі.
Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 02.12.2019 №287 затверджено наказ, яким рекомендовано до застосування нові показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Вартість 1 кв.м. загальної площі по Хмельницькій області стала становити - 13 123 грн.
Станом на дату зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. м загальної площі житла призначена позивачу грошова компенсація не була зарахована на її рахунок у зв'язку з відсутністю фінансування. Тому ОСОБА_1 мала право на проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації, у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. м загальної площі без її звернення.
16 січня 2020 року комісія виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, на виконання підпункту 5 пункту 19 Постанови №719, ухвалила рішення «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 » та здійснила перерахунок розміру грошової компенсації у зв'язку із збільшенням вартості 1 кв.м. загальної площі. Грошову компенсацію було визначено призначити в розмірі 1 184 003,05 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей". Вказана Постанова набрала чинності 14.05.2020.
До пункту 20 Порядку №719, в частині змін до складових формули, за якою розраховується розмір грошової компенсації. Формулу доповнено такою складовою, як Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації), яка підлягає відніманню при визначенні розміру грошової компенсації.
Відповідно до внесених змін, розмір грошової компенсації (ГК) розраховується за формулою: ГК = ((13,65 х Nс) - Вп + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ, де Nс - кількість членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорією або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація; Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації); Nп - кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника); Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією; Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначених в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку; ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до нової редакції пункту 20 Порядку №719 розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв'язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі.
Згідно пунктом 20 Порядку №719 відповідачем 16.06.2020 прийнято рішення про перерахування відповідачу розміру грошової компенсації та визначена її в розмірі 305 057,81 грн.
Аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення перерахування розміру грошової компенсації та визначена її в розмірі 305 057,81 грн. у відповідності до внесених змін до Порядку №719.
В жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про призначення та виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.
Разом з тим, постанова Кабінету Міністрів "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. №719" набрала чинності після звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення грошової компенсації, а саме 14.05.2020.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України №5-рп/2002, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державною права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справах щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказує на те, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).
Конституційний Суд України 22.05.2008 в рішенні №10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005, згідно з яким "...конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод - є їх обмеження. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
За таких обставин, виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій для військовослужбовців, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів, а правовідносини щодо їхнього забезпечення виникають не в момент звернення, а з моменту прийняття нормативно - правового акту, і не можуть бути припинені у зв'язку з внесенням до нього змін.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Висновок за результатами розгляду апеляційної скарги.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу виконавчого комітету Хмельницької міської ради залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Сапальова Т.В. Сушко О.О.