П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/2423/20
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Кравченка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
20 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області при розгляді звернення ОСОБА_1 від 19.02.2020 року публічно оприлюднити на офіційному своєму веб-сайті Куяльницької сільської ради https://kuyalnyksr.odessa.gov.ua/ у відповідному розділі, та в подальшому оновлювати після кожної сесії Куяльницької сільської ради, з урахуванням змін публічну інформацію по земельним ділянкам, в тому числі по тим, які ще не зареєстровані в комунальну власність Куяльницької сільської ради, по яким громадяни мають право подати заяви та отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності (дала дозвіл) на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населених пунктів у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України; зобов'язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області публічно довести ОСОБА_1 та громадянам (публічну інформацію) по земельним ділянкам, в тому числі по тим, які ще не зареєстровані в комунальну власність, Куяльницької сільської ради, по яким громадяни мають право подати заяви та отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності (дала дозвіл) на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населених пунктів у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України шляхом розміщення вказаної інформації на офіційному веб-сайті Куяльницької сільської ради https://kuyalnyksr.odessa.gov.ua/ у відповідному розділі, та в подальшому оновлювати після кожної сесії Куяльницької сільської ради, з урахуванням змін.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області при розгляді звернення ОСОБА_1 від 19.02.2020 року публічно оприлюднити на офіційному своєму веб-сайті Куяльницької сільської ради https://kuyalnyksr.odessa.gov.ua/ у відповідному розділі, та в подальшому оновлювати після кожної сесії Куяльницької сільської ради, з урахуванням змін публічну інформацію по земельним ділянкам, в тому числі по тим, які ще не зареєстровані в комунальну власність Куяльницької сільської ради, по яким громадяни мають право подати заяви та отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності (дала дозвіл) на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населених пунктів у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України; зобов'язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області публічно довести ОСОБА_1 та громадянам (публічну інформацію) по земельним ділянкам, в тому числі по тим, які ще не зареєстровані в комунальну власність, Куяльницької сільської ради, по яким громадяни мають право подати заяви та отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності (дала дозвіл) на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населених пунктів у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України шляхом розміщення вказаної інформації на офіційному веб-сайті Куяльницької сільської ради https://kuyalnyksr.odessa.gov.ua/ у відповідному розділі, та в подальшому оновлювати після кожної сесії Куяльницької сільської ради, з урахуванням змін, в повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог. Апелянт вважає, що судом першої інстанції при вирішенні справи неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права та неповно з'ясовані обставини справи, що мають значення для справи, суд не надав належної оцінки викладеним доводам, що призвело до неправильного вирішення справи.
Крім цього, ОСОБА_1 звернувся до суду апеляційної інстанції із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати звіт до Одеського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення по справі № 420/2423/20.
Згідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи заяви, колегія суддів вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Юрій Миколайович Іванов проти України" Суд зазначив, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.
Частиною 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зазначеною вище нормою процесуального законодавства, передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приписами ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року - без змін.
З огляду на зазначене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення поданої заяви.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 311, 321, 325, 328, 329, 382 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 встановлення судового контролю за виконанням рішення - відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.
Головуючий суддя Джабурія О.В.
Судді Вербицька Н. В. Кравченко К.В.